Legia Akademicka – by armia miała świetnie wykształcone rezerwy

3 dni temu
Zdjęcie: Legia


Wojskowe Centrum Rekrutacji w Częstochowie zachęca do zapoznania się ze szczegółami naboru na ochotnicze szkolenie dla studentów oraz tych, którzy studia niedawno skończyli.

Legia Akademicka to ochotnicze szkolenie wojskowe dla studentów i absolwentów jednolitych studiów magisterskich oraz studiów pierwszego i drugiego stopnia. Część teoretyczna szkolenia odbywa się na uczelniach, praktyczna – w jednostkach wojskowych. Celem jest gromadzenie wyszkolonych zasobów żołnierzy rezerwy na potrzeby uzupełnień Sił Zbrojnych RP w korpusie podoficerskim i oficerskim.

Program Legii Akademickiej realizowany jest w ramach szkolenia podstawowego (dobrowolna zasadnicza służba wojskowa) oraz dwóch modułów – podoficerskiego i oficerskiego. Mogą do niego przystąpić osoby, które są studentami lub absolwentami uczelni, mają polskie obywatelstwo i nie były karane.

Szkolenie podstawowe

Wymagania: wiek minimum 18 lat, obywatelstwo polskie, niekaralność, status studenta.

Etap I – do dowolnie wybranego szefa WCR należy złożyć wniosek i dołączyć do niego kopię dokumentu tożsamości, kopię dokumentu potwierdzającego wykształcenie oraz kopię innych dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje.

Etap II – szef WCR powiadomi kandydata o możliwości powołania do dobrowolnej zasadniczej służby w określonym terminie i miejscu oraz skieruje na badania lekarskie i psychologiczne.

Etap III – kandydat powinien stawić się na szkolenie zgodnie z kartą powołania i złożyć przysięgę wojskową.

Etap IV – po przysiędze kandydat ma możliwość uczestniczenia w module podoficerskim Legii Akademickiej oraz dodatkowych szkoleniach specjalistycznych (jeśli chce je odbyć w tym samym roku kalendarzowym – należy zapytać WCR o terminy).

Moduł Podoficerski

Składa się z dwóch części – teoretycznej, na uczelni, która realizuje program Legii Akademickiej oraz praktycznej, w jednostce wojskowej.

Wymagania: statusu studenta, obywatelstwo polskie, niekaralność, status żołnierza rezerwy (złożona przysięga wojskowa).

Etap I – należy złożyć wniosek do koordynatora uczelni, która realizuje program Legii Akademickiej w module podoficerskim (wniosek jest do pobrania na stronie WCR). Do wniosku trzeba dołączyć kopię dokumentu tożsamości, kopię dokumentu potwierdzającego wykształcenie oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje.

Etap II – po weryfikacji wniosków na uczelni, kandydat jest skierowany na kończącą się egzaminem część teoretyczną na uczelni.

Etap III – po ukończeniu części teoretycznej, kandydat powinien złożyć wniosek do wybranego lub macierzystego WCR o przystąpienie do części praktycznej, która realizowana jest w wybranych jednostkach wojskowych (oraz udział w szkoleniu specjalistycznym z kryptologii i cyberbezpieczeństwa, Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej i innych dziedzin – jak logistyka, łączność) – stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych.

Etap IV – kandydat zostanie skierowany przez WCR na badania lekarskie, a następnie otrzyma kartę powołania.

Etap V – po ukończeniu modułu podoficerskiego i zdaniu egzaminu na podoficera zainteresowani kandydaci przystępują do szkolenia specjalistycznego (z zakresu wybranego podczas składania wniosku o część praktyczną w WCR – patrz: ETAP III).

(Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 czerwca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu uczelni, centrów szkolenia i ośrodków szkolenia, w których jest realizowane ochotnicze szkolenie wojskowe studentów i absolwentów studiów.)

Moduł oficerski

Po ukończeniu modułu podoficerskiego i zdaniu egzaminu na podoficera (lub mając status podoficera), kandydat może przystąpić do modułu oficerskiego. Szkolenie w tym module realizowane jest w ciągu jednego roku akademickiego w trakcie letniej przerwy międzysemestralnej w uczelni wojskowej, a kończy się egzaminem na oficera i trwa 62 dni. Limit miejsc wynosi 250 studentów i absolwentów dla wszystkich uczelni wojskowych.

Wymagania: status studenta (w przypadku absolwentów do 3 lat po ukończeniu studiów), obywatelstwo polskie, niekaralność, status żołnierza rezerwy, dodatkowe kwalifikacje: język angielski (STANAG 6001 poziom 2), przynależność do organizacji, stowarzyszeń o charakterze proobronnym, ratowniczym, non-profit/wolontariat, dyplom ukończenia studiów I lub II stopnia.

Etap I – po ukończeniu modułu podoficerskiego i zdaniu egzaminu na podoficera (lub posiadając status podoficera) kandydat powinien złożyć wniosek do szefa CWCR za pośrednictwem wybranego WCR. Na tym etapie należy wyrazić chęć uczestnictwa w szkoleniu specjalistycznym z zakresu kryptologii i cyberbezpieczeństwa, Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej i innych stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych.

Etap II – CWCR rozpatrzy wniosek i poinformuje kandydata o zakwalifikowaniu/niezakwalifikowaniu do modułu oficerskiego. Kandydaci, którzy wyrazili zainteresowanie uczestnictwem w szkoleniu specjalistycznym zostaną zaproszeni na rozmowę weryfikacyjną, która wyłoni tych, którzy przystąpią do szkolenia specjalistycznego.

Etap III – kandydat otrzyma z WCR skierowanie na badania lekarskie.

Etap IV – posiadając pozytywny wynik badań otrzyma z WCR kartę powołania.

Etap V – po ukończeniu modułu oficerskiego i zdaniu egzaminu na oficera, kandydaci, którzy pozytywnie przeszli proces weryfikacji przystępują do szkolenia specjalistycznego do którego zostali zakwalifikowani.

Po ukończeniu modułu oficerskiego LA żołnierz zostanie mianowany na I stopień oficerski – podporucznika rezerwy.

W sprawie Legii Akademickiej można dzwonić do Wojskowego Centrum Rekrutacji (WCR) w Częstochowie pod nr tel. 262 101 639.

Zachęcamy też do odwiedzania mediów społecznościowych WCR.

źródło: WCR w Częstochowie

Idź do oryginalnego materiału