Maj – czas szczególnego oddania Maryi – 10 faktów

13 godzin temu

Maj to w Kościele katolickim miesiąc szczególnej czci oddawanej Matce Bożej. W całej Polsce rozbrzmiewają pieśni maryjne, a wierni gromadzą się przy kapliczkach, śpiewając Litanię Loretańską. Skąd wzięła się ta tradycja? Jakie znaczenie ma maj jako miesiąc Maryi? Sprawdź 10 najważniejszych faktów.


fot. A. Niedźwiecki

Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

1. Maj jako miesiąc Maryi – tradycja sięga wieków

Zwyczaj poświęcania maja Matce Bożej sięga średniowiecza, ale szczególnie rozwinął się w XVIII wieku we Włoszech. Papież Pius VII zatwierdził tę praktykę w XIX wieku, a z czasem maj stał się w całym Kościele katolickim „miesiącem maryjnym”.

2. Papieże, którzy promowali maj jako miesiąc maryjny

W XIX i XX wieku papieże kolejno wzmacniali praktykę nabożeństw majowych. Pius IX, Leon XIII i Pius XII pisali specjalne encykliki o roli Maryi w Kościele i zachęcali do codziennego odmawiania Litanii Loretańskiej w maju. Leon XIII poświęcił Maryi aż 11 encyklik.

3. Nabożeństwa majowe – wyjątkowa modlitwa ku czci Maryi

W maju wierni szczególnie gromadzą się na tzw. majówkach, czyli nabożeństwach majowych. Ich centrum stanowi śpiew Litanii Loretańskiej. To najczęściej odmawiana modlitwa podczas nabożeństw majowych. Pochodzi z sanktuarium w Loreto we Włoszech. Po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1572 r. we Florencji i zawierała wówczas 43 wezwania. W oficjalnych dokumentach Kościoła wspomniano ją po raz pierwszy w 1581r. w bulli “Redituri” Sykstusa V. Papież zachęcał do jej odmawiania i udzielał za to 200 dni odpustu. Kolejne odpusty przypisali do niej Pius VII oraz Pius XI, a papież Benedykt XIV urzędowo ją zatwierdził i wydał pozwolenie na stosowanie w publicznym kulcie Kościoła. Litania loretańska zawitała także do Polski. Składa się z tytułów Maryi, które podkreślają Jej królewskość, cnoty i opiekę nad wiernymi. Spotkania te realizowane są nie tylko w kościołach, ale też przy kapliczkach i figurkach Maryi – zwłaszcza na wsiach.

4. Tradycja śpiewania pieśni maryjnych

W maju w polskich kościołach rozbrzmiewają pieśni takie jak „Chwalcie łąki umajone”, „Po górach, dolinach” czy „Z dawna Polski Tyś Królową”. To nie tylko element liturgii, ale część kulturowej tożsamości katolickiej Polski.

5. Przydrożne kapliczki – znaki czci dla Matki Bożej

W Polsce wyjątkową formą oddania czci Maryi są setki tysięcy kapliczek rozsianych po kraju. W maju są one często ozdabiane kwiatami, odświeżane i stają się miejscem modlitwy lokalnych społeczności.

6. Maryja jako wzór kobiecości, macierzyństwa i czystości

Kościół ukazuje Maryję jako ideał kobiety i matki. W maju przypomina się o Jej cichości, pokorze, oddaniu Bogu i trosce o ludzi – cechach, które mają inspirować wiernych, zwłaszcza kobiety i matki.

7. Majowe pielgrzymki do sanktuariów maryjnych

Wiele osób w maju pielgrzymuje do miejsc kultu Matki Bożej, takich jak Jasna Góra, Licheń, Kalwaria Zebrzydowska czy Gietrzwałd. To czas szczególnego zawierzenia Maryi rodzin, dzieci, maturzystów i całego narodu.

9. Maryja jako Królowa Polski – majowe rocznice

3 maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Upamiętnia ona śluby lwowskie króla Jana Kazimierza z 1656 roku, w których ogłosił Maryję Patronką Królestwa Polskiego. To jedno z najważniejszych maryjnych świąt w polskim kalendarzu liturgicznym.

10. Maryja jako orędowniczka pokoju i jedności

W czasie majowych modlitw wierni często błagają Maryję o pokój w świecie, jedność w rodzinach i wspólnotach oraz o łaskę wiary dla młodego pokolenia. W trudnych chwilach historycznych i osobistych to właśnie do Niej zwracano się z największą ufnością.

Idź do oryginalnego materiału