Katolicy powinni myśleć „w poprzek” sporów ideologicznych i konsekwentnie łączyć w swej działalności troskę o różne grupy ludzi „niechcianych”.
Edytorial do tygodnika „Więź co Tydzień” z 3 lipca 2025:
Publicystom wolno więcej niż naukowcom. A przynajmniej wolno im (nam) stawiać hipotezy w oparciu o intuicje, zwłaszcza w sytuacjach, w których twarde dowody nie są dostępne. Tak jest w kwestii postaw i emocji większości Polaków wobec aborcji. Istnieje na ten temat sporo badań, ale wiele mówią także zachowania rodaków przy… wyborczej urnie.

WIĘŹ – łączymy w czasach chaosu
Więź.pl to pogłębiona publicystyka, oryginalne śledztwa dziennikarskie i nieoczywiste podcasty – wszystko za darmo! Tu znajdziesz lifestyle myślący, przestrzeń dialogu, personalistyczną wrażliwość i opcję na rzecz skrzywdzonych.
Czytam – WIĘŹ jestem. Czytam – więc wspieram
Moim zdaniem, zarówno PiS, jak i PO przegrały w ostatnich latach politycznie w znacznej mierze ze względu na swoją postawę wobec prawnej dopuszczalności aborcji (rzecz jasna, były też inne poważne przyczyny). Prawo i Sprawiedliwość w 2023 r. zostało ukarane przez wyborców w ostatnich wyborach parlamentarnych w znacznej mierze ze względu na nagłe radykalne zaostrzenie regulacji dotyczących prawnej dopuszczalności aborcji.
Natomiast Platforma Obywatelska zapłaciła ostatnio za „aborcyjną próżnię prawną” (jak to trafnie nazywa Jakub Sewerynik), w której efekcie w środku kampanii prezydenckiej jednym z czołowych tematów stał się śmiercionośny zastrzyk w dziewiątym miesiącu ciąży. Co więcej, w taki sposób PO pomogła Grzegorzowi Braunowi wykreować się na wielkiego obrońcę życia i zwiększyła jego popularność. Tymczasem Braun kilka ma wspólnego z konsekwentną etyką życia.
Katolicy bowiem, jak pisał dla „Więzi” Charles Camosy, powinni myśleć „w poprzek” sporów ideologicznych i konsekwentnie łączyć w swej działalności troskę o różne grupy ludzi „niechcianych” – takich jak nienarodzeni, śmiertelnie chorzy, osoby z niepełnosprawnościami, migranci, ubodzy, ofiary przemocy seksualnej. „Konsekwentnie za życiem. Konsekwentnie bez przemocy. Konsekwentnie po stronie osób marginalizowanych i pozbawionych przywilejów”.
Zajrzyjcie, proszę, do najnowszego numeru tygodnika cyfrowego „Więź co Tydzień” – żeby zrozumieć, o co chodziło w Oleśnicy; żeby uwolnić się od zbyt prostych odpowiedzi na skomplikowane pytania; żeby uczyć się konsekwentnej etyki życia.