Krzysztof Kotowicz: „Myonizm” i plemiona w plemionach – społeczne pułapki 2025 roku

2 miesięcy temu
Zdjęcie: Krzysztof Kotowicz Myonizm podziały społeczne


Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej (DAI) w artykule „Myonizm w natarciu” opublikowanym w serwisie Kotowicz.pl porusza problem koniunkturalizmu i podziałów społecznych, prowadzących do destrukcji relacji międzyludzkich.

Spis treści

  • Czym jest „myonizm”?
  • Każdy z każdym
  • Schemat postępowania
  • Dochodzimy do ściany?
  • Myonizm prowadzi do destrukcji
  • Nie popadajmy w pesymizm
  • Krytyka podziałów

Czym jest „myonizm”?

Współczesne społeczeństwo często boryka się z problemem koniunkturalizmu, gdzie jednostki dążą do osiągnięcia własnych korzyści kosztem innych. Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej (DAI) zwraca uwagę na to zjawisko, podkreślając jego negatywny wpływ na relacje międzyludzkie i współpracę społeczną.

Każdy z każdym

Krzysztof Kotowicz rozpoczyna swój tekst stwierdzeniem: „Każdy z każdym, zawsze i wszędzie, byleby do przodu i wygodnie. Brzmi jak plan?” Tym samym wskazuje na powszechność postaw koniunkturalnych w społeczeństwie.

Autor zauważa, iż takie podejście jest charakterystyczne dla „koniunkturalistów, miłośników ciepłej wody w kranie i smakoszy pieczeni z cudzego ognia wdrapujących się na wyższe piętra po cudzej drabinie”. W ten sposób krytykuje osoby, które osiągają sukces kosztem innych, nie zważając na etykę i moralność.

Schemat postępowania

Krzysztof Kotowicz podkreśla również, iż „nie mają znaczenia imiona, nazwiska, miejsca i etykiety, bo sam schemat postępowania niezależnie od tego, gdzie jest praktykowany, budzi niesmak”. Zwraca uwagę na uniwersalność problemu, który występuje w różnych środowiskach i na różnych poziomach społecznych.

Autor nawiązuje do swojego wcześniejszego tekstu sprzed siedmiu lat, w którym pisał:

„Plemienność, jaką widzimy w sferze życia publicznego (czy też inklinacje plemienne) bierze się z zagubienia jaźni. Może to zabrzmi zaskakująco, ale siła konfliktów nadająca sporowi trwającemu na niwie wspólnot lokalnych i na poziomie całego narodu, zdaje się być egzemplifikacją istnienia tożsamości, do której ekskluzywne prawo chce sobie przypisać ten czy ów adwersarz jednocześnie odmawiając jej innym”.

Dochodzimy do ściany?

Krzysztof Kotowicz zauważa, iż „W 2017 roku można było sobie pozwolić na teoretyzowanie wokół tego problemu, ale w 2025 roku dochodzimy do ściany. Co gorsze, zjawisko zmutowało się i powstają… plemiona w… plemionach…”. Oznacza to, iż podziały społeczne stają się coraz bardziej złożone i głębokie, prowadząc do dalszej fragmentacji społeczeństwa.

Autor wprowadza pojęcie „myonizmu”, opisując je jako sytuację, w której „’My’ i 'oni’ gwałtownie wytyczają fronty, chwytają za dostępne środki agresji i w ogóle nie szukają rozwiązania gordyjskiego węzła konfliktu”. Wskazuje na destrukcyjny wpływ takiego podejścia na relacje międzyludzkie i efekty współpracy.

Myonizm prowadzi do destrukcji

Krzysztof Kotowicz podkreśla, iż „’myonizm’ prowadzi do destrukcji, dewastuje nie tylko relacje międzyludzkie, ale też to, co jest lub może być owocem współdziałania”. Zwraca uwagę na negatywne konsekwencje podziałów i konfliktów społecznych.

Szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej w swoim artykule krytykuje koniunkturalizm i podziały społeczne, które prowadzą do destrukcji relacji międzyludzkich. Wprowadza pojęcie „myonizmu”, aby opisać sytuację, w której społeczeństwo dzieli się na „my” i „oni”, co prowadzi do konfliktów i braku współpracy. Autor podkreśla, iż takie podejście jest szkodliwe i uniemożliwia osiągnięcie wspólnych celów.

Nie popadajmy w pesymizm

Autor zauważa, iż „bronią 'myonizmu’ jest strach”, co sugeruje, iż lęk przed innymi i przed zmianą napędza podziały i konflikty. Szef DAI puentuje jednak:

Nie popadajmy jednak w pesymizm, bo „myoniści” nie mają monopolu na kształtowanie życia społecznego i nie mają bezgranicznej władzy nad człowiekiem. Mogą nami targać niepewność, obawa czy przerażenie. Nikt z nas nie musi być herosem. Jesteśmy jednak wolnymi ludźmi i kierować się możemy dobrem wspólnym – pisze Krzysztof Kotowicz.

Krytyka podziałów

Artykuł szefa Diecezjalnej Agencji Informacyjnej (DAI) Krzysztofa Kotowicza „Myonizm w natarciu” stanowi krytyczną analizę współczesnych postaw koniunkturalnych i podziałów społecznych. Autor zwraca uwagę na destrukcyjny wpływ takich zachowań na relacje międzyludzkie i współpracę społeczną. Wprowadza pojęcie „myonizmu”, aby opisać zjawisko podziału społeczeństwa na „my” i „oni”, co prowadzi do konfliktów i braku porozumienia. Kotowicz apeluje o refleksję nad tymi zjawiskami i dążenie do wspólnego dobra, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom koniunkturalizmu i podziałów społecznych.

Agencja Informacyjna, Opinie /EST/ Zródło: Kotowicz.pl / Ilustracja: Ideogram / 18.03.2025

Idź do oryginalnego materiału