KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 8 Lipca.

salveregina.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


8 Lipca.

Św. Elżbiety, Królowej Portugalskiej i Wdowy.

Ryt półzdwojony. Szaty białe.

Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 2

I. Św. Elżbiety, Królowej Portugalskiej i Wdowy.

Elżbieto, matko pokoju i ojczyzny swojej, obdarz nas pokojem

1. Św. Elżbieta.

Dzień śmierci 4 lipca 1336 r.

— Grób w klasztorze Klarysek w Koimbrze (Portugalia).

— Życie. Jest to święta na tronie królewskim. Elżbieta, królowa portugalska, ur. 1271 r., była świętą władczynią, wzorową matką rodziny i całego kraju.

Poznaj dalszą część rozważania:

Jej głównym darem, z łaski pochodzącym, było przywracanie pokoju: „Najłaskawszy Boże, Który Błogosławioną królowę Elżbietę oprócz innych wspaniałych zalet obdarzyłeś przywilejem uśmierzania okropności wojennych, daj nam za jej pośrednictwem po tym śmiertelnym życiu dojść w pokoju do wiecznej radości” (Kolekta). Brewiarz opowiada szczegóły jej życia: już przy urodzeniu okazało się, jak skuteczny będzie jej dar szerzenia pokoju wśród królów i narodów, gdyż euforia z przyjścia jej na świat pogodziła jej ojca i dziada, którzy do tej pory w strasznej pozostawali niezgodzie. Małżonkiem jej był król portugalski Dionizjusz (1279-1325). W stanie małżeńskim starała się usilnie o to, aby wzrastać w cnoty, dziatki swe chować w bojaźni Bożej i podobać się mężowi, ale nade wszystko Bogu. Prawie przez pół roku pościła o chlebie i wodzie. Pieniądze, które chciała dać ubogim, zamieniły się w piękne kwitnące róże (zimą!), aby ich nie dostrzegły oczy króla. Po śmierci męża, króla Dionizjusza, była Elżbieta w swym osamotnieniu wzorem wszelkiej cnoty dla wdów, podobnie jak za lat panieństwa była wzorem dla dziewic, a w czasie swego małżeństwa dla małżonek. W uroczystościach pogrzebowych swego zmarłego męża brała udział z całkowitym poddaniem się, przybrana w zakonny habit Klarysek.

2. Msza (Cognovi) wspólna na uroczystość niewiast. W Kolekcie wymieniony jest, jako szczególny przywilej, dar przywracania pokoju. Ku czci Św. Elżbiety Brewiarz podaje osobne śpiewy:

„Tyś sława Jeruzalem, tyś wesele Izraela, tyś cześć twego narodu” (ant. do Bened.).

„Elżbieto, matko pokoju i ojczyzny, triumfująca w Niebie, obdarz nas pokojem” (ant. do Magn.).

II. Poniedziałek VII Tygodnia po Zesłaniu Ducha Świętego.

Poniedziałek (3 Król 1, 28-40). Salomon zostaje królem.

„I odpowiedział król Dawid mówiąc: Wezwijcie do mnie Betsabee. A gdy weszła przed króla i stanęła przed nim, przysiągł król i rzekł: Żyje Pan, który wyrwał duszę moją ze wszystkiego ucisku, iż jak ci przysiągłem przez Pana, Boga Izraelowego mówiąc: Salomon, syn twój, królować będzie po mnie, i on będzie siedział zamiast mnie na stolicy mojej, tak uczynię dzisiaj.

Poznaj dalszą część rozważania:

I schyliwszy Betsabee twarz ku ziemi, pokłoniła się królowi mówiąc: Niech żyje pan mój Dawid na wieki!

Rzekł też król Dawid: Wezwijcie mi Sadoka kapłana i Natana proroka, i Banajasa, syna Jojady. A gdy ci weszli przed króla rzekł do nich: Weźmijcie z sobą sługi pana waszego, a wsadźcie Salomona, syna mego, na mulicę moją i prowadźcie go do Gihonu. Tam niech go pomaże kapłan Sadok i Natan prorok na króla nad Izraelem; i będziecie trąbić w trąbę, i rzeczecie: Niech żyje król Salomon! I pójdziecie za nim, i przyjdzie, a siądzie na stolicy mojej, i on będzie królował zamiast mnie, i jemu rozkażę, aby był wodzem nad Izraelem i nad Judą. I odpowiedział Banajas, syn Jojady, królowi mówiąc: Amen. Tak niech mówi Pan, Bóg pana mego króla: Jak był Pan z panem moim królem, tak niech będzie z Salomonem, a niech wywyższy stolicę jego nad stolicę króla, pana mego Dawida! Poszedł tedy Natan prorok i Sadok kapłan, i Banajas, syn Jojady, i Cereci i Feleci, i wsadzili Salomona na mulicę króla Dawida, i przyprowadzili go do Gihonu. I wziąwszy Sadok kapłan róg oliwy z przybytku, namaścił Salomona; i trąbili w trąbę, i zawołał wszystek lud: Niech żyje król Salomon! I szedł za nim wszystek gmin i lud grających na piszczałkach i weselących się weselem wielkim, i brzmiała ziemia od krzyku ich”.

† † †

Mszał Rzymski 1931r.; 1949r.

Św. Elżbieta Portugalska otrzymała przywilej przywracania pokoju tam, gdzie nie było zgody i uśmierzania okropności wojny (Kol.). Po śmierci męża przywdziała habit Tercjarski, rozdała swe bogactwa i za tę cenę nabyła ukryty skarb życia wiecznego (Ew.). Umarła w 1336 r.

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 8-go lipca oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskich Martyrologium:

Uroczysty obchód Św. Elżbiety, Wdowy i Królowej portugalskiej, przyjętej przez Urbana VIII z powodu swych nadzwyczajnych cnót i cudów w poczet Świętych.

W Małej Azji pamiątka Św. Akwila i jego małżonki Pryscylli, wymienionych w Dziejach Apostolskich.

W Porto męczeństwo 50 Świętych Żołnierzy, nawróconych stałością Św. Bonozy, a chrzczonych przez Papieża Feliksa; w prześladowaniu aureliańskim zdobyli sobie palmę zwycięstwa.

W Palestynie śmierć Św. Prokopiusza, Męczennika; za panowania cesarza Dioklecjana sprowadzony ze Scytopolis do Cezarei, gdzie go sędzia Fabian, zaraz po pierwszym odważnym Wyznaniu Wiary, kazał ściąć.

W Konstantynopolu śmierć męczeńska Świętych Mnichów klasztoru Abrahama, zamordowanych okrutnie z powodu, iż sprzeciwiali się nakazowi cesarza Teofila, aby nie czcić obrazów Świętych.

W Wyrcburgu w Niemczech uroczystość Św. Kiliana; z polecenia rzymskiego Papieża głosił Ewangelię i nawrócił wielu pogan do Chrześcijaństwa; został podstępnie zamordowany razem ze Św. Kolomanem, Kapłanem i Św. Totnanem, Diakonem.

W Rzymie uroczystość Bł. Eugeniusza III, Papieża z Zakonu Cystersów. Jako Opat mądrze i święcie prowadził klasztor Świętych Wincentego i Anastazego pod Trefontane; a później jako Papież rządził Kościołem z równą gorliwością. Pius IX zgodził się na cześć jemu od dawna okazywaną.

W Trewirze pamiątka Św. Auspicjusza, Wyznawcy i Biskupa.

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału