
Kilka słów o nabożeństwie do Przenajświętszego Oblicza Zbawiciela.
Sam na sam z Panem Jezusem, czyli Pokarm Anielski dla dusz pragnących Miłości Bożej 1917
Kwiat Eucharystyczny 1936
„Twarzy mojej nie odwróciłem od tających i plujących na mnie” — (Ks. Iz. 50, 6)
Pan Jezus, nasz najukochańszy Mistrz Boski, Sam raczył objawić nam nabożeństwo do Swego Najświętszego Oblicza — a przez nie jakoby otworzył nam nowe źródło Łask Bożych, obiecując, iż ci, którzy czcić będą Jego Najświętsze Oblicze w duchu zadośćuczynienia, dopełnią tego, co uczyniła Święta Weronika.
Zależnie od tego, z jaką gorliwością czcić będą Jego Najświętsze Oblicze, oszpecone przez bluźnierców, będzie czuwał nad ich obliczem, oszpeconym przez grzechy. «Oblicze Moje jest jakby Pieczęcią Bóstwa, która ma Moc przywracać duszom Podobieństwo Boże».
Obietnice Pana Jezusa dane czcicielom Jego Najświętszego Oblicza
Dla zachęcenia nas do tego pobożnego ćwiczenia, które wielce jest miłym Panu Jezusowi i całemu Niebu, udarował wszystkich czcicieli Swego Najświętszego Oblicza wielkimi obietnicami, które to z różnych miejsc wyjęte, razem są umieszczone.
- Osoby, mające nabożeństwo do Świętego Oblicza, otrzymują na ziemi wewnętrzne i stałe światło, a w niebie szczególniejszą światłością jaśnieć będą.
- Osoby, które wpatrywać się będą w Rany Mego Oblicza na ziemi, wpatrywać się też będą w Niebie, jaśniejące Chwałą.
- Będę ich bronił od nieprzyjaciół.
- Będę ich bronił od wszelkich nieszczęść i złych przygód.
- Ci, którzy będą ofiarować Moje św. Oblicze Ojcu Mojemu, wyproszą przez to nawrócenie wielu grzeszników.
- Przez to ofiarowanie nic im nie będzie odmówione.
- Przez to Święte Oblicze będą działać cuda
- Zapewnię im wytrwanie do końca.
- Żaden z nich nie będzie odłączony ode Mnie.
- Ci, którzy w jakikolwiek sposób bronić będą na ziemi sprawy Mojej na zadośćuczynienie, Ja także będę ich bronił przed Moim Ojcem w niebie i dam im królestwo Moje.
- Tak samo, jak w jakim królestwie za monetę, na której znajduje się wyobrażenie panującego, można dostać wszystko, czego się żąda, tak za drogocenne wyobrażenie Przenajświętszego Oblicza, otrzyma się w Królestwie Niebieskim wszystko, czego się zapragnie.
- Pan nasz powiada siostra od Św. Piotra, obiecał mi wyrazić w duszy tych, którzy czcić będą Jego Przenajświętsze Oblicze, rysy Boskiego z Nim podobieństwa (21 stycznia 1847r.).
Obietnica uczyniona Św. Gertrudzie.
Sam na sam z Panem Jezusem, czyli Pokarm Anielski dla dusz pragnących Miłości Bożej 1917
Przytaczamy jedno zdarzenia z życia tej Świętej. W uczuciu żalu za swoje winy, chciała ona iść dnia pewnego uczcić cudowny Obraz Oblicza Pańskiego, jak to jest zwyczajem w Rzymie. Wyobrażała sobie Oblicze Pana naszego zmienione wskutek jej grzechów i rzuciła się do Nóg Jego błagając o przebaczenie. Naówczas Zbawiciel, podniósłszy rękę, pobłogosławił ją i rzekł: „Przez wnętrzności Miłosierdzia Mojego odpuszczam ci wszystkie grzechy, a chcąc, żebyś zupełnie uczuła poprawę, wskazuję ci, żebyś na zadośćuczynienie za te grzechy przez cały rok codziennie spełniła jaki dobry uczynek, na pamiątkę odpustu, jakiego ci udzielam”. I wówczas uczynił jej taką obietnicę: „Wszyscy, którzy, chcąc Mi okazać miłość swoją, pamiętać będą często o wyobrażeniu, przedstawiającym Moje Boskie Oblicze, uczują w sobie przez odbicie Mego Człowieczeństwa, żywy odblask Mojej Twarzy, która w nich będzie wyryta i jaśnieć będą świetniej od wielu innych w życiu wiekuistym!”
O jak droga obietnica! Czyż ona nie powinna ożywić naszej pobożności do Cudownego Oblicza Boskiego Zbawiciela? A o ile nie możemy iść do Rzymu, postarajmy się przynajmniej mieć ten obraz Jego w domach swoich.
O nabożeństwie miesięcznym.
Źródło: Zbior wybornego y gruntownego nabozenstwa na codzienne, tygodniowe, miesięczne, w dni swięte i roczne 1819
Nauka.
Chociaż nie zdaje się być osobliwszym i różnym od codziennego, tygodniowego, i rocznego, jakoż nie znajduje się w innych do Nabożeństwa książkach, przestrzec jednak potrzeba Wiernych Chrystusowych.
Najpierw, iż niektórzy z nich zostają w rozmaitych Bractwach, którym oprócz innych w roku dni, na jedną w każdym miejscu Niedzielę nadane są Odpusty to zawsze pod obowiązkiem jakiego nabożeństwa. Po wtóre: Wszyscy, którzykolwiek nabożnie co dzień trzy razy odmawiają Anioł Pański, i którzy codziennie przez pół lub ćwierć godziny odprawiają medytację, to jest modlitwę wewnętrzną, tak ci jako i pierwsi wiernie się każdego dnia w tych pobożnych uczynkach zachowując przez cały miesiąc, w każdym całego roku dostąpić mogą zupełnego Odpustu w te dni Miesięczne, które sami sobie obiorą, a w nie spowiadać się i komunikować, i modlić się będą. Przysposobienia do Spowiedzi opisane są niżej w Nabożeństwie do Świętych Sakramentów, w Nabożeństwie także tyczącym się Odpustów, wyrażone tj. wzglądem nich uwiadomienia i modlitwy.
Co się zaś tyczy Medytacji, czyli modlitwy wewnętrznej, ta choćby tak wielkimi, (jako się wyżej nadmieniło) Odpustami zalecona nie była, sama jednakże przez się od modlitwy ustnej daleko jest zacniejsza i pożyteczniejsza; gdyż kiedy się modlimy ustnie mówimy tylko do Pana Boga; ale gdy się modlimy wewnętrznie, tj. gdy rozmyślamy co nabożnego, wtenczas Sam Pan Bóg mówi do nas, ponieważ więc tyle jest na świecie ludzi chcących choćby pobożniejsze prowadzić życie, którzy wiele różnych i długich modlitw ustnych codziennie odmawiają, a o modlitwie wewnętrznej albo nie wiedzą, albo nie dbają, albo co rozmyślać nie mają, przetoż kładzie się tu dla wszystkich wielce gruntowne i wyborne Uwagi na każdy dzień Miesiąca. Które przeczytawszy codziennie po jednej rozważając, trzeba je znowu na drugi, i na każdy poczynający się Miesiąc z początku zaczynać. Przez całe życie odprawiając je, znajdzie się zawsze w nich co nowego do używania i ku zbudowaniu.
Uwaga o odpustach.
Źródło: Głos duszy 1881;
Odpusty. Podręcznik dla duchowieństwa i wiernych opr. X. Augustyn Arndt 1890r.
Benedykt XIV, sławny i uczony papież, polecał Brewem d. 16 grudnia 1746r., bardzo gorąco rozmyślanie, i bardzo słusznie, mało bowiem jest ćwiczeń pobożnych, z których by Chrześcijanie mogli czerpać skuteczniejsze środki do zapewnienia sobie wytrwania i postępu w cnotach. „Dajcie mi kogoś, który co dzień choć kwadrans poświęca rozmyślaniu powiedziała św. Teresa, a ja mu obiecuję Niebo“.
Odpusty:
1) Zupełny raz na miesiąc w dzień dowolnie obrany, jeżeli kto przez miesiąc co dzień rozmyśla przez pół godziny lub przynajmniej przez kwadrans. Warunki: Spowiedź, Komunia Święta i modlitwa pobożna na zwyczajne intencje.
2) 7 lat i 7 kwadr. za każdy raz, gdy kto w kościele lub gdzieindziej, publicznie lub prywatnie, naucza innych o sposobie rozmyślania, albo gdy kto tej nauki słucha. Warunek: Spowiedź, Komunia Święta za każdym razem.
3) Odpust zupełny raz na miesiąc w dniu dowolnie obranym, gdy kto pilnie naucza, albo się dał pouczyć. Warunki: Spowiedź, ilekroć z sercem skruszonym przyjmą Komunię Świętą i modlitwa na zwyczajne intencje. (Benedykt XIV. Brew. dn. 16 grudnia 1746r.).
Wszystkie te odpusty można ofiarować za dusze wiernych zmarłych.
WEZWANIE DO DUCHA ŚWIĘTEGO.
V. Racz przyjść Duchu Święty i napełnić serca wiernych Twoich.
R. A ogień Miłości Twojej racz w nich zapalić.
V. Ześlij Ducha Twego, a będą stworzone.
R. A cała ziemia będzie odnowiona.
V. Módlmy się: Boże! Światłem Ducha Świętego serca wiernych nauczający, daj nam w Tymże Duchu poznawać co jest dobrem, i zawsze obfitować w pociechy Jego. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, Który z Tobą i z Duchem Świętym żyje i króluje, Bóg w Trójcy Świętej Jedyny na wieki wieków.
R. Amen.
🔉DZIEŃ 12.
Wysłuchaj rozważania:
ROZWAŻANIE. POCAŁUNEK BOSKIEGO OBLICZA DLA MAŁYCH DZIATECZEK.
O cudowne Pańskie Oblicze, które pobłogosławiwszy dziatki, dałoś im słodki pocałunek, zmiłuj się nad nami!
Jest w Ewangelii Świętej pewien ustęp, którego nie mogę czytać bez głębokiego rozrzewnienia, jest to opis tej chwili gdy Oblicze błogosławieństwem i pocałunkami obdarza małe dziatki.
Jakieś je ukochał, o Słodki Jezu te małe dzieciny, te wybrane owieczki Twojej Owczarni. Pozwól mi zapytać Cię, o Panie, jaka przyczyna Twego szczególnego w dziatkach upodobania?
I. Prostota.
Pewnego razu — opisuje Św. Mateusz — nad brzegiem Tyberiadzkiego jeziora, uczniowie Pańscy zbliżają się do Jezusa i takie Mu zadają pytanie:
Mistrzu nasz i Panie, powiedz nam, kto będzie większy w Królestwie Niebieskim?
Na to Pan Jezus, wyprowadziwszy dzieciątko z tłumu — postawił je pośród nich i rzekł: Zaprawdę, zaprawdę mówię wam — o ile się nie staniecie jako dziatki, nie wnijdziecie do Królestwa Bożego (Math. XVIII, 3).
Prostota święta — ten jest pierwszy charakter dziecięctwa, które ściąga na siebie wejrzenie Boskiego Oblicza. „Estote simplices sicut columbae. — Bądźcie prostymi jak gołębice”, mówi Pan. Święty Paweł Apostoł głosząc pochwały miłości, odróżnia w niej cechy świętego dziecięctwa, mówiąc: „Miłość słodka jest, nie zazdrości, nie nadyma się, nie jest czci pragnąca, nie szuka swego, nie gniewa się, nie sądzi, nie cieszy się z niesprawiedliwości, wszystkiemu wierzy, wszystkiego się spodziewa, wszystko wytrwa!“ (I. Kor. 13, 6).
Któż mi da, o Panie, tę prostotę dziecięcą, która jest prawdziwą świętych mądrością? Kto mi da to oddanie się Bogu, to zapomnienie o sobie i o stworzeniach, aby ściągnąć na siebie słodkie wejrzenie Oblicza Twojego!
II. Czystość serca.
Drugą przyczyną upodobania Boskiego Oblicza w dziateczkach, jest czystość serca.
„Błogosławieni czystego serca, ponieważ oni Boga oglądają“ (Mat. 5, 8).
„Strzeż się zgorszyć jednego z tych maluczkich, którzy wierzą we Mnie, gdyż Bóg posyła Anioły Swoje, aby je strzegli, a ci zawsze oglądają Oblicze Ojca Mojego, Który jest w Niebie“ (Mat. 18, 6).
Pan Jezus, Który jak Baranek pasie się między liliami, lubi na ziemi zbliżać się do tych, którzy mają czystość anielską. Z jakąż miłością każę się rozstąpić otaczającym Go tłumom, aby dziateczkom dać przystęp do siebie. Jak tkliwie i miłościwie kładzie rękę na czystym ich czółku i zniża się do nich by im dać święty pocałunek pokoju, a z nim błogosławieństwo swoje.
O Boże mój, daj mi poznać iż prostota i niewinność są drogą do Twojego Serca. Uczyń mnie dzieciątkiem prostego umysłu i czystego serca, abym zawsze na to pamiętał, iż kto czystość miłuje, ma króla przyjacielem.
O! niechże spojrzenie Najświętszego Oblicza Twojego spocznie na duszy mojej i wróci jej piękność pierwotną. Niech ją oczyści i przygotuje do przyjęcia Łask Twoich, niech uczyni godną Boskich Twych pieszczot i Najświętszego Błogosławieństwa Twego.
STRESZCZENIE.
Beati mundo corde, quoniam ipsi Deum videbunt. — Błogosławieni czystego serca, albowiem Oblicze Pańskie oglądać będą (Mat. 5, 8).
PRZYKŁAD. ZADOŚĆCZYNIENIE.
W miarę jak Pan Jezus podnosił siostrę Marię od Św. Piotra do poznania tajemnicy zadośćczynienia — odsłaniał Jej coraz jaśniej zamiary względem niej, Swego Serca Boskiego. Ukazywał jej złe w całej rozciągłości i podawał wyraźnie czas i sposób użycia na nie lekarstwa. 24 Listopada, w dzień Św. Jana od Krzyża jednego z największych Świętych Karmelickiego Zakonu, Pan Jezus, w chwili Komunii świętej skupia wszystkie władze służebniczki swojej i mówi do niej:
„Dotąd, ukazałem ci tylko w części zamiary mojego Boskiego Serca. ale dzisiaj, w całości ci je ukażę. Ziemia pokryta jest zbrodniami. Przestępowanie trzech pierwszych Przykazań Boskich, obudza Gniew Ojca Mojego; Święte Imię Boskie bluźnione, święty dzień niedzielny znieważony, dopełniają miary nieprawości, grzechy te wzniosły się już przed Tron Samego Boga i wywołują Gniew Jego, który wyleje się o ile nie uśmierzę Jego Sprawiedliwości. Nigdy, w żadnym czasie zbrodnie tak się nie rozzuchwaliły. Pragnę gorącym pragnieniem, aby powstało stowarzyszenie dobrze urządzone i potwierdzone w celu uczczenia Imienia Ojca Mego”.
W trzynaście dni potem, w Wigilię Niepokalanego Poczęcia (7 Grudnia) Zbawiciel w Swoich rozmowach z wierną Swą Oblubienicą, powraca do tego samego przedmiotu, a tym razem wymienia grzeszny naród. Siostra tu tak opowiada: Dusza moja jest wielce przerażona tym, co jej Pan Jezus powiedział dziś rano na modlitwie. Kazał mi to donieść moim przełożonym bez obawy złudzenia. Uczynię to w całej prostocie. Pan Jezus, skupiwszy wszystkie władze mojej duszy w Boskim Sercu Swoim dał mi zrozumieć jak jest rozgniewany na Francję i iż zaprzysiągł pomścić się w Swym Gniewie o ile nie będą zadośćczynić Jego Ojcu Niebieskiemu za bluźnierstwa, których się dopuścił ten naród. Wyraźnie mi to oznajmił — nie może dłużej pozostawać w tej Francji, która tak jak jaszczurka rozdziera wnętrzności Jego Miłosierdzia. Znosi jeszcze cierpliwie zniewagi Jemu Samemu wyrządzane, ale wzgardy miotane przeciw Ojcu Jego Niebieskiemu, wzniecają Gniew Jego. Francja wyssała pierś Jego miłosierdzia aż do krwi — dlatego miłosierdzie ustąpi teraz sprawiedliwości, która wyleje się z tym większą gwałtownością im dłużej się ociągała.
Wtedy przejęta tymi słowy rzekłam: „Panie! pozwól mi zapytać, o ile Ci złoża to zadośćuczynienie, którego żądasz, czy przebaczysz jeszcze Francji?”
Pan odpowiedział:
„Tak jest przebaczę jeszcze ten raz — ale pamiętaj, iż raz jeden tylko. Ponieważ grzech bluźnierstwa popełniany jest w całej Francji, jest grzechem publicznym, trzeba żeby i zadośćczynienie publiczne było i rozciągało się do wszystkich miast. Biada tym, którzy nie uczynią tej reparacji”.
Po tej rozmowie siostra Maria od Św. Piotra wyszła z chóru według świadectwa jednej karmelitanki — w stanie trudnym do opisania. Była blada jak śmierć, zalana łzami z wyrazem boleści na twarzy, który długo jakby wyryty pozostał, i odnawiał się po Objawieniach tego rodzaju.
Ten wyraz smutku sprzeczny był ze zwykłą jej wesołością. Była wtedy jakby przytłoczona ciężarem Gniewu Bożego.
WEZWANIE SIOSTRY MARII OD ŚW. PIOTRA.
Witam Cię, uwielbiam i kocham, o Jezu, mój Zbawicielu! okryty nowymi zniewagami przez bluźnierców i ofiaruję Ci w Sercu Matki Bożej jako kadzidło wdzięcznej wonności, hołdy Aniołów i Wszystkich Świętych, prosząc Cię pokornie przez moc Świętego Oblicza Twojego abyś odnowił i naprawił we mnie i we wszystkich ludziach Oblicze Twoje grzechami zeszpecone. Amen.
PRZEKAŻ 1.5% PODATKU
na rozwój Salveregina. Bóg zapłać
KRS: 0000270261 z celem szczegółowym: Salveregina 19503
UCZCZENIE PRZENAJŚWIĘTSZEGO OBLICZA PANA JEZUSA.
Litania do Świętego Oblicza Pańskiego
Wiadomość o Szkaplerzu Męki Pańskiej 1869
Róża duchowna czyli zbiór nabożeństwa 1877
Nawiedzania Najświętszego Sakramentu i Niepokalanie NMP 1857
Panie zmiłuj się nad nami. Jezu zmiłuj się nad nami. Panie zmiłuj się nad nami.
Jezu Chryste usłysz nas. Jezu Chryste wysłuchaj nas.
Święta Maryo, Matko Boska, módl się za nami.
O Oblicze czcigodne, zwierciadło Boskich doskonałości, zmiłuj się nad nami.
O Oblicze czcigodne, rozkoszo Maryi i Józefa,
O Oblicze czcigodne, któreś w Betlejem napawało euforią Aniołów, pasterzy i Mędrców,
O Oblicze czcigodne, któreś napełniło pociechą serce święte starca Symeona i Anny prorokini,
O Oblicze czcigodne, oblane łzami w świętym dzieciństwie,
O Oblicze czcigodne, uwielbienie mędrców gdyś przemawiało w świątyni,
O Oblicze czcigodne, wzrastające codziennie wdziękiem i mądrością,
O Oblicze czcigodne, wychudłe na pustyni skutkiem postu i chłodu nocnego,
O Oblicze czcigodne, ogorzałe skwarem słońca i oblane potem znużenia,
O Oblicze czcigodne, którego uprzejmość i skromność wabiła do siebie sprawiedliwych i grzeszników,
O Oblicze czcigodne, uwielbienia godne, pomieszane i łzami skropione nad grobem Łazarza,
O Oblicze czcigodne, świetne jak słońce jaśniejące Chwałą na górze Tabor,
O Oblicze czcigodne, napełnione smutkiem na widok Jerozolimy i płaczące nad tym miastem niewdzięcznym,
O Oblicze czcigodne, schylone do ziemi w Ogrójcu dźwigając ohydę grzechów ludzkich,
O Oblicze czcigodne, oblane potem krwawym na myśl sprawiedliwej kary zbrodniom naszym przynależnej,
O Oblicze czcigodne, ucałowane przez Judasza zdrajcę,
O Oblicze czcigodne, którego majestatyczność i świętość obaliła żołnierzy trwogą przerażonych,
O Oblicze czcigodne, policzkowane przez niegodziwego służalca, okryte hańbą i sprofanowane rękoma świętokradzkimi,
O Oblicze czcigodne, skalane plwocinami i razami poszarpane,
O Oblicze czcigodne, którego święte spojrzenie zraniło serce Piotra Świętego ciosem boleści i miłości,
O Oblicze czcigodne, poniżone i zelżone w sądach Jerozolimskich,
O Oblicze czcigodne, pełne słodyczy i spokoju słysząc wyrok Piłata,
O Oblicze czcigodne, potem i krwią oblane pod ciężarem krzyża,
O Oblicze czcigodne, otarte ręką pobożnej niewiasty, na drodze do Kalwarii wiodącej,
O Oblicze czcigodne, dane światu na narzędzie najsromotniejszej męki,
O Oblicze czcigodne, zasmucone rychłym zbliżaniem się śmierci,
O Oblicze czcigodne, obmyte i namaszczone Ręką Najświętszej Maryi Panny i Świętych Niewiast,
O Oblicze czcigodne, owinięte prześcieradłem i w grobie złożone,
O Oblicze czcigodne, jaśniejące Chwałą i Pięknością w dzień Zmartwychwstania,
O Oblicze czcigodne, promieniejące blaskiem w dzień Wniebowstąpienia,
O Oblicze czcigodne, prawdziwie obecne w Eucharystii,
O Oblicze czcigodne, które z końcem świata okażesz się pełne Mocy i Majestatu
O Oblicze czcigodne, przed którym drżeć będą bezbożni,
O Oblicze czcigodne, które napełni euforią sprawiedliwych,
O Oblicze czcigodne, które będzie na wieki rozkoszą świętych,
O Oblicze czcigodne, teraz schronienie i nadziejo grzesznych nawróconych,
Baranku Boży, Który gładzisz grzechy świata, Przepuść nam, Panie!
Baranku Boży, Który gładzisz grzechy świata, Wysłuchaj nas, Panie!
Baranku Boży, Który gładzisz grzechy świata, Zmiłuj się nad nami!
Chryste, usłysz nas! Chryste, wysłuchaj nas!
Kyrie elejson! Chryste elejson! Kyrie elejson!
Ojcze nasz… Zdrowaś Marya… Chwała Ojcu…
℣. O Panno Niepokalana, Matko Boleści.
℟. Wraź głęboko w serca nasze Mękę Ukrzyżowanego Jezusa.
℣. Módlmy się: Witam Cię, uwielbiam i kocham Oblicze czcigodne! okryte nowymi obelgami bluźnierców i bezbożnych…. Ofiaruję Ci w Sercu Niepokalanym Panny Maryi żal Aniołów, Świętych i wszystkich pokutujących grzeszników. O Boże! błagam Cię pokornie, dla Chwały Imienia Twego, przywróć mi jak i wszystkim uwielbiającym Przenajświętsze Oblicze Twoje, Obraz Twój, wyciśnięty w duszy mojej przez Chrzest Święty, a oszpeconej mnogimi grzechami!
℟. Amen.
Jeżeli czas pozwala, zachęcamy do podjęcia odmówienia wybranych wedle swojej pobożności dodatkowych modlitw ku uczczeniu Przenajświętszego Oblicza Pana Jezusa.