Są one połączone z konsultacjami przed wyborem miejscowego przełożonego i spotkaniami z oblatami. Wczoraj i dziś spotyka się ze współbraćmi z Mahanoro, Abinanindrano, Masomeloka i Marolambo.
Tak relacjonuje o. Prowincjał: -„Dojechaliśmy wczoraj z małymi przygodami po 12 h. do Mahanoro (350 km.), bo złapaliśmy po drodze gumę. Wymienialiśmy koło. Jak to na misjach – misjonarz musi umieć zrobić wszystko. Po drodze odwiedziliśmy Ampapanambo, dzielnicę Mahanoro gdzie budujemy nowy Kościół dzięki życzliwości naszych darczyńców i Przyjaciół Misji z Polski, za pośrednictwem naszej Prokury Misyjnej. Mury się pną do góry i za osiem miesięcy będzie piękny Kościół. Potem nastąpiło piękne przywitanie przez braci oblatów. Byli też nowicjusze, którzy szli z Ambinanindrano piechotą 20 godzin aby przybyć na spotkanie (aktualnie jest ich dziewięciu). Dziś o 7.00 spotkaliśmy się na brewiarzu, potem śniadanie i dalej będziemy realizowali nasze programy”.
Zgodnie z oblackimi konstytucjami i regułami oraz dyrektorium prowincjalnym, przed zamianowaniem przełożonego oblackiej jurysdycji, odbywa się pisemne głosowanie współbraci do niej należących oraz bezpośrednie konsultacje wyższego przełożonego. Ponieważ Delegatura Misjonarzy Oblatów MN na Madagaskarze, wchodzi w skład polskiej prowincji, na zakończenie pierwszej kadencji superiora delegatury o. Alphonsa Philiber’a Rakotondravelo OMI, konsultacje przeprowadza prowincjał o. Marek Ochlak OMI, który wcześniej przez prawie 30 lat pracował na Czerwonej Wyspie.
Misjonarze oblaci z Polski pracują na Madagaskarze już od ponad 40 lat. Pierwsza grupa pięciu misjonarzy, po przylocie w roku 1980, otrzymała do prowadzenia dwa już istniejące okręgi misyjne – Marolambo i Ambinanindrano, w Dystrykcie Lasów Tropikalnych, we wschodniej części Czerwonej Wyspy. w tej chwili prowadzą 15 placówek misyjnych, a od 2004 r. także cztery parafie na wyspie Reunion. Aktualnie Delegatura Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Madagaskarze wchodzi w skład Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów, a tworzy ją około 100 zakonników, w zdecydowanej większości Malgaszy. Jej przełożonym jest o. Alphonse Philiber Rakotondravelo OMI. Klerycy z Czerwonej Wyspy kształcą się również w seminarium oblackim w Polsce, w Obrze k. Wolsztyna.
Marek Ochlak OMI / Marcin Wrzos OMI
fot. Marek Ochlak OMI