Łatwo o rażącą gafę. Czego nie wolno na cmentarzu?

3 tygodni temu
Zdjęcie: fot. Leszek Szymański/PAP


Wyrażanie szacunku zmarłym jest od wieków zakorzenione w naszej kulturze. Historia uroczystości Wszystkich Świętych, który obchodzimy 1 listopada, sięga VII wieku. Zasady dotyczące obchodów zmieniały się na przestrzeni dziejów aż do soboru watykańskiego II. Mimo iż ta tradycja ma korzenie chrześcijańskie, w okresie listopadowych uroczystości nie tylko osoby wierzące udają się na cmentarze.


Artykuł powstał w ramach współpracy upday z serwisem Lelum.pl.

Wszystkich Świętych i następujący po nim Dzień Zaduszny może skłaniać do refleksji nad przemijaniem. Jest to także czas, kiedy wspomnieniami wracamy do bliskich nam ludzi, którzy już nie żyją. Odwiedzamy groby przodków, przyjaciół czy sąsiadów i dbamy o miejsca ich wiecznego spoczynku.

Już kilka tygodni przed 1 listopada na cmentarzach można zauważyć ludzi porządkujących groby, przynoszących świeże kwiaty i zapalających znicze. Jednak oddawanie szacunku zmarłym nie wyraża się tylko w tych czynnościach, ale również w zachowaniu podczas przebywania na terenie nekropolii, a o pomyłkę niestety nietrudno.

Tego nie należy robić na cmentarzu

Interpretacja tematów związanych ze śmiercią jest różna w zależności od kultury. W Indiach kolorem żałoby jest biały, a Latynosi, którzy również czczą zmarłych pierwszego listopada, urządzają na cmentarzach huczne przyjęcia z jedzeniem i muzyką.

W Polsce natomiast temu okresowi towarzyszą zaduma i powaga. Postępując w przeciwny sposób, można popełnić nietakt. Czego więc nie należy robić na cmentarzu? Warto pamiętać, iż to miejsce rządzi się podobnymi zasadami, jak kościół. Ważne jest przede wszystkim zachowanie ciszy. Rozmowy są dozwolone, ale lepiej nie podnosić głosu, bo można wtedy przeszkodzić innym. Dobrą praktyką jest również wyciszenie telefonu.

Na cmentarzach można spotkać ludzi wyznających różne religie lub niewierzących. Osoby, które nie są katolikami, nie są zobowiązane do modlitwy, nie należy natomiast negatywnie oceniać praktyk religijnych odmiennych od naszych.

Zasady dotyczące ubioru oraz wyglądu nagrobków

Jeśli chodzi o strój, który zdecydujemy się założyć, udając się na cmentarz, nie ma tutaj ściśle określonych zasad. Uroczystość Wszystkich Świętych nie ma charakteru pogrzebowego, wiec ciemne ubrania nie są konieczne, kolory są dowolne. Lepiej jednak zachować skromność i unikać wyzywających krojów.

Szacunek do zmarłych wyrażamy również przez odpowiednie zachowanie. Bieganie, śmiecenie czy niszczenie ozdób znajdujących się na grobach jest wysoce niestosowane. Każda nekropolia ma też swój własny regulamin. Cześć z nich zabrania palenia papierosów na terenie cmentarza, wprowadzania psów czy wjeżdżania rowerem. jeżeli zaś chodzi o to, co należy kłaść na nagrobkach, to można zachować dowolność w wyborze zniczy i kwiatów, ale to ma być gest pamięci o osobach, które odeszły, a nie rywalizacja na najokazalej przystrojony nagrobek. Rażącym błędem jest komentowanie rzeczy przyniesionych przez innych.

Uroczystość Wszystkich Świętych jest z reguły czasem przeznaczonym na refleksje, więc odpowiednie zachowanie może pomóc w skupieniu się na pamięci o tych, którzy już odeszli.

Autorka: Klaudia Tomaszewska, lelum.pl

Idź do oryginalnego materiału