Procedury pogrzebu papieża, jak i wyłonienie nowego są bardzo jasno określone przepisami, obowiązującymi w Watykanie. Ostatnie pożegnanie głowy Kościoła ma zawsze miejsce od 4 do 6 dni po śmierci dotychczasowego papieża. Później nastąpi kilkudniowy okres przygotowań do konklawe.
Kiedy konklawe po śmierci papieża Franciszka? Nowego papieża poznamy najpewniej w maju
Proces konklawe należy do bardzo skomplikowanych. Udział w nim biorą kardynałowie, którzy w dniu śmierci poprzedniego papieża nie mieli ukończonego 80. roku życia. Wszyscy uprawnieni do głosowania zbiorą się w Watykanie, a dokładnie w Kaplicy Sykstyńskiej. Tam zostaną zamknięci na czas głosowania po wcześniejszym złożeniu ślubowania tajemnicy.
Datę konklawe wyznacza Kolegium Kardynałów. To ono stoi także na czele Kościoła podczas sede vacante, czyli braku papieża. I choć to oni wyznaczają ostateczną datę głosowania, to nie mają w tym zakresie zbyt dużego pola do manewru.
Konklawe musi odbyć się od 15 do 20 dni po śmierci papieża. Łatwo więc policzyć, iż skoro papież Franciszek zmarł 21 kwietnia, to pierwsze głosowanie nad wyborem nowego kandydata będzie miało miejsce między 6 a 11 maja.
Ile trwa konklawe i wybór nowego papieża? To trudno określić
Wybór nowego papieża nie będzie łatwy i szybki. Kandydat musi bowiem uzyskać aż 2/3 wszystkich głosów. o ile kandydata nie uda się wyłonić w trakcie trzech pierwszych dni, następuje jednodniowa przerwa na modlitwę, po której kardynałowie znów zbierają się w kaplicy na kolejne głosowania.
Efektem każdego głosowania jest dym wydobywający się z komina pieca znajdującego się w Kaplicy Sykstyńskiej. Czarny oznacza, iż nie udało się wybrać papieża. Biały to sygnał, iż konklawe zostało zakończone, a Tron Piotrowy nie będzie dłużej pusty.