Coroczne badania niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes) realizowane są na podstawie uchwały Konferencji Episkopatu Polski. Jak podała archidiecezja warszawska, w 2024 roku liczenie wiernych będzie miało miejsce w niedzielę 13 października.
REKLAMA
Coroczne liczenie wiernych coraz bliżej. W ubiegłym roku miał miejsce niewielki wzrost
Liczenie uczestników mszy św. oraz osób przystępujących do komunii św. odbywa się tradycyjnie raz w roku i organizowane jest przez Kościół katolicki, zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski
- przekazała archidiecezja warszawska. W tym przypadku pod uwagę brane są dwa wskaźniki. Pierwszy z nich to dominicantes, który odnosi się do osób uczestniczących w niedzielnych mszach świętych, natomiast drugi communicantes - do wiernych przystępujących do komunii świętej. Z raportu "Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia" opublikowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, iż w 2022 roku wskaźnik dominicantes wyniósł 29,5 proc., zaś wskaźnik communicantes - 13,9 proc. Co ciekawe, w stosunku do wyników uzyskanych w 2021 roku oznacza to wzrost wskaźnika dominicantes o 1,2 proc, a communicantes o 1 proc. Wtedy pierwszy z nich wyniósł dokładnie 28,3 proc., natomiast drugi uplasował się na poziomie 12,9 proc. Warto wspomnieć, iż był to czas, w którym w Polsce wciąż szalała pandemia koronawirusa. Wtedy wierni mogli zajmować wyłącznie połowę wszystkich miejsc w kościołach - limit nie dotyczył osób w pełni zaszczepionych - i mieli obowiązek zakrywania ust oraz nosa.
Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes zanotowano tradycyjnie w diecezji tarnowskiej (59,1 proc.), rzeszowskiej (49,7 proc.) i w przemyskiej (46,9 proc.). Najwyższy wskaźnik communicantes zanotowano również w diecezji tarnowskiej (21,9 proc.), kolejno w białostockiej (19,2 proc.) i w drohiczyńskiej (18,4 proc.)
- poinformował w 2021 roku Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Badania w zakresie religijności to ich specjalność
Jak czytamy na stronie internetowej Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza, organizacja została założona w 1972 roku przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego jako Zakład Socjologii Religii. Jest to najstarszy w Polsce, niezależny ośrodek naukowy, który zajmuje się badaniami w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Począwszy od 1991 roku, instytut prowadzi ogólnopolskie badania religijności. W 2014 roku ośrodek nawiązał współpracę z Głównym Urzędem Statystycznym, a w 2020 roku z Centrum Badań Apostolskich przy Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.