Którego dnia świąt nieobecność na mszy jest grzechem? Wielu wierzących nie ma pojęcia

1 tydzień temu
Zdjęcie: FotoDax//shutterstock


Najpopularniejszą mszą w czasie świąt Bożego Narodzenia jest pasterka. Odbywa się ona o północy w noc wigilijną. Czy niepojawienie się na niej może zostać uznane za grzech? Oto najważniejsze informacje na ten temat.
Prawo kanoniczne zawiera listę tak zwanych świąt nakazanych. To dni, w których każdy praktykujący katolik powinien uczestniczyć w nabożeństwie kościelnym. Co istotne, niepojawienie się na nim może być uznane za grzech. "W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej, oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie euforii adekwatnej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego" - czytamy w kanonie 1247.


REKLAMA


Zobacz wideo "Ludzie nie przyjmują księdza"


Kiedy katolik musi pojawić się w kościele w czasie świąt?
Świętami nakazanymi są: wszystkie niedziele, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Uroczystość Objawienia Pańskiego, Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Uroczystość Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Uroczystość Wszystkich Świętych.
Poza tym jeden z takich dni wypada w czasie świąt Bożego Narodzenia. Członkowie Kościoła powinni pojawić się na nabożeństwie 25 grudnia. Natomiast drugiego dnia świąt nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy. Warto jednak zaznaczyć, iż pasterka zaliczana jest do Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Dlatego też osoby obecne na niej nie muszą iść do kościoła w ciągu dnia. jeżeli jednak mają na to ochotę, mogą pojawić się na mszy, a także ponownie przystąpić do komunii świętej.


Boże Narodzenie - którego dnia nieobecność na mszy będzie grzechem? Wielu wierzących nie ma pojęcia godongphoto//shutterstock


Nieobecność w kościele - kiedy nie jest grzechem?
W przypadku nieobecności na pasterce lub na mszy pierwszego dnia świąt (25 grudnia), której nie można wytłumaczyć istotnym powodem (na przykład chorobą), który można usprawiedliwić, wierny łamie jedno z przykazań kościelnych i popełnia grzech. Z takiego grzechu, żałując i obiecując poprawę, należy się wyspowiadać.
Idź do oryginalnego materiału