Kto teraz zasiądzie na Tronie Piotrowym? Polski ekspert wskazał dwa nazwiska

5 godzin temu
Kto ma w tej chwili największe szanse, aby objąć stanowisko po zmarłym papieżu Franciszku? Jeden z ekspertów przedstawił nazwiska dwóch potencjalnych następców.


Tomasz Rowiński, historyk idei i publicysta "Christianitas" w rozmowie z PAP wskazał, iż największe szanse na wybór wciąż mają kandydaci kojarzeni z pontyfikatem Franciszka.

Kto zostanie nowym papieżem? Ekspert wskazał dwa nazwiska


– Sądzę, iż kandydaci z drużyny papieża wciąż mają znaczne szanse, np. kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu, czy jeden z liderów Wspólnoty Sant’Egidio kard. Matteo Zuppi – powiedział agencji prasowej ekspert. W jego ocenie ci kardynałowie mogą przekonać kolegium kardynalskie, iż będą kontynuować linię obecnego papieża, ale bez powielania jego najbardziej kontrowersyjnych decyzji. Konklawe ma odbyć się 7 maja.

Przypomijmy: w sobotę pochowano papieża Franciszka. Jak informowaliśmy, ostatni etap pogrzebu odbył się w bazylice Matki Bożej Większej (Basilica Papale di Santa Maria Maggiore) w Rzymie. Papież spoczął w pobliżu kaplicy z ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego). Modlił się w tym miejscu przed i po każdej podróży. Teraz w świątyni znajdują się groby siedmiu papieży.

Zgodnie z wolą papieża, jego grób ma bardzo prostą formę. To marmurowa płyta z napisem "Franciscus". Jak wyjaśnił kard. Rolandas Makrickas, archiprezbiter koadiutor Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Większej, nagrobek powstał z "liguryjskiego kamienia, pochodzącego z ziemi dziadków Franciszka".

Papież miał włoskie korzenie. Pradziadek Franciszka, Vincenzo Sivori w XIX wieku wyemigrował z Włoch do Argentyny, gdzie założył rodzinę, a jego wnuczką była Regina Maria Sivori – matka Jorge Bergoglio.

Nad grobem umieszczona jest replika papieskiego krzyża pektoralnego. To ozdobny krzyż, jaki noszą najwyżsi kościelni dostojnicy.

Idź do oryginalnego materiału