KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 30 Października.

salveregina.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


Odkryj, co kryje się za datą 30 października w kalendarzu liturgicznym. Przeżyj te wyjątkowe chwile i zgłębiaj duchowe refleksje związane z tym dniem, by wzbogacić swoje życie duchowe i znaleźć wewnętrzny pokój.

ODPUSTY!!!

(Źródło: Ks. Wojciech Szmyd T.J. – Odpusty, 1930r.)

ODPUSTY NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK.

Papież Leon XIII. zachęcił w r. 1883 cały świat chrześcijański do poświęcenia miesiąca października szczególnemu nabożeństwu do Matki Bożej Różańcowej, aby przez nie uzyskać od Boga pomoc w ciężkich utrapieniach Kościoła. Tę samą zachętę powtórzył tenże papież w następujących latach swego panowania.

Poznaj dalszą treść

Dekrety Kongregacji Obrzędów z 20 sierpnia 1885 i z 26 sierpnia 1886 (n. 3666, 3681) rozporządzają, aby to nabożeństwo odbywało się co roku tak długo, jak długo trwać będzie smutny stan Kościoła i póki nie będzie można podziękować Panu Bogu za odzyskaną wolność. Postanawiają zatem, aby co roku od 1 października do 2 listopada we wszystkich kościołach katedralnych i parafialnych całego świata, oraz we wszystkich kościołach i kaplicach poświęconych Matce Najświętszej, a w innych wedle uznania biskupa, odmawiano codziennie przynajmniej pięć dziesiątków różańca z dołączeniem Litanii Loretańskiej. Nabożeństwo to winno się odbywać w czasie Mszy Świętej, albo popołudniu, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w monstrancji, po czym ma być błogosławieństwo. Gdzie dla ubóstwa kościoła nie może być uroczystego nabożeństwa w monstrancji, można za pozwoleniem biskupa zrobić wystawienie w puszce, w ten sposób, iż na początku nabożeństwa otwiera się Tabernakulum, a na końcu daje się błogosławieństwo puszką.

— Dla wiernych po wsiach, którzy w miesiącu październiku zajęci są przy pracy w polu i dlatego nie mogą być na nabożeństwie, pozwolił Ojciec Święty, aby biskup według swego uznania mógł przenieść to nabożeństwo wraz z odpustami na miesiąc listopad lub grudzień.

Za odmawianie różańca w miesiącu październiku, tj. od 1 października aż do 2 listopada, nadał Leon XIII. szczególne odpusty, mianowicie:

1. 7 lat i tyleż kwadragen zyskuje raz dziennie, kto odmówi trzecią część różańca czyli pięć dziesiątków, czy wspólnie w kościele, czy prywatnie.

Poznaj dalszą treść

2. Odpust zupełny zyskuje w samą uroczystość M. B. Różańcowej lub w ciągu oktawy, kto w samo święto i przez całą oktawę odmówi co dzień pięć dziesiątków, pod warunkiem Spowiedzi, Komunii Świętej, nawiedzenia kościoła i modlitwy na intencję Ojca Świętego.

3. Odpust zupełny zyskuje, kto po oktawie tej uroczystości, odmówi przynajmniej przez 10 dni cząstkę różańca, tj. pięć dziesiątków, pod warunkiem Spowiedzi, Komunii Świętej, nawiedzenia kościoła i modlitwy na intencję Ojca Świętego.

(Leon XIII. 23 lipca 1898; 29 sierpnia 1899. Coli. 170).

4. Odpust zupełny toties quoties.

Uroczystość Matki B. Różańcowej obchodzi się w tej chwili 7 października, ale zewnętrzny obchód przenosi się na pierwszą niedzielę października, zatem też i odpust się przenosi.

W tym więc dniu wszyscy wierni mogą dostąpić odpustu zupełnego toties quoties, tj. ile razy, prócz Spowiedzi i Komunii Świętej nawiedzą kaplicę, w której istnieje kanonicznie założone bractwo różańcowe albo, poza kaplicą, wystawioną w kościele ku czci publicznej figurę Królowej Różańca Świętego, i pomodlą się na intencję Ojca Świętego.

Odpustu tego nie mogą gdzieindziej dostąpić choćby członkowie bractwa, którzy inne odpusty różańcowe mogą zyskiwać, nawiedzając własny swój kościół lub kaplicę (Św. Peniten. 20/11 1923, Coli. Brug., 1925, p. 471/Leon XIII. 7 lipca 1885, ASS. XXXII, 237.

Zachęcamy do:

  1. uczczenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w miesiącu Październiku ku Jej czci poświęconym: Miesiąc październik poświęcony ku czci Różańca Świętego — dzień 30
  2. Dzieci w hołdzie i czci dla Królowej Różańca Świętego — dzień 30
  3. uczczenia Świętych Aniołów Stróżów w miesiącu Październiku ku Ich czci poświęconym: Miesiąc Październik ku czci Świętych Aniołów Stróżów — dzień 30

Poznaj także:

  1. Żywot Św. Alfonsa Rodrigueza napisanego przez X. Juliana A. Łukaszkiewicza.
  2. Żywot Jozjasza, króla ludu Bożego napisanego przez X. Piotra Skargę T.J.

W dniu dzisiejszym nie przypada w kalendarzu liturgicznym Kościoła Świętego żadne święto.

Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 3.

CZYTANIE PISMA ŚWIĘTEGO W 5 TYGODNIU PAŹDZIERNIKA.

Poznaj dalsze rozważanie

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 30-go października oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskim Martyrologium:

W Afryce pamiątka 220 Świętych Męczenników.

W Tangerze w Maroko męczeństwo Św. Marcela, Kapitana, zmarłego jako Męczennik za Agrikolauszem, zastępcą prefekta cesarskiej straży przybocznej.

W Aleksandrii śmierć męczeńska tych 13 Męczenników, którzy równocześnie z Świętymi Julianem, Eunusem i Machariuszem cierpieli za cesarza Decjusza.

Tamże pamiątka Św. Eutropii, która wspierała Męczenników, a po okrutnych mękach, jakie z nimi przecierpiała, oddała ducha.

W Kagliari na Sardynii uroczystość Św. Saturnina, Męczennika, ściętego w prześladowaniu Dioklecjana za prezesa Barbarusa.

W Apamei we Frygii pamiątka Św. Maksyma, Męczennika za tegoż samego Dioklecjana.

W Leonie w Hiszpanii męczeństwo Świętych Klaudiusza, Luperkusa i Wiktoriusza, synów Św. Marcela, kapitana, których prezes Diogenian pościnać kazał za Dioklecjana i Maksymiana.

W Egei w Cylicji śmierć męczeńska Świętych Zenobiusza, Biskupa i siostry jego Zenobii za Dioklecjana i prezesa Lyziasza.

W Altino uroczystość Św. Teonesta, Biskupa i Męczennika, zamordowanego przez arian.

W Paryżu pamiątka Św. Lukanusa, Męczennika.

W Antiochii uroczystość Św. Serapiona, Biskupa, wielce poważanego dla swej uczoności.

W Kapua uroczystość Św. Germana, męża wielkiej świętobliwości. Gdy zmarł, ujrzał Św. Benedykt, jak Aniołowie duszę jego unosili do Nieba.

W Potenza w Kalabrii pamiątka Św. Gerarda, Biskupa.

W Palma na Malorce uroczystość Św. Alfonsa Rodrigueza, Laika Towarzystwa Jezusowego, odznaczonego wielką pokorą i nieustannym zapałem pokutniczym; Leon XII ogłosił go Błogosławionym, a Leon XIII policzył go w poczet Świętych.

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

PDF
Idź do oryginalnego materiału