Matki Boskiej Gromnicznej. Dziś ważne święto w Kościele katolickim

1 rok temu
Zdjęcie: RMF


Matki Boskiej Gromnicznej, nazywane również uroczystością Ofiarowania Pańskiego, to święto, które stanowi bardzo istotną datę w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. Wydarzenie to kończy okres świętowania narodzin Jezusa w postaci śpiewania kolęd i pastorałek w kościołach, a także jest upamiętnieniem ofiarowania Chrystusa w świątyni. Kiedy wypada Matki Boskiej Gromnicznej i co to za święto? Czy tego dnia trzeba iść do kościoła?


Matki Boskiej Gromnicznej. Co to za święto?


Ofiarowanie Pańskie lub Spotkanie Pańskie, szerzej znane jako Matki Boskiej Gromniczej, to święto, którego nazwa pochodzi od greckich słów „Hypa-pante” oraz „Heorte ton Kataroin”, co oznacza święto spotkania i oczyszczenia.
Upamiętnia ono opisane w Biblii ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej, zgodnie z prawem Mojżeszowym. Za podstawę historyczną uroczystości uznawany jest opis tego wydarzenia znajdujący się w Ewangelii według św. Łukasza (Łk 2, 22-38).


Święto Matki Boskiej Gromnicznej zamyka również cykl świąt Bożego Narodzenia. W kościołach rozbiera się tego dnia żłóbki, a w domach choinki oraz przestaje się śpiewać kolędy. Tego dnia kończy się również okres wizyt duszpasterskich w domach.Reklama


Matki Boskiej Gromnicznej. Kiedy wypada?


Matki Boskiej Gromnicznej to święto, które ma stałą datę w kalendarzu i przypada na czterdziesty dzień po Bożym Narodzeniu, czyli 2 lutego. W 2023 roku uroczystość wypada w czwartek.


Matki Boskiej Gromnicznej. Czy trzeba iść do kościoła?


Wiele osób zastanawia się, czy święto Matki Boskiej Gromnicznej jest nakazane i czy tego dnia trzeba iść do kościoła. Mimo iż Ofiarowanie Pańskie ma rangę święta liturgicznego, to nie jest jednak świętem nakazanym. Oznacza to, iż w tym dniu wierni nie mają obowiązku uczestniczenia we mszy świętej. Wielu chrześcijan w Polsce uznaje jednak to święto za niezwykle ważne i tego dnia udaje się do kościoła.


Matki Boskiej Gromnicznej – tradycje i zwyczaje


Święto Matki Boskiej Gromnicznej to jedno z najstarszych świąt w Kościele katolickim. Początki obchodów tego święta sięgają IV wieku w Jerozolimie, a V wieku w Rzymie.
W Polsce obchody wiążą się z obrzędem poświęcenia gromnic. Wszystko ma przypominać ewangeliczną perykopę, według której Jezus, zgodnie z prawem żydowskim, jako dziecko był ofiarowany Bogu w świątyni jerozolimskiej. Widząc Chrystusa, starzec Symeon wypowiedział proroctwo, nazywając Jezusa „światłem na oświecenie pogan i chwałą Izraela”. Od nazwy świecy pochodzi też nazwa święta - Matki Bożej Gromnicznej.
W tradycji ludowej gromnica miała bronić przed żywiołami, burzą, piorunami i ogniem. Po powrocie do domu z kościoła kopcono znak krzyża na belkach stropowych, aby ustrzec dom przed uderzeniem gromu, a także obchodzono z nią dom i gospodarstwo. Z gromnicą wiązały się również inne zwyczaje, np. cieśle wkładali zastygły wosk z gromnicy między belki nowo wybudowanego domu, gdyż wierzono, iż to przynosi szczęście.
Zobacz też: Od 1 lutego potrzebne nowe wnioski o 500 plus. Ty też musisz go złożyć?
Idź do oryginalnego materiału