KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 7 Sierpnia.

salveregina.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


ODPUSTY!!!

(Źródło: Ks. Wojciech Szmyd T.J. – Odpusty, 1930r.)

Kto codziennie przez cały miesiąc Sierpień odmawia jakie modlitwy, choćby prywatnie na cześć Niepokalanego Serca Maryi, ten zyskuje:

  • 300 dni odpustu w każdy dzień.
  • Odpust zupełny raz jeden w ostatnim dniu lub w ciągu siedmiu dni następnych, pod warunkiem Spowiedzi, Komunii Świętej, nawiedzenia kościoła lub publicznej kaplicy i modlitwy na intencję Ojca Świętego. (Pius X. 13 marca 1913. Coli. 167.

Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 2

I. Św. Kajetana, Wyznawcy; Św. Donata, Biskupa i Męczennika.

Zaufać Bożej Opatrzności

1. Św. Kajetan.

Dzień śmierci 7 sierpnia 1547 roku; kanonizowany w r. 1671, święto od roku 1682.

— Grób w Neapolu, w kościele Św. Pawła.

— Życie. Św. Kajetan urodził się w Vicenzie, w roku 1480; był on współzałożycielem Zakonu Teatynów. W młodym jeszcze wieku otrzymał od papieża Juliusza II godność prałata; wyświęcony na kapłana w roku 1517, opuścił dwór papieski poświęcając się całkowicie Służbie Bożej.

Poznaj dalszą część rozważania:

Własnymi rękami pielęgnował chorych, a w pracy nad zbawieniem dusz tak był gorliwy, iż otrzymał przydomek „łowcy dusz”. Celem podniesienia karności kościelnej wśród duchowieństwa założył w roku 1524 Zakon Kanoników Regularnych, którzy mieli prowadzić życie według wzoru Apostołów. Mieli oni, gardząc dobrami ziemskimi, obywać się bez dochodów, nie prosić wiernych o żadne środki do życia, a utrzymywać się wyłącznie z dobrowolnie ofiarowanych datków. Bez żadnych zastrzeżeń mieli się powierzyć Bożej Opatrzności. Św. Kajetan modlił się nieraz w ciągu dnia przez osiem godzin. Brał wybitny udział w pracach nad reformą Brewiarza za Klemensa VII. Miły i łagodny, był przede wszystkim pokorny. Prosił Boga, aby po śmierci grób jego pozostał nieznany. W czasie świąt Bożego Narodzenia w Rzymie dostąpił przy żłobku tej wielkiej Łaski, iż mu Najświętsza Dziewica złożyła w ramiona Dzieciątko Jezus. W roku 1527 podczas złupienia Rzymu przez żołdaków Karola V wycierpieć musiał od nich więzienie i tortury, dzięki których chcieli oni wymóc wydanie im majętności kościelnej, rozdanej już przedtem przez niego ubogim. W czasie rozruchów ludowych zachorował ze zmartwienia i zmarł.

2. Msza (Os justi) wspólna na uroczystość Wyznawców, z wyjątkiem Ewangelii i Kolekty. W Kolekcie Kościół podkreśla główną cnotę Świętego i daje ją nam za wzór do naśladowania; jest nią głęboka ufność i tęsknota za Niebem: „Daj nam za jego przykładem i przyczyną w Tobie zawsze mieć ufność i pragnąć jedynie dóbr niebieskich”. Dlatego w Ewangelii głosi nam Chrystus „radosną nowinę” o ufności w Bogu: „Wejrzyjcie na ptaki niebieskie, iż nie sieją, ani żną, ani zbierają do gumien, a Ojciec wasz Niebieski żywi je. Czyż wy nie daleko ważniejsi niźli one?… Przypatrzcie się liliom polnym, jako rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam, iż choćby Salomon we wszystkiej chwale swojej nie był tak przybrany, jako jedna z nich”.

Na dzień dzisiejszy Kościół podaje nam dwa hasła; rankiem, wschodzie słońca śpiewamy: „Nie troszczcież się tedy, mówiąc: co będziemy jeść albo co będziemy pić? Albowiem Ojciec wasz Niebieski wie, iż tego wszystkiego potrzebujecie” (ant. do Bened.); a wieczorem, o zachodzie słońca, śpiewamy: „Szukajcież tedy naprzód Królestwa Bożego i Sprawiedliwości Jego, a to wszystko będzie wam przydane” (ant. do Magn.).

3. Św. Donat.

„W Arezzo, w Toskanii, śmierć Świętego Biskupa i Męczennika Donata; poza innymi cudami, których dokonał, modlitwą swoją według słów Świętego Papieża Grzegorza — sprawił, iż części rozbitego przez pogan kielicha same się złączyły. Za panowania Juliana Apostaty… został ścięty mieczem” (Martyrologium). Zmarł około roku 363. — Modlitwy ku jego czci podkreślają godność stanu kapłańskiego; Chrystus nazwany jest „chwałą swych kapłanów”; kapłaństwo bowiem upodabnia duszę do Chrystusa, Najwyższego Kapłana (Kolekta). Nas wszystkich czyni Bóg „szafarzami i uczestnikami Świętych Tajemnic”; obyśmy z godnego sprawowania posług kapłańskich przez naszego Świętego czerpali dla siebie pożytek (modlitwa po Komunii Świętej).

4. Liturgia a szczegółowy rachunek sumienia.

Praktyka szczegółowego rachunku sumienia jest powszechnie znana, a zaprowadzona została przez Św. Ignacego Loyolę. Rachunek szczegółowy polega na tym, iż jakąś jedną wadę lub cnotę czyni się przedmiotem szczególnego badania w swym sumieniu. Jest to środek prowadzący do doskonałości. Coś podobnego stosuje już od dawna Kościół. Gdy mianowicie jakiś Święty wyróżnia się szczególną cnotą, wówczas Kościół stawia ją przed oczami naszymi w ciągu całego dnia i zaleca jej naśladowanie. Dobrym tego przykładem jest dzisiejsze święto. W jaki sposób postępuje Kościół? Czyni to dzięki czterech środków:

1. Najpierw roztacza przed naszymi oczami życie Świętego wraz z jego szczególną cnotą; dzieje się to w Jutrzni. Słowa pouczają, ale przykłady porywają. Św. Kajetan okazał w swoim życiu i w założeniu swojego Zakonu bezwzględną ufność w Bogu.

2. Kościół każe nam również prosić. W Kolekcie prosimy o daną cnotę, i to nie tylko ten jeden raz, ale w ciągu dnia tę samą prośbę powtarzamy sześciokrotnie, na zakończenie każdej godziny kanonicznej. Jest to główna modlitwa danego dnia, jest to także szczytowy punkt każdej takiej godziny.

3. Danej cnoty uczymy się zwłaszcza we Mszy Świętej. Poucza nas o tym Kościół w jej pierwszej części (w tzw. Mszy katechumenów). Z Ust Samego Chrystusa słyszymy piękne słowa o pieczy Ojca Niebieskiego nad swymi dziatkami. Potem naukę ową zrasza Kościół rosą Łaski w czasie samej Ofiary Mszy Świętej. Szczególną Łaską, wypływającą z niej i z Komunii Świętej, jest w dniu dzisiejszym ufność w Opatrzność Bożą.

4. Wreszcie czyni Kościół jeszcze jedno: główne zdanie z Ewangelii każe nam choćby śpiewać, bo przez śpiew słowa łatwiej wnikają w serca i umysły nasze. Kiedy słońce wschodzi, śpiewamy słowa Chrystusa: „Nie troszczcież się tedy…” O zachodzie słońca śpiewamy: „Szukajcież tedy naprzód Królestwa Bożego…” W taki to sposób jest Kościół mistrzem w nauczaniu cnoty.

II. Środa XI Tygodnia po Zesłaniu Ducha Świętego.

Poznaj dalszą część rozważania:

† † †

Mszał Rzymski 1931r.; 1949r.

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 7-go sierpnia oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskich Martyrologium:

W Neapolu w Kampanii uroczystość Św. Kajetana z Tieny, Wyznawcy, Założyciela Kleryków Regularnych; ożywiony nadzwyczajną ufnością w Panu Bogu, zalecał uczniom swoim starodawny sposób życia Apostołów; dla cudów policzony został przez Klemensa X w poczet Świętych.

W Arezzo w Toskanii męczeństwo Św. Donata, Biskupa, który pomiędzy innymi cudami, jak podaje Papież Grzegorz Wielki, modlitwą swoja spoił Kielich Święty, rozbity przez pogan. W prześladowaniu za Juliana Apostaty został przez Augustala Kwadracjana schwytany i za wzbranianie się ofiarowania bożkom ścięty. Z nim cierpiał mnich Hilariusz, którego uroczystość obchodzą 16 lipca, jako w dniu przeniesienia relikwii jego do Ostii.

W Rzymie śmierć męczeńska Świętych Piotra i Juliana z 18 towarzyszami.

W Mediolanie uroczystość Św. Faustusa, Żołnierza; za Aureliusza Commodusa osiągnął po wielu mękach palmę męczeńską.

W Como męczeństwo Świętych Karpofora, Eksanta, Kassjusza, Seweryna, Sekunda i Licyniusza, którzy ścięci zostali dla Wiary w Chrystusa.

W Nizybii w Mezopotamii pamiątka Św. Domecjusza, Mnicha z Persji, ukamienowanego za Juliana Odstępcy z 2 towarzyszami.

W Rouen uroczystość Św. Wiktrycjusza, Biskupa. Początkowo służył jako żołnierz w wojsku cesarskim. Ale gdy wspomniany Julian doszedł do rządów, chciał podziękować za służbę wojskową, aby nie ponieść szkody w Wierze. Został jednak dlatego przez swego trybuna obłożony wielu karami, a wreszcie na śmierć skazany. Ponieważ jednak kat mający go ściąć nagle oślepł, zdjęto mu więzy i dozwolono odejść w pokoju. Później został Biskupem i nawrócił kazaniami swymi dzikie szczepy Morinów i Nerviów do Wiary w Chrystusa.

W Chalons we Francji pamiątka Św. Donacjana, Biskupa.

W Mesynie na Sycylii uroczystość Św. Alberta, Wyznawcy z Zakonu Karmelitów, sławnego cudami swoimi.

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału