Łaskami słynąca Ikona wraca do domu – zakończenie II etapu wędrówki Czarnej Madonny po Polsce

13 godzin temu
Zdjęcie: Ikona


2 maja, w wigilię Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, zakończyła się peregrynacja Obrazu Łaskami Słynącego, który wędrował po parafiach archidiecezji częstochowskiej przez 392 dni. Dzień ten był także zwieńczeniem drugiego etapu wędrówki wizerunku Czarnej Madonny po polskich diecezjach.

Obchody rozpoczęły się o godz. 17.00 w archikatedrze częstochowskiej modlitwą nieszporami. Nabożeństwo połączone zostało z zawierzeniem archidiecezji Królowej Polski. Następnie wierni udali się uroczystą procesją Maryjną z Obrazem Nawiedzenia na Jasną Górę.

Mszy św. na Szczycie przewodniczył oraz homilię wygłosił nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Antonio Guido Filipazzi. Duchowny zwrócił uwagę, iż drugi etap peregrynacji kończy się powrotem Maryi do domu, którym jest Jasna Góra:

Na zakończenie homilii abp Filipazzi podkreślił, iż Maryja w jasnogórskim wizerunku wyznacza nam drogę, którą powinniśmy podążać:

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo stwierdził, iż po ponad roku wędrówki Ikony Nawiedzenia nasuwa się jedno słowo – ,,wdzięczność”:

– Zwykle kiedy coś się kończy, to mamy mieszane uczucia, tym bardziej iż to był bardzo poruszający czas dla wszystkich wspólnot – stwierdził bp Andrzej Przybylski i dodał:

W uroczystościach brał udział prymas Polski, abp Wojciech Polak:

Ks. prał. Stanisław Gębka wyjaśnił, iż podczas peregrynacji modlił się, żeby ci, którzy odeszli do Chrystusa, do Niego wrócili. – By Matka Najświętsza, jako Ucieczka Grzeszników, sprawiła nawrócenie tych ludzi – powiedział. Duchowny czynnie uczestniczył zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej wizyty Matki Bożej w archidiecezji częstochowskiej:

Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu była pierwszą, którą odwiedziła Czarna Madonna w naszej archidiecezji. Proboszczem wspólnoty jest ks. Jacek Zieliński:

W 184. dniu peregrynacji Obraz Łaskami Słynący nawiedził parafię NMP Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie. Proboszcz, ks. Jacek Gancarek podkreślił, iż Maryja jest Mamą, którą każdy wierzący Polak kocha:

Seminarzysta Igor Mesjasz wyjaśnił, iż zakończenie peregrynacji nie jest pożegnaniem z Matką Bożą, ponieważ jest Ona z nami przez cały czas. Zdradził także, iż wizyta Maryi w seminarium, która miała miejsce 12 kwietnia, była okazją do modlitwy m.in. o powołania kapłańskie:

Seminarzyści Dominik Pilecki oraz Olek Kozerski przyznali, iż uroczystość wieńcząca peregrynację Ikony Jasnogórskiej przywołuje wspomnienia związane z jej początkiem, który miał miejsce w Wieluniu, 6 kwietnia ubiegłego roku:

Olivier i Amadeusz z archikatedralnej Liturgicznej Służby Ołtarza zdradzili, jakie uczucia towarzyszyły im podczas wizyty Maryi w parafii Świętej Rodziny:

Marcin Michalski z Kłobucka przyjechał na piątkową uroczystość wraz ze wspólnotą Wojowników Maryi. W swoim życiu niejednokrotnie doświadczył interwencji za pośrednictwem Matki Bożej. Zwrócił także uwagę na fakt, iż w dzisiejszych czasach osoby wierzące spotykają się z coraz większym oporem:

Czarną Madonnę czcili tego dnia także Górale Biali. Przedstawiciele rodziny góralskiej, Władysław Wójcik i Stefan Lizoń wyjaśnili, iż przyjechali do Maryi, by dziękować za otrzymane łaski i powierzyć Jej swoje troski:

Uroczystości dziękczynne kończące czas nawiedzenia Maryi w znaku Jasnogórskiego Obrazu w archidiecezji częstochowskiej i 40-tu lat w polskich diecezjach zakończył Apel Jasnogórski pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Kolejny etap peregrynacji kopii Cudownego Obrazu rozpocznie się 26 sierpnia. Matkę Bożą będzie gościć diecezja sosnowiecka.

Homilia abp. Antonio Guido Filipazziego:

Idź do oryginalnego materiału