Ks. Stanisław Streich zginął w 1938 roku w Luboniu, zastrzelony przez komunistę. Poznaj jego życie, motywy zbrodni i dlaczego zostanie beatyfikowany 24 maja 2025 roku.
Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl
Źródło: EWTN Polska | 14 kwietnia 2025 |Photo credit: EWTN Polska | Wikipedia
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Ks. Stanisław Streich: Męczennik Wiary z Lubonia
Narodziny i posługa kapłańska
Ks. Stanisław Streich urodził się 27 sierpnia 1902 roku w Bydgoszczy w rodzinie Franciszka i Władysławy. Po maturze wstąpił do seminarium w Poznaniu, przyjmując święcenia kapłańskie w 1925 roku. Studiował filozofię na Uniwersytecie Poznańskim, uczył religii i pełnił rolę kapelana sióstr elżbietanek. Był wikariuszem w parafiach poznańskich, a w 1933 roku został proboszczem w Żabikowie. 1937 roku objął parafię św. Jana Bosko w Luboniu, gdzie z pasją budował kościół i wspólnotę, przyciągając wiernych swoją dobrocią i zaangażowaniem.
Tragedia w Luboniu: Atak Wawrzyńca Nowaka
27 lutego 1938 roku w kościele św. Jana Bosko w Luboniu, podczas Mszy dla dzieci, Wawrzyniec Nowak, 47-letni komunista, zastrzelił ks. Streicha. Po odprawieniu Mszy ksiądz zdjął ornat i szedł ku ambonie, gdy Nowak oddał dwa strzały w jego twarz, a kolejne dwa w plecy. „Niech żyje komunizm!” – krzyczał zamachowiec, siejąc panikę wśród dzieci. Nowak, były członek PPS-Lewica i KPP, działał z nienawiści do Kościoła, widząc w nim wroga klasy robotniczej. Został schwytany przez parafian, a 21 marca 1938 roku skazany na śmierć. Wyrok wykonano w styczniu 1939 roku.
Zobacz wywiad z postulatorem ks. ks. Wojciechem Muellerem:
Tło polityczne i motywy zbrodni
Luboń w latach 30. był robotniczym miastem, podatnym na agitację komunistyczną. Wzrost bezrobocia i biedy sprzyjał radykalnym ideologiom. Ks. Streich, organizując parafialne życie i pomagając ubogim, był solą w oku komunistów. Nowak, przybyły z Wołynia, gdzie wcześniej karano go za pobicie, działał samodzielnie, motywowany ideologią marksistowską. Jego czyn odzwierciedlał napięcia między Kościołem a ruchem komunistycznym w II RP, gdzie KPP była nielegalna, ale aktywna w podburzaniu mas.
Reakcja lokalnej społeczności
Śmierć ks. Streicha wstrząsnęła Luboniem i Wielkopolską. Pogrzeb 3 marca 1938 roku zgromadził 20 tysięcy osób, w tym 200 pocztów sztandarowych. „Szlochające kobiety z dziećmi, flagi opuszczone do połowy” – opisywała prasa. Wydarzenie stało się antykomunistyczną manifestacją, wyrażającą szacunek dla kapłana, który zjednywał ludzi dobrocią i zaangażowaniem. Parafianie, mimo strachu, otaczali jego grób kultem, choć po wojnie komunistyczne władze tłumiły pamięć o nim.
Droga do beatyfikacji
Proces beatyfikacyjny ks. Streicha rozpoczął się w 2017 roku z inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego. Świadectwa, jak to Stanisławy Błażejak, podkreślały jego miłość do bliźniego i przeczucie śmierci. W 2024 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie, uznając, iż ksiądz zginął za wiarę.
Beatyfikacja, zaplanowana na 24 maja 2025 roku w Poznaniu, będzie znakiem nadziei.
Aktualność przesłania
Ks. Streich, budując kościół i wspólnotę, pokazał, iż wiara może jednoczyć w trudnych czasach. Jego męczeństwo przypomina o odwadze w obliczu nienawiści.
Dziś inspiruje do dawania świadectwa miłości, szczególnie w świecie pełnym podziałów.
słowa kluczowe: Ks. Stanisław Streich, beatyfikacja 2025, Luboń 1938, Wawrzyniec Nowak, polska martyrologia, komunistyczna zbrodnia, Poznań katedra,