Kiedy odbędzie się konklawe? Normy wskazują konkretny przedział czasowy

2 godzin temu
W ciągu najbliższych tygodni Kolegium Kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Wszystko wskazuje na to, iż konklawe odbędzie się na początku maja.
Możliwy termin konklawe: Włoska agencja ANSA wskazuje, iż konklawe może odbyć się między 6 a 10 maja. "Zgodnie z normami Universi Dominici Gregis, odbędzie się między piętnastym a dwudziestym dniem po śmierci Papieża (...). Jednakże, jeżeli wszyscy kardynałowie elektorzy będą w Rzymie, rozpoczęcie konklawe może być też przyspieszone" - czytamy. Prawo głosu będzie miało 135 kardynałów.

REKLAMA





Śmierć papieża: Franciszek zmarł w poniedziałek rano w wieku 88 lat. Jak przekazał potem Watykan, przyczyną śmierci papieża Franciszka był udar mózgu i niewydolność serca. Pogrzeb Franciszka ma się odbyć pod koniec tygodnia. Dokładną datę Watykan ma podać we wtorek. Papież będzie pochowany, zgodnie ze swoją wolą w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. W środę trumna z ciałem Franciszka zostanie przeniesiona do Bazyliki św. Piotra, gdzie wierni będą mogli oddać hołd zmarłemu.


Zobacz wideo Jak Rosja zobaczy naszą słabość, to ją wykorzysta i zaatakuje



Najbliższe dni: W Watykanie rozpoczął się okres "Sede Vacante". Obowiązki administracyjne przejął kardynał kamerling, na którym ciąży obowiązek opieczętowania papieskich apartamentów i dokumentów, wszczęcia procedur niezbędnych do zwołania konklawe, zniszczenia pierścienia Rybaka i metalowej matrycy do ołowianych pieczęci. Kamerling nadzoruje Dom św. Marty, w którym przebywają kardynałowie, biorący udział w konklawe, a także Kaplicę Sykstyńską, gdzie odbywa się głosowanie. Do czasu wyboru nowego papieża władza w Kościele przeszła w ręce Kolegium Kardynałów. Ciało to może podejmować decyzje tylko w sprawach zwyczajnych, ale nie podejmuje decyzji długoterminowych, nie może też zmieniać doktryny.
Przewodniczący KEP o Franciszku: "Przez lata swojego pontyfikatu pozostawił nam zadania wyjścia na peryferie z prawdą Ewangelii. Uczył nas o świętości z sąsiedztwa, a żeby to osiągnąć trzeba było "zejść z kanap". Uczył nas wdzięczności za dar stworzenia, bo przecież wszyscy jesteśmy braćmi. Pragnął, byśmy pamiętali, iż światło wiary ma rozświecać nasze życie, bo przecież Bóg umiłował nas, a Serce Jezusa zostało za nas przebite na krzyżu" - tak o papieżu pisał w poniedziałek w liście do wiernych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.


Czytaj również: Prymas Polak wspominał Franciszka. Nagle przerwał wypowiedź. "Trochę się wzruszyłem"



Źródła: ANSA, IAR, Episkopat.pl
Idź do oryginalnego materiału