Kiedy adekwatnie powinno zacząć się Wigilię? Wielu Polaków popełnia ten jeden błąd

14 godzin temu
24 grudnia polscy katolicy zasiadają wieczorem do kolacji wigilijnej. W grudniu dni są dość krótkie, dlatego pierwsza gwiazda może pojawić się już w okolicy godz. 15.30. Co ciekawe, nasza "pierwsza gwiazdka" może nam spłatać figla i okazać się widoczną dla nas planetą.


Tradycyjnie w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie. Symbolizuje ona Gwiazdę Betlejemską, która prowadziła Trzech Króli do miejsca narodzin Jezusa.

W praktyce pierwsza gwiazdka pojawia się w okresie Bożego Narodzenia już choćby po godz. 15:30 – wszystko oczywiście w zależności od pogody i lokalizacji. jeżeli nie widać gwiazd z powodu zachmurzenia, wiele rodzin przyjmuje stałą godzinę, zwykle około 18:00, aby rozpocząć Wigilię.

Nie wszystko, co się świeci na niebie, jest gwiazdą


Warto jednak pamiętać, iż nie każdy "pierwszy punkt świetlny" to gwiazda – planety takie jak Wenus (często nazywana Gwiazdą Wieczorną), Jowisz, Saturn czy Mars mogą być pierwszymi obiektami, które możemy zauważyć i potraktować je jako "pierwszą gwiazdkę".

Dlatego też rozpoznanie "pierwszej gwiazdki" jako planety czy gwiazdy może być dodatkowym, edukacyjnym akcentem podczas wigilijnej wieczerzy, zwłaszcza dla dzieci lub miłośników astronomii. Wyjście na zewnątrz w celu wypatrywania światła na niebie może stać się wspólnym rytuałem, który podkreśla wyjątkowy moment oczekiwania na rozpoczęcie Wigilii.

W tym roku – według ekspertów – "pierwszą gwiazdką" będzie jednak...Wenus i powinności ją zobaczyć na niebie około godz. 16. Zatem jeżeli w naszej okolicy nie jest zbyt pochmurno, można poczekać na inne gwiazdy.

Dlaczego Wigilia odbywa się wieczorem? Jak już zostało wspomniane, wieczór wigilijny rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki, symbolizującej Gwiazdę Betlejemską, która prowadziła Trzech Króli do miejsca narodzin Jezusa.

Czemu Wigilia odbywa się wieczorem?


Wigilia odbywa się wieczorem, również dlatego, iż narodziny Jezusa symbolizują światło w ciemności, nadzieję i odkupienie. Oczekiwanie na ten moment po zachodzie słońca podkreśla duchowy wymiar tego wydarzenia.

Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!


Warto też dodać, iż słowo Wigilia pochodzi z łacińskiego vigilare, co oznacza "czuwanie". W chrześcijaństwie Wigilia to czas modlitewnego oczekiwania na ważne wydarzenie – w tym przypadku na narodziny Jezusa Chrystusa, które według tradycji nastąpiły w nocy.

Z tego względu wielu wierzących katolików udaje się następnie na pasterkę. Jest to tradycyjna msza święta odprawiana w Kościele katolickim w nocy z 24 na 25 grudnia, zwykle o północy. Jest jednym z najbardziej symbolicznych i uroczystych momentów świąt Bożego Narodzenia, upamiętniającym narodziny Jezusa Chrystusa w Betlejem.

Nazwa pochodzi od pasterzy, którzy według Ewangelii jako pierwsi otrzymali wieść o narodzinach Jezusa i pospieszyli, by oddać mu hołd. Pasterka symbolizuje tę nocną podróż i oddanie czci narodzonemu dzieciątku.

Idź do oryginalnego materiału