Rząd Filipin kontynuuje aresztowanie misjonarzy jako część strategii kontrainsurgencyjnej znanej jako „red tagging”, co wywołuje potępienie tej praktyki i wezwania do pokoju ze strony lokalnych liderów Kościoła i Światowej Rady Kościołów.
W ostatnich dniach aresztowanie Aileen Manipol Villarosa, pracownicy NGO oskarżonej o finansowanie terroryzmu, stało się najnowszym przypadkiem dobrze zakorzenionej praktyki „red tagging” na Filipinach. Praktyka ta polega na oskarżaniu jednostki o wspieranie organizacji komunistycznych lub oznaczaniu jej jako komunisty, z celem tłumienia i prześladowania tych, którzy mogą krytykować rząd.
Villarosa, 41, jest związana z Rural Missionaries of the Philippines (RMP), krajową międzyreligijną organizacją księży i świeckich, którzy edukują rolników, rybaków i ludzi rdzennych na temat ich praw. RMP stało się celem „red tagging” w sierpniu 2022 roku, kiedy 16 osób związanych z organizacją zostało również oskarżonych o finansowanie terroryzmu. Rząd zarzucił wtedy, iż RMP przekazuje fundusze do New People’s Army, zbrojnego skrzydła Komunistycznej Partii Filipin.
„Red tagging” dotknął jednostki z wielu organizacji pozarządowych, w tym misjonarskich i kościelnych. W listopadzie 2022 roku ksiądz „United Church of Christ in the Philippines”, Rev. Edwin Egar, został aresztowany wraz z ponad 70 innymi pod zarzutem wspierania terroryzmu. Zaprzeczają jakimkolwiek takim wykroczeniom.
Podobne zarzuty zostały postawione osobom związanych z Kościołem Katolickim, Iglesia Filipina Independiente i United Methodist Church na Filipinach. „Red tagging” jako strategia kontrainsurgencyjna rządu rozpoczęła się za rządów byłego prezydenta Filipin Rodrigo Duterte. Prezydent Ferdinand Marcos Jr. kontynuował te wysiłki, m.in. poprzez zwiększenie obecności wojskowej na obszarach wiejskich.
Wprowadzone w ostatnich latach ustawodawstwo ułatwiło „red tagging”. Terrorism Financing Prevention and Suppression Act z 2012 roku i Anti-Terrorism Act z 2020 roku to dwa takie prawa, z których pierwsze zostało użyte do zamrożenia aktywów RMP.
Narodowa Rada Kościołów na Filipinach (NCCP), ekumeniczne ciało zobowiązane do służby najbardziejnarażonym na społeczeństwie, wypowiedziała się przeciwko temu rosnącemu zbrojnie kontrainsurgencyjnemu kampanii.
“Osoby broniące ziemi, często dziedzicznej własności ludów rdzennych, przed rozwojem kopalń i tam, są konfrontowane z filipińskim wojskiem, które używa swojej siły do ochrony interesów międzynarodowych korporacji”, mówią. “Chłopi, którzy dążą do zapewnienia sprawiedliwego, godziwego i zrównoważonego utrzymania dla swoich rodzin i społeczności, są często więzieni lub zabijani, a prawnicy, którzy próbują ich reprezentować, są atakowani lub aresztowani.”
NCCP wezwała rząd Filipin do pracy na rzecz pokoju w kraju poprzez wznowienie rozmów pokojowych z organizacjami komunistycznymi. Przekazali również swoje pilne obawy Światowej Radzie Kościołów (WCC), której centralne spotkanie komitetu odbyło się w zeszłym miesiącu w Genewie.
W oświadczeniu z tego spotkania, WCC wypowiedziała się przeciwko „red tagging” i potępiła „poważne naruszenia praw człowieka” rzekomo popełniane przez rząd Filipin. WCC zobowiązała się do ciągłego wsparcia NCCP w promowaniu pokoju i wezwała wszystkie kościoły członkowskie WCC do modlitwy za wszystkich dotkniętych tymi niesprawiedliwościami.
Misjonarze na Filipinach doświadczają ciągłego prześladowania w wyniku strategii kontrainsurgencyjnej rządu znanego jako „red tagging”. Praktyka ta, mająca na celu tłumienie krytyki rządu, dotknęła wiele organizacji, w tym kościelne i misjonarskie. W obliczu rosnącej militarnej kontrainsurgencji, Narodowa Rada Kościołów na Filipinach i Światowa Rada Kościołów wezwały do pokoju i potępiły poważne naruszenia praw człowieka. W obliczu tych niesprawiedliwości, kościoły na całym świecie są wezwane do modlitwy za dotkniętych.