Kiedy wypada Wielkanoc 2023? Ile będzie dni wolnych od pracy?

1 rok temu
Zdjęcie: Polsat News


Nadchodzi Wielkanoc, czas celebracji zmartwychwstania Jezusa. Jednak każdego roku święto to wypada w innym terminie. Wszystko przez to, iż należy do świąt "ruchomych" uzależnionych od faz Księżyca. Kiedy wypada Wielkanoc 2023? Ile w tym roku czeka nas dni wolnych od pracy?


17 lutego rozpoczął się Wielki Post. Od tego czasu wierni przygotowują się na powrót Jezusa. Kiedy dokładnie wypada Wielkanoc? Czy w okresie wielkanocnym czekają nas dni wolne od pracy? Dowiedzmy się wszystkiego o nadchodzącym święcie Wielkiej Nocy.


Kiedy wypada Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny?


Wielkanoc jest świętem ruchomym. Oznacza to, iż w każdym roku obchodzona jest w innym terminie. Jej data uzależniona jest od pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Odbywa się bowiem w pierwszą niedzielę po tym zjawisku.Reklama


W tym roku święto Wielkiej Nocy będzie miało miejsce 9 kwietnia, a Lany Poniedziałek 10 kwietnia. Zanim jednak dojdzie do tych świąt, wierni obchodzą Wielki Post, który trwa przez około 40 dni. Rozpoczyna go Środa Popielcowa, a kończy Triduum Paschalne (ostatnie 3 dni przed Wielkanocą).


Ile będzie dni wolnych od pracy?


W trakcie Wielkiego Postu nie ma dni ustawowo wolnych od pracy. Osoby czynne zawodowo będą mogły skorzystać z wolnego jedynie w Wielkanoc oraz Lany Poniedziałek.


A co z Wielkim Czwartkiem, Wielkim Piątkiem i Wielką Sobotą? Te dni nie są ustawowo wolne od pracy. Dłuższa przerwa świąteczna możliwa jest wyłącznie po wzięciu urlopu. Inaczej jest jednak w przypadku uczniów. Ci już 6 kwietnia rozpoczynają przerwę świąteczną, która będzie trwać aż do 11 kwietnia.


Czy za Niedzielę Wielkanocną przysługuje dodatkowy dzień wolny?


Dodatkowy dzień wolny od pracy dostaną wyłącznie osoby, które w Wielkanoc muszą wykonywać obowiązki zawodowe. Mogą to być kierowcy komunikacji miejskiej, służby mundurowe czy pracownicy stacji paliw. W zamian jednak za pracę w dzień ustawowo wolny od pracy przysługuje im dodatkowy dzień urlopu w ciągu tygodnia.


Inne święta ustawowo wolne od pracy


W ciągu roku wypada kilkanaście świąt ustawo wolnych od pracy. Od początku roku mieliśmy dwa takie święta. Był nim Nowy Rok, który wypadał w niedzielę oraz Święto Trzech Króli, obchodzone w piątek. Inne nadchodzące święta to:
9 kwietnia - Wielkanoc (niedziela),10 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek),1 maja - Święto Pracy (poniedziałek),3 maja - Święto Konstytucji (środa),28 maja - Zielone Świątki (niedziela),8 czerwca - Boże Ciało (czwartek),15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (wtorek),1 listopada - Wszystkich Świętych (środa),11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości (sobota),25 grudnia - Boże Narodzenie (poniedziałek),26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia (wtorek).
Do końca roku kilkukrotnie będziemy mogli skorzystać z dłuższego weekendu. Możemy mieć ich jeszcze więcej, jeżeli skorzystamy z kilku dni urlopu. Dobrym przykładem będzie majówka. Dobierając urlop 2 maja, możemy cieszyć się weekendem trwającym aż 5 dni.
***
Czytaj także:
To musi przeczytać ósmoklasista, jeżeli chce mieć dobre wyniki na egzaminie
Wiosna i lato 2023 przyniosą wiele niespodzianek. Najnowsza pogoda długoterminowa
Pani Alina płaciła abonament przez 20 lat. Teraz poczta chce od niej... ponad 1600 złotych
Idź do oryginalnego materiału