Msza Krzyżma w Wielki Czwartek. Czym jest, czy trzeba iść do kościoła

news.5v.pl 1 miesiąc temu
  • Msza Krzyżma odprawiana jest w Wielki Czwartek przed południem.

  • Podczas uroczystości poświęcone zostają oleje święte używane w sakramentach.

  • Msza Krzyżma nie należy do Triduum Paschalnego. Ma do niego charakter przygotowawczy

  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii

Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. W tym dniu upamiętniamy ustanowienie przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy sakramentów eucharystii i kapłaństwa. Kościół rozpoczyna celebrację tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, przechodząc do najświętszego czasu w roku liturgicznym.

Jednak zanim rozpocznie się Triduum Paschalne (to rozpoczyna się wieczorem, mszą Wieczerzy Pańskiej), odprawiana jest uroczysta, poranna Msza Krzyżma.

Zobacz również:


Wielkanoc 2025. Czym jest Msza Krzyżma?


Msza Krzyżma to jedno z najważniejszych nabożeństw w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. Odprawiana jest w Wielki Czwartek w godzinach porannych lub przedpołudniowych, najczęściej w katedrach.

Mszy Krzyżma przewodniczy biskup diecezjalny. Gromadzą się na niej kapłani z całej diecezji, by wspólnie ze swoim ordynariuszem sprawować liturgię.

Skąd Pochodzi Nazwa „Krzyżmo”?


Choć Krzyżmo może się bezpośrednio kojarzyć z krzyżem, to nie ma z nim wiele wspólnego. Słowo „krzyżmo” pochodzi od wyrazu „chrisma”, które oznacza „namaszczenie” lub „olej poświęcony”.

W tradycji chrześcijańskiej krzyżmo święte to mieszanina oliwy i balsamu, którego używa się do namaszczania przy udzielaniu sakramentów: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich, ślubów wieczystych, konsekracji biskupów, czy przy konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżmem symbolizuje obecność i działanie Ducha Świętego.

Zobacz również:


Wielkanoc 2025. Na czym polega Msza Krzyżma?


Msza Krzyżma ma głęboki wymiar duchowy i sakramentalny. Podczas tej uroczystej liturgii następuje poświęcenie olejów świętych. Konsekruje się trzy rodzaje olejów:

  • Olejek chorych – używany w sakramencie namaszczenia chorych,

  • Olejek katechumenów – stosowany w trakcie przygotowania katechumenów do chrztu

  • Krzyżmo święte – najważniejszy z olejów, używany przy bierzmowaniu, święceniach kapłańskich oraz konsekracji ołtarzy i kościołów.

Czy Msza Krzyżma należy do Triduum Paschalnego?


Choć Msza Krzyżma odprawiana jest w Wielki Czwartek, nie jest ona częścią Triduum Paschalnego.

Triduum Paschalne, czyli trzy najważniejsze dni w roku liturgicznym, rozpoczyna się dopiero wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończy się nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.

Msza Krzyżma ma charakter przygotowawczy do Triduum Paschalnego, ale liturgicznie nie jest jego częścią.

Zobacz również:


Czy udział w Mszy Krzyżma jest obowiązkowy?


Msza Krzyżma to wyjątkowe nabożeństwo, w którym Kościół celebruje sakramentalną moc olejów oraz jedność duchowieństwa z biskupem. Dlatego jest to liturgia szczególnie ważna dla duchowieństwa.

Katolicy są zobowiązani do uczestniczenia w mszy świętej w święta nakazane, inaczej popełniają grzech ciężki. Święta nakazane to wszystkie niedziele w roku oraz kilka dodatkowych uroczystości.

Msza Krzyżma do nich nie należy, dlatego też katolicy nie są zobowiązani do uczestnictwa w niej. Jednak to istotny element przygotowań do najświętszych dni w roku liturgicznym, dlatego, jeżeli tylko jest możliwość, warto wybrać się na taką mszę.


Ziobro stawi się przed komisją ds. Pegasusa? Kaleta w „Graffiti”: Stanowisko ministra jest jasnePolsat NewsPolsat News


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas

Dołącz do nas
Idź do oryginalnego materiału