Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański papież Franciszek mówił o nadziei i Bożym Narodzeniu. Podkreślił, iż Bóg jest w stanie dotrzeć do każdego oraz, iż „otwiera okna światła choćby podczas najciemniejszych nocy ludzkości”.
– W świecie, który rozpaczliwie potrzebuje światła, nadziei i pokoju, ludzie stwarzają trudne sytuacje, z których ucieczka wydaje się niemożliwe. Ale Pismo Święte pokazuje, iż tak nie jest. Jesteśmy wzywani do naśladowania miłości bożej, rozprzestrzeniając promyki światła, gdziekolwiek możemy, z kimkolwiek się spotykamy, w każdym kontekście – mówił papież.
ZOBACZ: Rok 2024 w Watykanie. Rekord papieża Franciszka
Watykan. Papież Franciszek apeluje o pokój
Po modlitwie Anioł Pański papież Franciszek ponownie zaapelował o pokój na świecie i humanitarne traktowanie cywili, którzy przebywają za zagrożonych terenach. Zwrócił się społeczności międzynarodowej o „natychmiastowe działanie”.
– przez cały czas modlimy się o pokój w Ukrainie, w Palestynie, Izraelu, Libanie, Syrii, Mjanmie, w Sudanie – mówił Ojciec Święty. – Niech społeczność międzynarodowa zadziała z determinacją, aby na terenach objętych wojną przestrzegano praw humanitarnych – dodał.
Papież ubolewał nad tym, iż w trakcie bombardowań najbardziej cierpią osoby, które nie powinny być w ogóle wciągane w konflikt m.in. dzieci, seniorzy czy osoby zmagające się z chorobami.
ZOBACZ: Papież stanowczo apeluje. Chodzi o umorzenie długów
– Nigdy więcej bombardowania cywili! Nigdy więcej bombardowania szkół i szpitali! Koniec bombardowań w miejscu pracy – mówił papież – Wojna zawsze jest porażką – dodał.
Wojna w Ukrainie. „Niech zamilknie broń”
Tydzień wcześniej papież wystosował podobny apel. W orędziu wygłoszonym z centralnego balkonu bazyliki Świętego Piotra w południe w Boże Narodzenie papież mówił o sytuacji w Ukrainie.
– Niech zamilknie broń na udręczonej Ukrainie. Niech nie zabraknie odwagi, aby otworzyć drzwi do negocjacji i gestów dialogu i spotkania, żeby osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój – zaapelował.
ZOBACZ: Joe Biden poleci do Watykanu. Chce rozmawiać o „pokoju na świecie”
– Niech zamilknie broń na Bliskim Wschodzie. Ze wzrokiem utkwionymi w kolebce betlejemskiej kieruję moje myśli ku wspólnotom chrześcijańskim w Izraelu i Palestynie, szczególnie w Gazie, gdzie sytuacja humanitarna jest niezwykle poważna – mówił Franciszek.