Nabożeństwo okrycia płaszczem Matki Bożej z Guadalupe. Ks. Jastrzębski: To nie jest szata magiczna

stacja7.pl 4 miesięcy temu

W przededniu premiery filmu “Maryja. Matka ludzkości” red. Weronika Ostrowska na antenie Radia Warszawa rozmawiała o kulcie Matki Bożej z Guadalupe z ks. Jerzym Jastrzębskim z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, prowadzącym Apostolat Różańca i Płaszcza Najświętszej Maryi Panny z Guadaalupe. Przytaczamy fragmenty tej rozmowy.

CZYTAJ>>> Różaniec pod płaszczem Matki Bożej z Guadalupe. Co to jest i skąd się wzięło?

Red. Weronika Ostrowska: Na kanale YouTube Radia Warszawa widzowie zobaczą na naszym stole płaszcz. Płaszcz w kolorze morskim, zielonym, niebieskim… Każdy pewnie trochę inaczej by go określił, od tego płaszcza zaczniemy. Mam nadzieję, iż główną bohaterką tego spotkania będzie Maryja, bo ten płaszcz jest z nią związany i od razu na początku wyjaśniam, nie jest to żaden rekwizyt magiczny, a ksiądz nie wyciągnie za chwilę różdżki.

Ks. Jerzy Jastrzębski: Płaszcz jest rodzajem szkaplerza Matki Najświętszej. To nie jest żadna szata magiczna.

Płaszcz jest związany z nabożeństwem okrycia płaszczem właśnie Matki Bożej z Guadalupe. Widzę na nim gwiazdy, jest mapa świata.

W kinach będzie emitowany film o Matce Bożej z Guadalupe „Maryja. Matka ludzkości” i w tym kontekście rozmawiamy o przesłaniu płynącym z orędzia Matki Bożej z Guadalupe. Jednym z tych elementów jest płaszcz. Maryja w czasie objawień była ubrana w płaszcz, który w tamtym okresie, w XVI wieku, na terenach dzisiejszego Meksyku mógł nosić jedynie władca, który wtedy się nazywał Montezuma. Kiedy Juan Diego, a więc Indianin, który rozmawiał z Maryją, zastanawiał się, kim Ona jest, to takim pierwszym komunikatem dla niego było to, iż skoro ma na sobie taki sam płaszcz jak władca, to musi być matką króla. I w sumie się nie pomylił.

ZOBACZ>>> Objawienia, historie cudów, a nawet… śledztwo! Niezwykły film o Matce Bożej z Guadalupe

Juan Diego to legenda, czy to był prawdziwy człowiek?

Bardzo mocną i taką pozytywną cechą filmu „Maryja. Matka ludzkości” jest to, iż on jest oparty na dokumencie Nican mopohua, który powstał mniej więcej 15 lat po objawieniach w Guadalupe, w dialekcie nahuatl, używanym na tamtych ziemiach. Fragment tego dokumentu jest w brewiarzu kapłańskim, korzystamy z niego w ramach godziny czytań w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe, czyli 12 grudnia. Cała osnowa filmu jest oparta na Nican mopohua, ale jest to oczywiście przeplatane różnymi bardzo, bardzo emocjonującymi świadectwami i ciekawostkami ukrytymi albo już odkrytymi w wizerunku Matki Bożej z Guadalupe.

Jeśli chodzi o płaszcz, to on jest związany z Apostolatem Różańca i Płaszcza Matki Bożej z Guadalupe, a więc ruchem modlitewnym, który jest zaaprobowany przez polskich biskupów, także przez biskupa archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierza Nycza. Na szacie, z jednej strony, zewnętrznej, są gwiazdy, na wzór tych gwiazd, które Maryja ma na płaszczu, a od strony wewnętrznej jest złotą nitką wyhaftowana mapa całego świata.

Jest zaznaczone Betlejem – to jest modlitwa o ochronę życia, modlitwa w intencji rodzin. Jest zaznaczony też Watykan, bo jest to oczywiście w łączności z Ojcem Świętym. Zawsze taki płaszcz ma swój numer seryjny, bo on jest ewidencjonowany w bazylice w Guadalupe, poświęcony, więc jest stosowny sekretariat, tu nie ma żadnej spontaniczności. Jeden z tych płaszczy jest także w Polsce. Płaszcz jest rodzajem szkaplerza. Jak zbroja otula rycerza, ochrania go, tak płaszcz, będący symbolem opieki Matki Najświętszej ochrania te osoby, które troszczą się o to, żeby mieć czyste serca, wolne od grzechu, a jednocześnie, żeby zawierzać siebie Matce Bożej.

ZOBACZ LISTĘ KIN>>>

Jak wygląda takie nabożeństwo?

Jest to z jednej strony różaniec, który doskonale znamy, bo są te same tajemnice różańcowe. Ma taką samą budowę: Ojcze Nasz, dziesięć Zdrowaś Mario, Chwała Ojcu.

Z drugiej strony, w czasie tej modlitwy są dodatkowe elementy, a więc jest wizerunek Matki Bożej z Guadalupe, jest ten płaszcz będący rodzajem szkaplerza i po cichu też w czasie modlitwy odtwarzamy muzykę, która została zapisana na wizerunku Matki Bożej z Guadalupe. Na tym wizerunku są ukryte trzy pięciolinie i ta muzyka odkryta przez profesora Fernando Ojeda Llanes z Merid, to jest południowy Meksyk. Zostało to oczywiście zaaprobowane przez Stolicę Apostolską.

Film może nas zachęcić do tego, żeby wziąć w takim nabożeństwie udział. Te nabożeństwa są organizowane w różnych miejscach w Polsce. Najczęściej są organizowane w Milanówku pod Warszawą, ale też są inne miejsca, kapłani w różnych częściach Polski posługują, chociaż tutaj może zaskoczę Panią, iż najwięcej tych płaszczy, więcej aniżeli w Polsce, jest w Niemczech. To jest bardzo popularny ruch i właśnie na tym filmie też mamy świadectwo, iż w Magdeburgu, w rejonie, gdzie jest tylko 1% katolików i jest bardzo żywo rozwinięte to nabożeństwo i to w jakiś sposób też konsoliduje kościół katolicki, ten kult maryjny. Więc o ile ktoś szuka informacji, to niech wejdzie na stronę Apostolatu Matki Bożej z Guadalupe.

ZOBACZ>>> W płaszczu Matki Bożej z Guadalupe odkryto… zapis melodii! Posłuchaj [VIDEO]

My mówimy tutaj o różnych tych cudownościach, bo przy okazji tego, jak Matka Boża z Guadalupe się objawiła, to działo się wiele cudów, tak? Ale chyba nie o te cuda w tym wszystkim chodzi, tylko o przemianę ludzkich serc?

Tak, rzeczywiście. Dziękuję Pani za to pytanie, bo ten film „Maryja. Matka ludzkości” jest bardzo interesujący również pod tym względem, iż on pokazuje, jak spotkanie z Maryją zmienia ludzkie serca. Mamy świadectwo na przykład dwóch kobiet, które dokonały aborcji. Jedna z nich choćby pracowała w klinice aborcyjnej. One pod wpływem modlitwy, nabożeństwa do Matki Bożej, się nawróciły. Mamy świadectwo, bardzo żywiołowe, mężczyzny, który modlił się o uzdrowienie z raka prostaty. Mamy też świadectwo, pewne zmaganie się małżeństwa z Niemiec, to akurat małżeństwo należy do apostolatu, które bardzo było zaangażowane, bo musiało zmierzyć się z traumą po śmierci swojego syna. Właśnie po kilku latach spokojnej modlitwy męża z żoną, także pod płaszczem Matki Bożej z Guadalupe, nastąpiła przemiana. Są takie piękne kadry na filmie, jak to małżeństwo razem modli się na różańcu i myślę, iż jedną z najważniejszych myśli tego filmu jest wezwanie rodziny: módlcie się razem na różańcu, bo jak nie będziecie się modlić, to nie dacie rady, a o ile będziecie się modlić, będziecie polecać Bogu wszystkie swoje dzienne i nocne sprawy, to wtedy z Bogiem będziecie potrafili bardzo dobrze rozeznawać i przezwyciężać różne trudności.

Posłuchaj całej rozmowy:

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału