

Papież Franciszek nie żyje. „Postać kontrowersyjna i rewolucyjna”
Papież Franciszek był postacią kontrowersyjną i rewolucyjną w historii Kościoła katolickiego. Jego pontyfikat charakteryzował się odważnymi reformami.
— W pewien sposób papież Franciszek przeniósł do lamusa wcześniejszy model kościoła, tworząc nowy i nazywając go kościołem synodalnym, kościołem zdecentralizowanym — podkreśla w rozmowie z Onetem ks. Andrzej Kobyliński.
Papież Franciszek nie żyje. Czy udało mu się zmienić Kościół w Polsce?
Zmiany, jakie wprowadził, w tym otwarcie na osoby rozwiedzione i żyjące w nowych związkach oraz błogosławienie związków jednopłciowych, wywołały wiele dyskusji i podziałów, zarówno wśród duchowieństwa, jak i wiernych.
Pomimo liberalnych reform Franciszka, Kościół w Polsce pozostaje bardziej konserwatywny, choć ksiądz Kobyliński zauważa, iż wśród polskiego duchowieństwa istnieje większa akceptacja dla zmian, niż mogłoby się wydawać.
Ks. Kobyliński mówi też o białej skrzyni, którą papież emeryt Benedykt XVI przekazał Franciszkowi. Zawierała ona dokumenty dotyczące skandali, które wstrząsnęły Watykanem. Zawartość tej skrzyni do dzisiaj jest nieznana.
Papież Franciszek nie żyje. Kto nowym papieżem? „W grze są dzisiaj trzy nazwiska”
Teraz, po śmierci Franciszka, uwaga skupia się na przygotowaniach do konklawe i wyborze jego następcy. Kardynał Kevin Joseph Farrell, w tej chwili stojący na czele Kościoła, jest postacią, która musi zmierzyć się z ciężarem tych przygotowań. W kontekście nadchodzącego konklawe pojawiają się spekulacje na temat potencjalnych kandydatów na papieża.
— W grze są dzisiaj trzy nazwiska — powiedział ks. Andrzej Kobyliński i przywołał kardynała z Malty Mario Grecha, włoskiego kardynała Matteo Zuppiego i Luisa Antonio Tagle z Filipin.
— Gdyby dzisiaj było konklawe, to walka by się, iż tak powiem, rozegrała między tymi trzema kardynałami. Natomiast oczywiście mamy jeszcze do konklawe pewnie ze trzy tygodnie. W związku z tym będą tworzone teraz różnego rodzaju koalicje. Pewnie dopiero po pogrzebie, a może i przed pogrzebem papieża Franciszka — powiedział ks. Kobyliński.
Kościół katolicki stoi przed wyzwaniami, które będą wymagały od jego nowego przywódcy dalszych reform i rozliczeń z przeszłością. Ks. prof. Andrzej Kobyliński podkreśla, iż sukcesor Franciszka będzie musiał zmierzyć się z wieloma nierozwiązanymi problemami, które papież pozostawił po sobie, co może być najważniejsze dla przyszłości i jedności Kościoła.