Kiedy wypada Niedziela Palmowa? Lepiej już zacząć robić palemki. Zostało już tylko kilka dni

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Rafał Michałowski / Agencja Wyborcza.pl


Niedziela Palmowa, nazywana także Niedzielą Męki Pańskiej, przypada dokładnie na tydzień przed Wielkanocą. Upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdzie był witany gałązkami palmowymi przez tłumy wiernych. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia. To ostatni dzwonek, by je przygotować.
W 2025 roku Niedziela Palmowa przypada na 13 kwietnia, w drugą niedzielę miesiąca, czyli dokładnie siedem dni przed Wielkanocą, która odbędzie się 20 kwietnia. Rozpoczyna ona wydarzenia Wielkiego Tygodnia, jest ostatnią niedzielą Wielkiego Postu. Wierni do świątyń przynoszą ze sobą własnoręcznie wykonane palmy, które następnie są poświęcone przez kapłana. Ich zadanie? Mają chronić nas przed nieszczęściem, a także - jak wierzono w dawnych czasach - przed burzą i chorobą.


REKLAMA


Zobacz wideo Wielki test jajek. Który przepis najbardziej przypadł nam do gustu?


Niedziela Palmowa już niedługo
W tym roku Wielkanoc wypada dość późno, bo dopiero pod koniec kwietnia. Tu warto zaznaczyć, iż jest to święto ruchome, związane z fazami Księżyca. Dlatego najwcześniej Wielkanoc obchodzimy 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia włącznie. Należy wspomnieć, iż celebracja rozpoczyna się już tak naprawdę od Niedzieli Palmowej (wypada dokładnie tydzień przed). To ona wprowadza wiernych w czas Wielkiego Tygodnia.
Została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy witali go, wymachując gałązkami palmowymi, dlatego w Niedzielę Palmową wierni przychodzą do kościoła z symbolicznymi palmami, czyli ozdobnymi gałązkami. Symbolizują one początek nowego życia.
"Polskie tradycyjne palmy wielkanocne nie są podobne do tych rosnących na Bliskim Wschodzie, ale symbolizują to samo - euforia i triumf. Nasze palmy to gałązki wierzbowe, często upiększane bukszpanem, barwinkiem, cisem czy też widłakiem oraz papierowymi kwiatami. Bez wierzbowych witek nie ma tradycyjnej palmy wielkanocnej. Sama wierzba jako 'drzewo miłujące życie' jest symbolem sił witalnych i odradzającego się co roku życia" - czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Palemka - kupić czy zrobić?
Palmę, którą zanosi się do Kościoła, można bez problemu kupić w sklepie (dostępna jest również w marketach i na bazarach). Jej koszt waha się od kilku do choćby kilkudziesięciu złotych.


Własnoręczne wykonanie palemki może dać wiele radości, tym bardziej iż można tu zaangażować całą rodzinę. Pierwszym krokiem będzie... spacer. Do domu przyniesiemy bazie i inne zielone gałązki, które będą podstawą naszej palmy. Najczęściej wybieranym materiałem jest też bibuła, z której łatwo zrobić potrzebne ozdoby. Można dołożyć również gałązki bukszpanu, a choćby kolorowe wstążeczki.
Idź do oryginalnego materiału