Msza św. w 2. rocznicę śmierci ks. Pawlaczka | FOTORELACJA

1 rok temu

W kolejną rocznicę śmierci ks. Stanisława Pawlaczka swoją wdzięczność wyrazili i modlili się za Drogiego Kapłana ci, którym był bliski. Mszy św. 15 grudnia 2023 r. w kościele Uniwersyteckim we Wrocławiu przewodniczył ks. bp Ignacy Dec.

Człowiek dobry i prawy, filozof, specjalista społecznej nauki Kościoła, duszpasterz wielu środowisk, w tym tych, które odgrywały ogromną rolę w zdobywaniu wolności w latach ’80 i które budowały polskość. Duszpasterz NSZZ Solidarność, mariampolan, prawników, esperantystów, Domowego Kościoła i wielu innych. Człowiek, który dokonał rzeczy niezwykłej: w Mariampolu, wsi położonej pod Stanisławowem, gdzie w czasie II wojny światowej dokonano rzezi na Polakach i polskim księdzu, doprowadził do trwałego pojednania, za co został odznaczony W 2000 r. Nagrodą Pojednania Polsko-Ukraińskiego za działalność na rzecz pojednania obydwu narodów. Wręczył im ją podczas pielgrzymki na Ukrainę w 2001 r. we Lwowie Jan Paweł II..

– Tę Mszą św. chcemy wyrazić wdzięczność Kapłanowi, który był blisko nas i naszych spraw – mówi Tomasz Białaszczyk, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Do podziękowań włączają się dziennikarze z wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. A EWTN Polska swoją wdzięczność za wyraża także poprzez transmisję, dzięki której Mszę św. mogli oglądać Przyjaciele Księdza z różnych stron Polski i zza granicy.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej i wieloletni przyjaciel ks. Stanisława. Koncelebrowali: ks. prof. Michał Chłopowiec, kolega kursowy, ks. Michał Gołębiowski, bliski krewny, który ks. Stanisławowi zawdzięcza wsparcie w swoim powołaniu, ks. Bolesław Robaczek zaprzyjaźniony z ks. Stanisławem kapłan, ks. Andrzej Adamiak, towarzyszący Biskupowi, ks. Arkadiusz Krziżok, gospodarz miejsca i ks. Kamil Kasztelan, duszpasterz z kościoła Uniwersyteckiego.

Więcej o ks. Pawlaczku można przeczytać tu: https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2018/Przewodnik-Katolicki-35-2018/Reportaz/Historia-jednego-pojednania

Fot. Andrzej Niedźwiecki

Idź do oryginalnego materiału