Leon XIV do dyplomatów: Pokój oparty na sprawiedliwości i prawdzie

3 godzin temu

Podczas pierwszego spotkania z Korpusem Dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej, Papież Leon XIV podkreślił, iż dyplomacja Watykanu jest wyrazem troski o każdego człowieka. Wezwał do wspólnych działań na rzecz pokoju, który – jak zaznaczył – nie może zaistnieć bez sprawiedliwości i prawdy.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: | Vatican News | 17 maja 2025 |
Photo credit: Vatican Media
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Wyraz szacunku i zaproszenie do dialogu

Witając ambasadorów, Papież podziękował za ich nieustanną pracę oraz za wyrazy solidarności po śmierci Franciszka i z okazji jego własnego wyboru na papieża – także ze strony państw, które nie utrzymują formalnych relacji z Watykanem. Uznał to za znak szacunku i otwartości na zacieśnianie relacji.

Dyplomacja papieska jako misja duszpasterska

Leon XIV przypomniał, iż dyplomacja Stolicy Apostolskiej nie szuka przywilejów, ale wypływa z katolickości Kościoła i jego misji służenia ludzkości. Podkreślił, iż wspólnota dyplomatyczna odzwierciedla całą rodzinę narodów i powinna pielęgnować to poczucie wspólnoty.

Trzy filary: pokój, sprawiedliwość, prawda

Papież wyraził pragnienie, by Kościół docierał do każdego człowieka i narodu, spragnionych pokoju, sprawiedliwości i prawdy. Wezwał dyplomatów do kierowania się tymi trzema wartościami – kluczowymi zarówno dla misji Kościoła, jak i dla skutecznej dyplomacji.

Pokój – nie tylko brak wojny

Leon XIV przestrzegł przed uproszczonym rozumieniem pokoju jako „pauzy” między konfliktami. Zwrócił uwagę, iż pokój to aktywny dar Chrystusa, który wymaga pracy nad sobą, wykorzenienia pychy i postawy roszczeniowej. Prawdziwy pokój rodzi się w sercu.

Religia – fundament pokoju

Papież zauważył, iż religie i dialog międzyreligijny mogą odegrać kluczową rolę w budowaniu pokoju, ale warunkiem jest pełne poszanowanie wolności religijnej. Przypomniał, iż tylko oczyszczone serce może być wolne od chęci podboju i przemocy. Zaznaczył również, iż konieczne jest globalne porozumienie w sprawie zakończenia produkcji broni.

Sprawiedliwość jako warunek pokoju

Papież, nawiązując do nauczania społecznego Kościoła, podkreślił, iż bez sprawiedliwości nie może być trwałego pokoju. Wskazał na odpowiedzialność Stolicy Apostolskiej za zabieranie głosu w obliczu rosnących nierówności i niesprawiedliwości społecznych, które prowadzą do społecznych napięć.

Rodzina – fundament społeczeństwa

Leon XIV przypomniał, iż fundamentem zdrowego społeczeństwa jest silna rodzina oparta na trwałym związku kobiety i mężczyzny. Wezwał do ochrony godności każdej osoby, szczególnie najsłabszych – od nienarodzonych dzieci po osoby starsze, chorych, migrantów i bezrobotnych. Podzielił się też swoim doświadczeniem potomka i emigranta.

Prawda – spotkanie z Chrystusem

Papież podkreślił, iż nie da się budować pokoju bez prawdy. Kościół nie może milczeć wobec wyzwań współczesności. Przypomniał, iż chrześcijańskie rozumienie prawdy zakłada spotkanie z żywym Chrystusem, które uzdalnia do stawiania czoła problemom takim jak migracje, etyka sztucznej inteligencji czy ochrona środowiska.

słowa kluczowe: Leon XIV; dyplomacja papieska; Papież Leon XIV; dyplomacja watykańska; pokój i sprawiedliwość; wolność religijna; prawda chrześcijańska; rodzina fundamentem społeczeństwa

Idź do oryginalnego materiału