KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 4 Lipca.

salveregina.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


4 Lipca.

Czwartek w oktawie ŚŚ. Apostołów Piotra i Pawła; Pierwszy Czwartek Miesiąca.

Ryt półzdwojony. Szaty czerwone.

Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 2

Czwartek (2 Ks. Król. 15, 13-37).

Absalom buntuje się przeciwko ojcu swemu. Dawid musi uchodzić.

„Przybiegł tedy poseł do Dawida mówiąc: Całym sercem wszystek Izrael idzie za Absalomem. I rzekł Dawid sługom swoim, którzy byli z nim w Jeruzalem: Wstańcie, uciekajmy, bo nie wymkniemy się przed Absalomem; spieszcie się wynijść, by snadź przyszedłszy nie pojmał nas i nie zwalił na nas nieszczęścia, i nie pobił miasta ostrzem miecza! I rzekli słudzy królewscy do niego: Wszystko, cokolwiek przykaże król, pan nasz, radzi uczynimy, słudzy twoi. A tak wyszedł król i wszystek dom jego pieszo; i zostawił król dziesięć niewiast nałożnic dla straży domu. I wyszedłszy król i wszystek Izrael pieszo, stanął daleko od domu. A wszyscy słudzy jego szli przy nim i roty Ceretów i Feletów, i wszyscy Getejczycy, wojownicy mocni, sześciuset mężów, którzy za nim przyszli z Get, pieszo szli przed królem..I rzekł król do Etaja Getejczyka: Czemu idziesz z nami? Wróć się, a mieszkaj z królem, bo jesteś przychodniem ty i wyszedłeś z miejsca swego. Wczoraj przyszedłeś, a dziś będziesz musiał wynijść z nami? A ja pójdę dokąd iść mam. Wróć się i odprowadź z sobą braci twoich, a Pan uczyni nad tobą miłosierdzie i prawdę, ponieważ okazałeś Łaskę i wiarę! I Odpowiedział Etaj królowi mówiąc: Żyje Pan i żyje król, pan mój, iż na którymkolwiek miejscu będziesz, królu, panie mój, choć w śmierci, choć w żywocie, tam będzie sługa twój! I rzekł Dawid Etajowi: Pójdźże, a idź naprzód! I przeszedł Etaj Getejczyk i wszyscy mężowie, którzy z nim byli, i inne mnóstwo. A wszyscy płakali głosem wielkim i wszystek lud przechodził razem, król też przechodził przez potok Cedron, i wszystek lud szedł ku drodze, która wiedzie ku puszczy. Szedł też i Sadok kapłan, i wszyscy Lewici z nim, niosąc skrzynię Przymierza Bożego, i postawili skrzynię Bożą i wstąpił Abiatar, aż się zebrał wszystek lud, który wyszedł z miasta. I rzekł król do Sadoka: Odnieś skrzynię Bożą do miasta. jeżeli znajdę Łaskę w Oczach Pańskich, wróci mnie z powrotem i ukaże mi ją i przybytek swój. A jeżeli mi powie: Nie podobasz się, gotów jestem, niech czyni, co dobrego jest przed nim. I rzekł król do Sadoka kapłana: O widzący, wróć się do miasta w pokoju i Achimaas, syn twój, i Jonatas, syn Abiatara, dwaj synowie wasi, niechaj będą z wami. Oto ja się skryję w polach puszczy, aż przyjdzie wieść od was, dając mi znać. A tak odnieśli Sadok i Abiatar skrzynię Bożą do Jeruzalem, i pozostali tam.

A Dawid wstępował na Górę Oliwną, wstępując i płacząc, boso idąc i z nakrytą głową, ale i wszystek lud, który był z nim, z nakrytą głową wstępował płacząc. I powiedziano Dawidowi, iż Achitofel był też w sprzysiężeniu z Absalomem; i rzekł Dawid: Obróć w głupstwo, proszę, Panie, radę Achitofela! A gdy wstępował Dawid na wierzch góry, na której się miał pokłonić Panu, oto spotkał się z nim Chuzaj Arachitczyk, z rozdartą szatą i mając pełno ziemi na głowie. I rzekł mu Dawid: jeżeli pójdziesz ze mną, będziesz mi ciężarem. ale jeżeli się do miasta wrócisz, a rzeczesz Absalomowi: Jestem, królu, sługą twoim; jak byłem sługą ojca twego, tak będę sługą twoim, rozproszysz radę Achitofela. A masz z sobą Sadoka i Abiatara kapłanów; i każde słowo, które usłyszysz z domu królewskiego, oznajmisz Sadokowi i Abiatarowi kapłanom. A z nimi są dwaj synowie ich, Achimaas, syn Sadoka, i Jonatas, syn Abiatara; i poślecie przez nich do mnie każde słowo, które usłyszycie. Gdy tedy przyszedł Chuzaj, przyjaciel Dawida, do miasta, Absalom też wjechał do Jeruzalem”.

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 4-go lipca oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskich Martyrologium:

Pamiątka Świętych Ozeasza i Aggeusza, Proroków.

W Afryce dzień zgonu Św. Jukundiana, Męczennika, utopionego w morzu.

W okolicy Berry śmierć męczeńska Św. Wawrzyniana, Biskupa Sewilskiego, którego głowę przeniesiono do jego miasta biskupiego.

W Syrmium męczeństwo Św. Innocentego i Św. Sebastii, Dziewicy z 30 towarzyszami.

W Madaurze w Afryce męczeństwo Św. Namfaniona i jego towarzyszy, którym dodawał ducha w cierpieniach i jako przywódca naprzód szedł po koronę zwycięstwa.

W Cyrenie w Libii dzień zgonu Św. Teodora, Biskupa, którego w prześladowaniu dioklecjańskim pałkami ołowianymi obito i pozbawiono języka; w końcu jako Wyznawca przekroczył bramy Raju.

Tegoż dnia uroczystość Św. Flawiana II z Antiochii i Eliasza z Jerozolimy, Biskupów, którzy za obronę Soboru chalcedońskiego wygnani zostali przez cesarza Anastazego, i jako zwycięzcy zasłużyli sobie na wieczną ojczyznę.

W Augsburgu w Retyi uroczystość Św. Udalryka, Biskupa, którego życie odznaczało się nadzwyczajną szczodrobliwością, mocą cudów i czuwaniem.

W Lizbonie w Portugalii dzień zgonu Św. Królowej, wdowy Elżbiety z Portugalii, której uroczystość Papież Innocenty XII przełożył na dzień 8 lipca.

W Tours przeniesienie Św. Martyna, Biskupa i Wyznawcy, jako też poświęcenie jego bazyliki; za życia swego otrzymał przed kilku laty tego samego dnia także święcenia Biskupie.

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału