Co roku pod koniec kwietnia powraca temat komunijnych prezentów. Nie da się ukryć, iż w ostatnich latach, wraz ze wzrostem kosztów życia oraz coraz bardziej wystawnymi przyjęciami, rosną także oczekiwania dotyczące otrzymywanych podarunków. Choć Pierwsza Komunia Święta to przede wszystkim wydarzenie duchowe, już dawno zaczęto określać ją mianem "małego wesela". W związku z tym wiele osób zastanawia się, ile pieniędzy powinno znaleźć się w kopercie dla dziecka, by taki prezent był zarówno hojny, jak i adekwatny do sytuacji. Czy w tym przypadku można mówić o jakimkolwiek rozsądku? Okazuje się, iż idealnym rozwiązaniem jest obliczenie kwoty, dzięki której nikt nie będzie stratny.
REKLAMA
Zobacz wideo Chcesz zostać chrzestnym w 2024 roku? od dzisiaj będzie to trudniejsze
Ile włożyć w kopertę na komunię? Dziś choćby "kwota minimalna" nie jest zbyt niska
Kwota, jaką obdarowywane jest dziecko, zależy zwykle od relacji z daną osobą, sytuacji finansowej gościa oraz zwyczajów panujących w danym regionie. Zwykle najwięcej pieniędzy wkładają do koperty rodzice chrzestni oraz dziadkowie. Zgodnie z licznymi analizami są to kwoty od 500 do choćby 1,5 tysiąca złotych. Dalsza rodzina oraz pozostali goście najczęściej oferują między 200 a 300 złotych, a zakupione przez nich prezenty raczej nie przekraczają granicy 500 złotych. W związku z tym, iż Pierwsze Komunie Święte z roku na rok są coraz huczniejsze, a wydatki większe, wiele osób czuje obowiązek obdarowania dziecka czymś drogocennym. Zdaniem socjolożki z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW, Małgorzaty Warzychy, w takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem może być zatem obliczenie kwoty, która pokryje wydatki poniesione przez organizatorów. To oznacza, iż w kopercie powinno znaleźć się tyle pieniędzy, ile kosztuje tak zwany talerzyk. w tej chwili jest to często około 300 złotych za jedną osobę.
Ile do koperty na komunię? Składki dają większe pole do popisu
Jak informuje Gazeta.pl, w 2025 roku średni koszt za talerzyk na komunii wynosi od 150 do 300 złotych. Ostateczna cena zależy jednak od wybranej oferty oraz lokalizacji. W Polsce można bowiem spotkać się zarówno z niższymi, jak i wyższymi kwotami. Nie da się zatem ukryć, iż takie impreza to w tej chwili potężny wydatek. W przypadku 30 gości komunijnych samo wyżywienie pochłonie około 5-10 tysięcy złotych. Do tego dochodzą jeszcze dekoracje, słodkości oraz dodatkowe udogodnienia będące już indywidualną kwestią. Nic więc dziwnego, iż wyobrażenia dotyczące prezentów są dziś zupełnie inne niż jeszcze dekadę temu.
Zobacz też: Wesele za 80 tys. czy 15 tys.? Ile kosztuje rozsądek w 2025 roku? Ceny zwalają z nóg
Alternatywą dla pieniędzy mogą być prezenty takie jak biżuteria z grawerem, sprzęt elektroniczny czy opłacenie kursu lub wycieczki. W przypadku wysokich kosztów zawsze też można pomyśleć i złożeniu się w kilka osób na taki prezent
- tłumaczy na łamach serwisu Małgorzta Warzycha. Wówczas warto postawić na przedmioty, które zostaną zachowane na lata i będą upamiętniały ten wyjątkowy dzień. W związku z tym, iż komunia jest uroczystością religijną o dużym wymiarze duchowym, w tym przypadku największe znaczenie powinna mieć sama obecność oraz poświęcona dziecku uwaga. Ponadto należy pamiętać, iż prezent, oraz jego cena to kwestia indywidualna, na którą nie powinna mieć wpływu presja otoczenia.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.