KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 8 Października.

salveregina.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


ODPUSTY!!!

ODPUSTY NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK.

(Źródło: Ks. Wojciech Szmyd T.J. – Odpusty, 1930r.)

Papież Leon XIII. zachęcił w r. 1883 cały świat chrześcijański do poświęcenia miesiąca października szczególnemu nabożeństwu do Matki Bożej Różańcowej, aby przez nie uzyskać od Boga pomoc w ciężkich utrapieniach Kościoła. Tę samą zachętę powtórzył tenże papież w następujących latach swego panowania.

Poznaj dalszą treść

Dekrety Kongregacji Obrzędów z 20 sierpnia 1885 i z 26 sierpnia 1886 (n. 3666, 3681) rozporządzają, aby to nabożeństwo odbywało się co roku tak długo, jak długo trwać będzie smutny stan Kościoła i póki nie będzie można podziękować Panu Bogu za odzyskaną wolność. Postanawiają zatem, aby co roku od 1 października do 1 listopada we wszystkich kościołach katedralnych i parafialnych całego świata, oraz we wszystkich kościołach i kaplicach poświęconych Matce Najświętszej, a w innych wedle uznania biskupa, odmawiano codziennie przynajmniej pięć dziesiątków różańca z dołączeniem Litanii Loretańskiej. Nabożeństwo to winno się odbywać w czasie Mszy Świętej, albo popołudniu, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w monstrancji, po czym ma być błogosławieństwo. Gdzie dla ubóstwa kościoła nie może być uroczystego nabożeństwa w monstrancji, można za pozwoleniem biskupa zrobić wystawienie w puszce, w ten sposób, iż na początku nabożeństwa otwiera się Tabernakulum, a na końcu daje się błogosławieństwo puszką.

— Dla wiernych po wsiach, którzy w miesiącu październiku zajęci są przy pracy w polu i dlatego nie mogą być na nabożeństwie, pozwolił Ojciec Święty, aby biskup według swego uznania mógł przenieść to nabożeństwo wraz z odpustami na miesiąc listopad lub grudzień.

Za odmawianie różańca w miesiącu październiku, t. j. od 1 października aż do 2 listopada, nadał Leon XIII. szczególne odpusty, mianowicie:

1. 7 lat i tyleż kwadragen zyskuje raz dziennie, kto odmówi trzecią część różańca czyli pięć dziesiątków, czy wspólnie w kościele, czy prywatnie.

Poznaj dalszą treść

2. Odpust zupełny zyskuje w samą uroczystość M. B. Różańcowej lub w ciągu oktawy, kto w samo święto i przez całą oktawę odmówi co dzień pięć dziesiątków, pod warunkiem Spowiedzi, Komunii Świętej, nawiedzenia kościoła i modlitwy na intencję Ojca Świętego.

3. Odpust zupełny zyskuje, kto po oktawie tej uroczystości, odmówi przynajmniej przez 10 dni cząstkę różańca, t. j. pięć dziesiątków, pod warunkiem Spowiedzi, Komunii Świętej, nawiedzenia kościoła i modlitwy na intencję Ojca Świętego.

(Leon XIII. 23 lipca 1898; 29 sierpnia 1899. Coli. 170).

4. Odpust zupełny toties quoties.

Uroczystość Matki B. Różańcowej obchodzi się w tej chwili 7 października, ale zewnętrzny obchód przenosi się na pierwszą niedzielę października, zatem też i odpust się przenosi.

W tym więc dniu wszyscy wierni mogą dostąpić odpustu zupełnego toties quoties, t. j. ile razy, prócz Spowiedzi i Komunii Świętej nawiedzą kaplicę, w której istnieje kanonicznie założone bractwo różańcowe albo, poza kaplicą, wystawioną w kościele ku czci publicznej figurę Królowej Różańca Świętego, i pomodlą się na intencję Ojca Świętego.

Odpustu tego nie mogą gdzieindziej dostąpić choćby członkowie bractwa, którzy inne odpusty różańcowe mogą zyskiwać, nawiedzając własny swój kościół lub kaplicę (Św. Peniten. 20/11 1923, Coli. Brug., 1925, p. 471/Leon XIII. 7 lipca 1885, ASS. XXXII, 237.

Zachęcamy do:

  1. uczczenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego ku czci Jej poświęconym: Miesiąc październik poświęcony ku czci Różańca Świętego — dzień 8
  2. Dzieci w hołdzie i czci dla Królowej Różańca Świętego – dzień 8
  3. uczczenia Świętych Aniołów Stróżów w miesiącu Październiku ku Ich czci poświęconym: Miesiąc Październik ku czci Świętych Aniołów Stróżów – dzień 8

Poznaj także żywot Św. Brygidy Szwedzkiej, Wdowy napisanego przez:

  1. O. Prokopa Kapucyna.
  2. X. Piotra Skargi T.J.
  3. X. Juliana A. Łukaszkiewicza.

Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 3.

I. ŚW. BRYGIDY, WDOWY.

Objawiłeś Św. Brygidzie Tajemnice Niebieskie

1. Św. Brygida.

Dzień śmierci 23 lipca 1373 roku (dzień 8 października jest rocznicą jej kanonizacji w 1391 roku).

— Grób. Z Rzymu, gdzie zmarła, przewieziono jej zwłoki do Wadstena (Szwecja).

— Życie. Św. Brygida, Patronka Szwecji, urodzona około 1303 roku w Upsali, pochodziła z królewskiego rodu. Na krótki czas przed urodzeniem Brygidy matka jej w cudowny sposób została wyratowana z tonącego okrętu. W dziesiątym roku życia Brygida usłyszała kazanie o Męce Pańskiej, które wywarło na niej niezatarte wrażenie. Następnej nocy ujrzała w widzeniu Chrystusa ukrzyżowanego, który zachęcił ją do nieustającej kontemplacji Jego Bolesnej Męki.

Poznaj dalsze rozważanie

Poślubiwszy później księcia Ulfa Gudmarssona świeciła wszystkim przykładem wzorowego wychowania dzieci i miłosierdzia względem ubogich. Jedna z jej córek, Św. Katarzyna Szwedzka, została również wyniesiona na Ołtarze, mąż zaś wstąpił do Zakonu Cystersów, gdzie niedługo umarł (1344). Pan Jezus uszczęśliwiał Świętą szczególnymi objawieniami, w których jej „odsłaniał Niebieskie Tajemnice” (kolekta dzisiejsza). Za Jego zachętą Brygida założyła w Wadstena Zakon Najświętszego Salwatora (Brygidek). Na Papieża Urbana V usilnie wpływała, aby powrócił z Awinionu do Rzymu. Papież uległ namowom Brygidy, ale po trzyletnim pobycie w Rzymie powrócił znowu do Awinionu, gdzie niedługo zakończył życie (1373). Święta starała się również usilnie o poprawę życia moralnego na dworach książęcych i biskupich oraz o reformę duchowieństwa i klasztorów. Jest ona jedną z największych mistyczek i najwybitniejszych niewiast średniowiecza.

2. Jesień kościelna a wdowieństwo.

Msza (Cognovi) wspólna na uroczystość niewiast. Postarajmy się odnaleźć w tekstach mszalnych myśli, odnoszące się do jesieni kościelnej. Otóż przede wszystkim zwróćmy uwagę, iż wdowieństwo w pojęciu chrześcijańskim odpowiada tym właśnie wymaganiom, które nam Kościół w jesiennej porze stawia. Wdowa żyje z dala od rzeczy ziemskich i niczego się już od świata nie spodziewa; toteż jedynym przedmiotem jej tęsknoty, ale i jedyną nadzieją jest Pan Jezus: „A która prawdziwie jest wdową i opuszczoną, niechaj ma nadzieję w Bogu i trwa na prośbach i modlitwach we dnie i w nocy. Bo która w rozkoszach żyje, już za życia jest umarłą” (Epistoła). Św. Paweł odnosi te stówa także i do Kościoła, który „owdowiawszy” na ziemi tęskni do boskiego Oblubieńca. Nastrojowi temu ściśle odpowiada introit: „Poznałem, Panie, iż sprawiedliwe są Wyroki Twoje i w prawdzie twojej uniżyłeś mnie. Przebij bojaźnią ciało moje, bo się ulękłam sądów twoich” – oto nastrój odpowiedni na obecny okres. Zakotwiczony w wieczności Chrześcijanin przyjmuje z poddaniem wszelkie Dopusty Boże; wie bowiem, iż ubóstwo i cierpienie stanowią dwa najskuteczniejsze środki oderwania się od spraw ziemskich. Zbawienna bojaźń Boża jest najbardziej niezawodną obroną przed grzechem. Kolekta (własna) wyraża radosną stronę Paruzji: „Dozwól nam się radować i weselić z objawienia Twej Wiekuistej Chwały”. W Ewangelii rozważamy dziś przypowieść, o której może zwykle nie dość pamiętamy, a mianowicie przypowieść o niewodzie. Objaśnia ją Sam Pan Jezus: „Tak będzie przy końcu świata. Wynijdą Aniołowie i wyłączą złych spośród sprawiedliwych, i wrzucą ich w piec ognisty. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”. Taka jest groźna strona powtórnego Przyjścia Pana.

III. CZYTANIE PISMA ŚWIĘTEGO W 2 TYGODNIU PAŹDZIERNIKA.

Poniedziałek (1 Ks. Mach. 4, 52-61).

Uroczyste poświęcenie ołtarza w ciągu ośmiu dni wśród wielkiej radości. Zaprowadzenie tego święta po wszystkie czasy. (Jeszcze za Życia Chrystusa było ono obchodzone).

Poznaj dalsze rozważanie

Walki Judy z sąsiednimi ludami

„I stało się, gdy narodowie okoliczni usłyszeli, iż ołtarz zbudowan i świątynia tak jako A i przedtem, rozgniewali się bardzo. I myśleli wytracić naród Jakubów, którzy byli między nimi, i poczęli z ludu zabijać i prześladować. A Juda walczył przeciwko synom Esau w Idumęjej i przeciw tym, którzy byli w Akrabatan: iż byli obiegli Izraelczyki; i poraził je porażką wielką. I wspomniał na złość synów Bean, którzy byli ludowi sidłem i obrazą, zasadzając się nań na drodze. I zamknięci są na wieżach, i podsadził się pod nie, i dał ich na wytracenie, i zapalił wieże ich ogniem ze wszystkimi, którzy na nich byli. I przeszedł do synów Ammon, i nalazł wojsko mocne i ludu wiele, i Tymoteusza, hetmana ich, i stoczył z nimi wiele bitew, iż skruszeni są przed obliczem ich, i poraził je. I wziął Gazer, miasto i córki jego, i wrócił się do Żydowskiej ziemie.

Wołanie Żydów z Galaadu i Galilei o pomoc

I znowu zebrali się narodowie którzy są w Galaad, przeciw Izraelczykom, którzy byli na granicach ich, aby je zatracili. I uciekli do Dateman zamku. I posłali list do Judy i braci jego, mówiąc: Zebrali się przeciwko nam pogani okoliczni, aby nas wytracili. I gotują się przyjść i wziąć zamek, na któryśmy uciekli, a Tymoteusz jest hetmanem wojska ich. A przetoż teraz przyjdź, a wyrwij nas z ręki ich, bo wiele z nas poginęło. I wszyscy bracia nasi, którzy byli na miejscach Tubin, pobici są, i zawiedli w niewolą żony i dzieci, i korzyść ich, i zabili tam około tysiąca mężów”.

† † †

Mszał Rzymski 1931r., 1949r.; Pójdź za Mną 1957r.

Święta Brygida, królewna szwedzka, wydana za księcia Merici, wychowała bogobojnie ośmioro dzieci, z których jednym była Św. Katarzyna Szwedzka. Po śmierci męża wiodła żywot bardzo umartwiony. Jest założycielką zakonnego zgromadzenia Brygidek, zachowujący Regułę Św. Augustyna. Bóg jej udzielił nadprzyrodzonego daru objawień. Umarła w r. 1373.

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 8-go października oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskim Martyrologium:

Uroczystość Św. Brygidy, Wdowy, która po zwiedzeniu wielu świętych Miejsc za natchnieniem Ducha Świętego do Rzymu przybyła, gdzie 23 lipca zmarła. Jej święte ciało przeniesiono 7 października do Szwecji. — Tegoż dnia pamiątka Św. Symeona, Starca, który był godzien, według podania Ewangelii, wziąć w ręce swe Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa.

W Cezarei w Palestynie męczeństwo Św. Reparaty, Dziewicy, co za cesarza Decjusza z powodu iż bogom fałszywym ofiary złożyć nie chciała, była różnorakimi sposobami dręczoną a wreszcie ściętą; duszę jej widziano w postaci gołębicy unoszącą się ku Niebu.

W Tessalonice śmierć męczeńska Św. Demetriusza, prokonsula, którego cesarz Maksymian dzidą kazał przebić dlatego, iż wielu pogan zyskał Wierze Chrześcijańskiej.

Tamże pamiątka Św. Nestora, Męczennika.

W Sewilli w Hiszpanii uroczystość Św. Piotra, Męczennika.

W Laodycei męczeństwo Św. Artemona, który pod Dioklecjanem przez ogień zaszedł do wiecznej chwały.

W okręgu Lyonu uroczystość Św. Benedykty, Dziewicy i Męczennicy.

W Ankonie pamiątka Świętych Palatii i Wawrzyniany, co za Dioklecjana przez prezesa Diona posłane na wygnanie, tamże poginęły z trudów i nędzy.

W Rouen uroczystość Św. Ewodiusza, Biskupa i Wyznawcy.

W Jerozolimie pamiątka Św. Pelagii, Pokutnicy.

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału