

Od wielu lat ksiądz Lipniak odbiega od tradycyjnie przyjętego terminu wizyt duszpasterskich, które większość duchownych rozpoczyna po świętach Bożego Narodzenia i kończy przed 2 lutego, czyli świętem Ofiarowania Pańskiego.
Proboszcz z Witoszowa zwykle odwiedzał parafian na przełomie listopada i grudnia. choćby w trakcie pandemii nie zrezygnował z kolędy, a gdy 13 grudnia 2021 roku biskup świdnicki Marek Mendyk opublikował zalecenia mające na celu ograniczenie ryzyka zakażeń, wizyty w Witoszowie były już zakończone.
Tym razem duchowny planuje rozpocząć kolędę jeszcze wcześniej – 25 kwietnia odwiedzi pierwszych wiernych w Pogorzale, a zakończy 18 maja w Komorowie.
Parafianie zaskoczeni wiosenną kolędą. Proboszcz tłumaczy wcześniejszy termin
Niektórzy mieszkańcy parafii wyrażają swoje zdziwienie związane z tak wczesnym terminem wizyt duszpasterskich. W rozmowie z portalem Świdnica24.pl podkreślają, iż po raz pierwszy spotykają się z sytuacją, w której kolęda odbywa się wiosną, zwłaszcza iż dotychczas miała miejsce w listopadzie. Część parafian uważa tę zmianę za nietypową i wywołującą zamieszanie. Wątpliwości budzi również fakt dołączenia do listu trzech kopert na ofiary, co niektórzy odbierają jako niewłaściwe.
Ksiądz Lipniak zaznacza, iż osoby regularnie uczestniczące w nabożeństwach były poinformowane o planowanej zmianie terminu już w zeszłym roku. W liście do parafian wyjaśnia powody swojej decyzji, wskazując na stan zdrowia. Duchowny przeszedł 19 operacji, w tym przeszczep wątroby, co skutkuje obniżoną odpornością. W związku z tym odwiedzanie domów zimą uznał za zbyt ryzykowne dla swojego zdrowia.
W odpowiedzi na zarzuty dotyczące dołączonych kopert proboszcz wyjaśnia, iż taka praktyka jest stosowana w parafii od szesnastu lat. Każda z trzech kopert przeznaczona jest na inną ofiarę, z miejscem na wpisanie nazwiska i adresu darczyńcy. Zebrane środki są przeznaczane na różne cele, takie jak ofiara, kwiaty, sprzątanie, oprawa muzyczna czy remonty. W bieżącym roku ksiądz planuje dokończyć wymianę ogrodzenia cmentarza oraz przeprowadzić naprawę hełmu wieży kościoła.
Prawo kanoniczne a termin kolędy
Zgodnie z prawem kanonicznym Kościoła katolickiego, proboszcz ma obowiązek poznawać swoich parafian, odwiedzając ich w domach. Przepisy nie określają jednak konkretnego terminu, w którym wizyty duszpasterskie powinny się odbywać, pozostawiając tę kwestię w gestii poszczególnych duchownych.
Ofiary składane podczas kolędy są dobrowolne. Niektóre parafie decydują się na rezygnację z przyjmowania datków, inne, podobnie jak parafia w Witoszowie, jasno określają cele, na które zbierane są środki.