List Christianitas do Naszych Pasterzy

2 tygodni temu

>>Podpisz list<<

“Christianitas” to już 25 lat obecności w debacie publicznej o Kościele i Polsce, to prawie 100 wydanych numerów podejmujących ważne tematy, prawie 20 tysięcy zapisanych stron, kilkuset autorów, polskich i zagranicznych. To także seria kilkudziesięciu książek – autorów własnych lub przekładów klasyki religijnej i społecznej. To równie, last but not least, redagowany codziennie blog modlitewny adiutorium.pl z “brewiarzem benedyktyńskim”.

Jest to także wspólnota autorów i redaktorów. Są to przede wszystkim ci najbardziej związani z pismem jak Paweł Milcarek, redaktor naczelny od pierwszego numeru, a obok niego Tomasz Rowiński, prowadzący od lat stronę christianitas.org, Filip Łajszczak, Michał Barcikowski, Piotr Kaznowski, Tomasz Dekert, Antonina Karpowicz-Zbińkowska, Paweł Grad, Justyna Melonowska, Monika Grądzka-Holvoote, Anna Barcikowska czy Michał Gołębiowski. Także współpracownicy jak Marek Jurek, Artur Górecki, Tomasz Glanz czy Michał Jędryka.

W różnych czasach ważni dla pisma byli też tacy autorzy jak Jacek Kowalski, Jacek Bartyzel, Grzegorz Kucharczyk czy Janusz Kotański. Pisali dla niego regularnie lub pisywali niekiedy autorzy tacy jak Piotr Semka, Konrtad Szymański, Paweł Lisicki, Rafał Ziemkiewicz, Wojciech Wencel czy Piotr Zaremba. Przez pewien czas redaktorem literackim pisma była nie kto inny jak Szczepan Twardoch.

Mimo tego zróżnicowania wielu autorów linia pisma pozostała przez te wszystkie lata wierna określonym pryncypiom – a wraz z upływem lat dopracowała się też własnego i rozpoznawalnego sposobu myślenia. W materiach wiary jest i była rzymsko-katolicka oraz tradycjonalistyczna w szczególnym, ratzingerowskim duchu, ze szczególną predylekcją dla duchowości benedyktyńskiej. W filozofii zakorzeniona w myśli zarówno dawnych (Augustyn, Tomasz) jak i nowszych (Thibon, Madiran, Spaemann) mistrzów katolickiej refleksji. W kulturze dyskutująca bez kompleksu ze światem. W kwestiach społecznych zawsze ukierunkowana na dobro wspólne i zasadę całości, a także krytyczna wobec liberalizmu, wyraziście antykomunistyczna, solidarystyczna i uniosceptyczna.

>>Podpisz list<<

+

Warszawa, 22 października 2024 r.


Do naszych Pasterzy
Na ręce Księdza Arcybiskupa Tadeusza Wojdy,
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Redakcja kwartalnika „Christianitas” razem z całym skupionym wokół niego środowiskiem obchodzi dwudziestopięciolecie wydania pierwszego numeru pisma. W tę rocznicę naszej wspólnej służby chcemy się podzielić z naszymi Pasterzami refleksjami i pragnieniami płynącymi z ćwierćwiecza naszych doświadczeń.


Przede wszystkim jesteśmy świadkami wzrostu w tym okresie wspólnot i środowisk tradycji łacińskiej, ich życia wiary i służby Kościołowi. Jesteśmy przekonani, iż łącząca je intencja wierności ortodoksji katolickiej, całemu Magisterium Kościoła, jego tradycji liturgicznej, stanowi istotny wkład w życie katolickie.


Dlatego też chcemy prosić o rozwój i zapewnienie pełnej opieki duszpasterskiej naszym wspólnotom. Daliśmy już dość dowodów, iż nie jesteśmy jedynie pamiątką przeszłości. Nasze środowiska są młode, reprezentują młodość Kościoła, więcej – także jego młodość nieprzemijającą. Dlatego prosimy, by Msza w tradycyjnym rycie rzymskim odprawiała się nie tylko w niedziele czy tym bardziej okazjonalnie, nie tylko na szczególne prośby, ale by tak, jak w całym życiu Kościoła, odprawiana była codziennie dla potrzebujących tego wspólnot przez pragnących tego kapłanów. Czas pokazał, iż jest to głęboka potrzeba wielu dusz, znacznie szersza niż wyrażające ją świadome prośby i oczekiwania.


Jako świeccy, świadomi zarówno naszych przyrzeczeń chrzcielnych, jak i swych szczególnych zadań i obowiązków w Kościele, chcemy też zwrócić się w sprawie remediów duchowych na pogłębiający się kryzys życia religijnego i społecznego, który – później niż inne narody Zachodu – dramatycznie dotknął w ciągu ostatnich lat naszą Ojczyznę.

>>Podpisz list<<

Jeśli chodzi o samą zasadę życia chrześcijańskiego, prosimy o utwierdzanie wiary ludu Bożego przez publiczne odwołanie się do autorytatywnie potwierdzonej w Deklaracji „Dominus Iesus” nauki o jedynej i powszechnej misji zbawczej Jezusa Chrystusa oraz otwartej przez Niego jedynej drogi zbawienia dla całej ludzkości. jeżeli chodzi natomiast o wymiar społeczny wiary, prosimy – zgodnie z intencją wyrażoną jasno także przez Sobór Watykański II – o praktyczne wypełnienie zasady, iż nienaruszona pozostaje tradycyjna nauka katolicka o obowiązkach ludzi i społeczeństw wobec religii prawdziwej i jedynego Kościoła Chrystusa. W związku z tym prosimy o szerokie przypominanie w duszpasterstwie i w kształceniu księży o nauce dotyczącej „chrześcijańskiej konstytucji państwa”, zawartej w dokumentach takich jak encykliki: „Immortale Dei” papieża Leona XIII czy „Quas primas” papieża Piusa XI. Przekazywanie tej nowożytnej nauki w połączeniu z bardziej współczesnym Magisterium, szczególnie św. Jana Pawła II, jest bardzo potrzebne do wyrabiania sobie przez duszpasterzy i wiernych prawdziwych pojęć dobra wspólnego.

>>Podpisz list<<

W tym kontekście wyrażamy również głębokie przekonanie, iż to czym Polska jest dzięki swemu religijnemu dziedzictwu i swej chrześcijańskiej teraźniejszości powinno być pielęgnowane, zachowane i przekazane dalej, tym bardziej iż w tej chwili bardziej choćby niż w przeszłości jest potrzebne całemu chrześcijaństwu.

Dziękując miłosiernemu Bogu za te ćwierć wieku i wszystkie łaski, których doświadczyliśmy, składamy również na ręce Księży Biskupów podziękowania za każdą modlitwę i każdy gest życzliwości.

Paweł Milcarek, redaktor naczelny “Christianitas, filozof
Marek Jurek, były Marszałek Sejmu RP, współzałożyciel “Christianitas”, historyk
Bogusław Kiernicki, prezes Fundacji św. Benedykta, współzałożyciel “Christianitas”

zespół “Christianitas”

Tomasz Rowiński, redaktor “Christianitas”, historyk idei
AntoninaKarpowicz-Zbińkowska, redaktor “Christianitas”, teolog, muzykolog MichałBarcikowski, redaktor “Christianitas”, historyk
TomaszDekert, redaktor “Christianitas”, religioznawca, Uniwersytet Ignatianum
JustynaMelonowska, redaktor “Christianitas”, filozof, Akademia Pedagogiki Specjalnej
PiotrChrzanowski, redaktor “Christianitas”, lider projektu “Deus in adiutorium”
PawełGrad, redaktor “Christianitas”, filozof
PiotrKaznowski, redaktor “Christianitas”, filozof Monika Grądzka-Holvoote, redaktor “Christianitas”, tłumaczka
MichałGołębiowski, redaktor “Christianitas”, historyk literatury
AnnaBarcikowska, redaktor “Christianitas”, historyk
ArturGórecki, współpracownik “Christianitas”, historyk, rektor Collegium Intermarium
MichałJędryka, współpracownik “Christianitas”, dziennikarz Tomasz Glanz, współpracownik, tłumacz
PawełKula, współpracownik “Christianitas”, fotograf i grafik
MałgorzataMilcarek, współpracownik “Christianitas”
PiotrŁysakowski, współpracownik “Biblioteki Christianitas”, grafik, fotograf

przyjaciele

JanuszKotański, były Ambasador RP przy Watykanie, wieloletni współpracownik “Christianitas
IzabelaJurek, członek pierwszego zespołu redakcyjnego “Christianitas”, polonistka
JanŻaryn, były dyrektor IDMN im Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego
MałgorzataŻaryn, organizator Marszu Papieskiego
PawełWitaszek, Fundacja Rodziny Witaszków
JanKiernicki, dyrektor “Poznań Katharsis Festival”, muzyk, Fundacja Świętego Benedykta
o. Jan Strumiłowski, cysters, teolog
AgnieszkaŁysakowska, Fundacja Św. Benedykta
JacekBartyzel, prof. dr hab, UMCS, wieloletni współpracownik “Christianitas”
JacekKowalski, dr hab. prof. UAM, wieloletni współpracownik “Christianitas”
GrzegorzKucharczyk, prof. dr hab, PAN, wieloletni współpracownik “Christianitas”
PawełNowacki, portal “Afirmacja”, publicysta i producent filmowy
PiotrSemka, tygodnik “Do Rzeczy”, publicysta.
JanPospieszalski, publicysta i muzyk.
ZbigniewCzerwiński, radny Miasta Poznania, przewodniczący Rady Fundacji Św. Benedykta
MarianPiłka, były poseł, historyk i publicysta
DariuszSzymczak, członek Zarządu Fundacji św. Benedykta, prawnik
Andrzej Mardyła, Wydawnictwo AA

Idź do oryginalnego materiału