Kryzys Kościoła Katolickiego w Europie i Nadzieja na Przyszłość: Rozmowa z Biskupem Robem Mutsaertsem

4 dni temu

W ostatnich dziesięcioleciach Kościół katolicki w Europie walczy z wieloma wyzwaniami. Na konferencji EWTN w Lakitelek na Węgrzech biskup pomocniczy Rob Mutsaerts z Holandii otwarcie przedstawił swoją ocenę sytuacji w Europie Zachodniej, szczególnie w kontekście dramatycznego spadku liczby wiernych i zamykających się kościołów w Holandii. Rozmowę przeprowadził Ulf Silfverling z EWTN Szwecja, który także poruszył tematy nadziei na odrodzenie Kościoła.

Mimo trudności biskup wskazał również na pozytywne zmiany i odrodzenie nadziei wśród młodzieży.

źródło: Ulf Silfverling | EWTN Sweden | 19 listopada 2024 |
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Spadek Wiernych i Zamykające się Kościoły

W swojej refleksji na temat sytuacji w Holandii biskup Mutsaerts wspomina, iż jeszcze w latach pięćdziesiątych większość społeczeństwa uczęszczała na Mszę Świętą. Dziś ta liczba zmniejszyła się dramatycznie. „Teraz liczba ta spadła do jednego, półtora procenta, i to praktycznie starych, starych ludzi powyżej 70. roku życia.” Jak zauważa biskup, zamykanie kolejnych kościołów stało się bolesną koniecznością z powodów finansowych, czego dowodem są kościoły na sprzedaż, jak i przeniesienie odpowiedzialności duszpasterskiej na coraz mniejszą liczbę księży.

Tradycyjne nauczanie a współczesne zmiany w Kościele

Biskup Mutsaerts podkreślił także, iż zmieniające się wytyczne Kościoła mogą wpływać na wiarę i duchowość wiernych. Zwraca uwagę na motu proprio „Traditionis Custodes” papieża Franciszka, które ogranicza dostęp do Mszy trydenckiej. Jak zauważył biskup, wielu młodych ludzi znajduje duchową głębię w tej tradycyjnej liturgii, co sprawia, iż decyzja o ograniczeniach jest dla niego trudna do zrozumienia. „Dla mnie to całkowita zagadka, dlaczego papież Franciszek wymyślił to motu proprio. Nie widzę ku temu żadnego powodu,” mówił biskup, określając decyzję Watykanu jako „wypowiedzenie wojny” wobec wiernych przywiązanych do tradycji.

Zamieszanie i Relatywizm Moralny

Jednym z najbardziej uderzających punktów rozmowy był problem relatywizmu moralnego, który, zdaniem biskupa, zagraża fundamentom Kościoła katolickiego. Opisał on, iż sprzeczne sygnały dotyczące kwestii moralnych, takich jak aborcja, błogosławienie par homoseksualnych czy kwestia celibatu, wprowadzają wiernych w konsternację. „To jest zamieszanie, zamieszanie, które pochodzi z Rzymu w dzisiejszych czasach. Jednego dnia mówi to, a następnego zupełnie coś innego na ten sam temat.” Biskup podkreśla, iż takie podejście może prowadzić do rozmycia katolickiego nauczania, które powinno być klarowne i jednoznaczne. „To jest mylące… jeżeli coś nie jest w porządku, to nie jest w porządku,” podsumował biskup, wyrażając obawę o przyszłość Kościoła.

Atak na Rodzinę i Eucharystię

Odnosząc się do myśli Chestertona, biskup Mutsaerts przypominał, iż to, co w tej chwili nazywamy „woke” czy ideologią gender, jest próbą podważenia podstawowych wartości katolickich. „To jest atak na rodzinę, a wszystko się zawali, jeżeli rodzina zostanie zniszczona,” powiedział biskup, odnosząc się do zagrożeń związanych z promowaniem postaw dalekich od moralności katolickiej. Jak zauważa, rodzina i Eucharystia są fundamentami wiary, które zawsze będą narażone na ataki. Przypomniał słowa Chestertona, który już sto lat temu przewidywał te zagrożenia, a także prorocze słowa świętych Kościoła.

„Nienawidź grzechu, kochaj grzesznika”

Biskup podkreślił również istotę katolickiego podejścia do grzechu i grzesznika, odwołując się do nauki św. Augustyna: „Nienawidzić grzechu, kochać grzesznika.” Jak zauważa biskup, we współczesnym świecie to rozróżnienie często zanika, a moralność staje się subiektywna. „To, co ty uważasz za słuszne. Dobrze, to jest dobre dla ciebie. To, co jest złe, jest złe dla ciebie. Ale nie mów mi, co mam robić,” zauważył biskup, krytykując relatywizm moralny jako główny problem naszych czasów.

Powrót do Tradycji: Nadzieja wśród Młodzieży

Pomimo licznych wyzwań, biskup Mutsaerts dostrzega pozytywne zmiany, szczególnie wśród młodych. „Od roku, od dwóch lat, wszyscy księża parafialni widzą młodych ludzi pojawiających się znikąd… całkowicie zsekularyzowane środowisko, ateiści, szukają czegoś, ponieważ czegoś naprawdę brakuje.” Młodzież, jak zauważa biskup, czuje się przyciągnięta do Kościoła katolickiego, odnajdując w nim tradycję, którą nazywa „domem”.

Podkreśla także, iż młodzi ludzie są poruszeni dobrze sprawowaną liturgią, nie „liturgią klauna, ale dobrą liturgią”. Biskup zauważył, iż w czasach, gdy świat oferuje powierzchowną wolność bez trwałych wartości, tradycyjna liturgia i mocne zasady katolickie przyciągają młodzież poszukującą sensu życia.

Krytyka w Kościele i Zobowiązanie do Modlitwy

W obliczu różnic w poglądach na temat roli papieża i posłuszeństwa wobec jego nauczania biskup zauważył, iż krytyka nie powinna być traktowana jako akt wrogości, ale jako wyraz troski o dobro Kościoła. „Powinniśmy się za niego modlić, powinniśmy mu pomagać i oczywiście życzyć mu wszystkiego najlepszego,” powiedział biskup, dodając, iż miłość do Kościoła wymaga troski o jego czystość i wierność zasadom Ewangelii.

Zapraszamy do zapoznania się z cały wywiadem:

Idź do oryginalnego materiału