Kto może być papieżem? Wbrew pozorom nie tylko ksiądz. Szczegóły przebiegu konklawe w Watykanie

2 tygodni temu
W sobotę 26 kwietnia odbędzie się pogrzeb Franciszka. Niebawem w Watykanie rozpocznie się konklawe, czyli etap wyboru nowego papieża. Okazuje się, iż może nim zostać każdy ochrzczony mężczyzna.
Kto może zostać papieżem? Papież może zostać tak naprawdę każdy ochrzczony mężczyzna. W tym przypadku znaczenia nie ma narodowość, pochodzenie oraz wcześniejszy status w Kościele. Prawo kanoniczne nie stawia żadnych przeszkód, by papieżem został ktoś spoza kręgu kardynałów. W Watykanie praktyka jednak wskazuje, iż papież jest wybierany przez kardynałów-elektorów ze swojego grona. W kolegium kardynalskim nie mogą brać udziału kardynałowie, którzy ukończyli 80. rok życia. W najbliższym konklawe będzie brał udział 135 kandydatów z ponad 70 państw.


REKLAMA


Procedura wyboru nowego papieża: Papież jest wybierany przez kardynałów podczas konklawe, czyli ogólnego zgromadzenia kardynałów. Jest to proces "ściśle tajny" i wybór papieża jest w pełni chroniony i tajemniczy. Nowy papież jest wybierany większością 2/3 głosów kardynałów. Warto podkreślić, iż po głosowaniu karty są palone. W czasie głosowania kardynałowie są zamknięci w Kaplicy Sykstyńskiej. - W optymistycznej wersji, kiedy po pierwszym głosowaniu doszło do wyboru papieża, głowa państwa Watykan musi przyjąć ten wybór. Oczywiście może odmówić, ale kardynałowie tego nie robią, bo są świadomi, iż mogą otrzymać taką nominację - komentowała doktorka prawa kanonicznego i absolwentka UKSW Katarzyna Iwanicka w rozmowie z Polskim Radiem Czwórka.


Zobacz wideo Nowego papieża wybiorą ludzie zmarłego Franciszka


Kiedy konklawe? Konstytucja Apostolska precyzuje, iż konklawe odbędzie się nie wcześniej niż po upłynięciu 15 dni. Wszystko po to, żeby do Rzymu mogli dojechać wszyscy kardynałowie. Rozpoczęcie obrad może opóźnić się o kilka dni, ale kiedy minie 20 dni sede vacante (oznacza "przy nieobsadzonej stolicy"), obecni w Watykanie elektorzy muszą rozpocząć wybory. Tym terminem określa się czas, gdy stolica biskupa nie jest obsadzona. W czasie oczekiwania na konklawe Kościołem zarządza Kolegium Kardynałów, a przygotowaniami do pochówku i konklawe zajmuje się kardynał kamerling.
Pogrzeb papieża Franciszka: Po pierwszej kongregacji generalnej kardynałów Watykan poinformował, iż pogrzeb Franciszka odbędzie się w sobotę 26 kwietnia o godzinie 10 rano na placu Świętego Piotra. W Watykanie wszystkim uroczystościom związanym z pogrzebem będzie przewodniczył 91-letni kardynał Giovanni Battista Re. Msza zakończy się modlitwą Ultima commendatio i Valedictio. Papież Franciszek spocznie w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie.
Więcej: Przeczytaj również tekst "Pogrzeb Franciszka. Nie zaproszono nikogo z rodziny papieża. Podróż jego bratanka ufundował darczyńca". Źródła: Polskie Radio Czwórka, NOTE.radio, Gazeta.pl
Idź do oryginalnego materiału