Podkreślę jeszcze raz: nie ma odgórnie narzuconego obowiązku zdejmowania ozdób czy choćby pozbywania się choinki. Wolnoć Tomku w swoim domku, prawda? jeżeli jednak jesteśmy wierzącymi tradycjonalistami lub nie chcemy, by ta dekoracja się nam znudziła, to w końcu trzeba będzie coś z nią zrobić. Pytanie tylko: kiedy?
Idę o zakład, iż niektórzy rozbierają choinkę od razu po świętach... z różnych przyczyn np. źle im się kojarzy lub chcą gwałtownie zakończyć ten etap i już szykują dom na sylwestra. Nie trzeba się jednak z tym spieszyć. W zasadzie są trzy niepisane daty, kiedy można to zrobić.
Kiedy można lub raczej wypada rozebrać choinkę? Według tradycji są trzy symboliczne daty
Objawienie Pańskie, zwane też Świętem Trzech Króli – 6 stycznia
Chrzest Pański – pierwsza niedziela po Trzech Królach (w 2025 r. przypada na 12 stycznia)
Święto Ofiarowania Pańskiego zwane też dniem Matki Boskiej Gromnicznej – 2 lutego
Dużo osób decyduje się rozbierać choinkę 6 stycznia. To znana data, ponadto mijają dwa tygodnie od świąt Bożego Narodzenia, czyli całkiem sporo, a do tego od niedawna tego dnia mamy święto państwowe wolne od pracy, więc jest też trochę czasu w porządki.
Chrzest Pański w liturgii kończy okres świętowania Bożego Narodzenia. Stąd sporo osób decyduje się "przetrzymać" choinkę właśnie do tego dnia, ale musi pamiętać o jednej rzeczy. To święto ruchome i przypada na najbliższą niedzielę po Objawieniu Pańskim. Tak więc w 2025 r. obchodzone będzie 12 stycznia.
Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!
Choć chrzest Jezusa teoretycznie kończy świętowanie jego narodzin w tradycji chrześcijańskiej, to w zachodnim Kościele katolickim ten czas trwa jeszcze dłużej. Aż do święta Matki Boskiej Gromnicznej (na pamiątkę przyniesienia przez Maryję dzieciątka do świątyni jerozolimskiej).
2 lutego również w polskich kościołach przestają być też śpiewane kolędy. Tak więc to już naprawdę dzwonek na rozebranie choinki i przejścia do porządku dziennego. Dekoracje możemy schować do szafy. Tak samo, jak i sztuczne drzewko. Co z robić z żywą choinką?
Możemy jej użyć jako nawozu, jeżeli mamy domek jednorodzinny. jeżeli mieszkamy w bloku i jest mała, to możemy ją wyrzucić do kosza na odpady zmieszane. Większe iglaki możemy postawić przy śmietniku, by zostały odebrane przez firmę zajmującą się wywozem śmieci lub oddać je na różnego rodzaju zbiórki.