Leon XIV zaznaczył, iż przyjmując Ciało Chrystusa, stajemy się tym, co otrzymujemy – żywym Kościołem zjednoczonym z Chrystusem. Odwołując się do nauczania II Soboru Watykańskiego, Ojciec Święty wskazał, iż uczestnictwo w Eucharystii oznacza słuchanie Słowa Bożego, karmienie się Ciałem Pańskim i składanie Bogu dziękczynienia. Eucharystia jest sakramentem jedności oraz zadatkiem przyszłego królestwa Bożego. Uczy nas także ofiarowywania samych siebie na wzór Chrystusa i budowania jedności w rodzinach, wspólnotach oraz na całym świecie – podkreślił.