KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 26 Października.

salveregina.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


Poznaj liturgiczne wydarzenia dnia 26 października dzięki kartce z kalendarza. Odkryj inspirujące refleksje, które umocnią Twoją Wiarę i wzbogacą codzienne życie duchowe. Zgłębiaj znaczenie i duchowy kontekst każdego święta obchodzonego tego dnia.

ODPUSTY!!!

(Źródło: Ks. Wojciech Szmyd T.J. – Odpusty, 1930r.)

ODPUSTY NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK.

Papież Leon XIII. zachęcił w r. 1883 cały świat chrześcijański do poświęcenia miesiąca października szczególnemu nabożeństwu do Matki Bożej Różańcowej, aby przez nie uzyskać od Boga pomoc w ciężkich utrapieniach Kościoła. Tę samą zachętę powtórzył tenże papież w następujących latach swego panowania.

Poznaj dalszą treść

Dekrety Kongregacji Obrzędów z 20 sierpnia 1885 i z 26 sierpnia 1886 (n. 3666, 3681) rozporządzają, aby to nabożeństwo odbywało się co roku tak długo, jak długo trwać będzie smutny stan Kościoła i póki nie będzie można podziękować Panu Bogu za odzyskaną wolność. Postanawiają zatem, aby co roku od 1 października do 2 listopada we wszystkich kościołach katedralnych i parafialnych całego świata, oraz we wszystkich kościołach i kaplicach poświęconych Matce Najświętszej, a w innych wedle uznania biskupa, odmawiano codziennie przynajmniej pięć dziesiątków różańca z dołączeniem Litanii Loretańskiej. Nabożeństwo to winno się odbywać w czasie Mszy Świętej, albo popołudniu, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w monstrancji, po czym ma być błogosławieństwo. Gdzie dla ubóstwa kościoła nie może być uroczystego nabożeństwa w monstrancji, można za pozwoleniem biskupa zrobić wystawienie w puszce, w ten sposób, iż na początku nabożeństwa otwiera się Tabernakulum, a na końcu daje się błogosławieństwo puszką.

— Dla wiernych po wsiach, którzy w miesiącu październiku zajęci są przy pracy w polu i dlatego nie mogą być na nabożeństwie, pozwolił Ojciec Święty, aby biskup według swego uznania mógł przenieść to nabożeństwo wraz z odpustami na miesiąc listopad lub grudzień.

Za odmawianie różańca w miesiącu październiku, tj. od 1 października aż do 2 listopada, nadał Leon XIII. szczególne odpusty, mianowicie:

1. 7 lat i tyleż kwadragen zyskuje raz dziennie, kto odmówi trzecią część różańca czyli pięć dziesiątków, czy wspólnie w kościele, czy prywatnie.

Poznaj dalszą treść

2. Odpust zupełny zyskuje w samą uroczystość M. B. Różańcowej lub w ciągu oktawy, kto w samo święto i przez całą oktawę odmówi co dzień pięć dziesiątków, pod warunkiem Spowiedzi, Komunii Świętej, nawiedzenia kościoła i modlitwy na intencję Ojca Świętego.

3. Odpust zupełny zyskuje, kto po oktawie tej uroczystości, odmówi przynajmniej przez 10 dni cząstkę różańca, tj. pięć dziesiątków, pod warunkiem Spowiedzi, Komunii Świętej, nawiedzenia kościoła i modlitwy na intencję Ojca Świętego.

(Leon XIII. 23 lipca 1898; 29 sierpnia 1899. Coli. 170).

4. Odpust zupełny toties quoties.

Uroczystość Matki B. Różańcowej obchodzi się w tej chwili 7 października, ale zewnętrzny obchód przenosi się na pierwszą niedzielę października, zatem też i odpust się przenosi.

W tym więc dniu wszyscy wierni mogą dostąpić odpustu zupełnego toties quoties, tj. ile razy, prócz Spowiedzi i Komunii Świętej nawiedzą kaplicę, w której istnieje kanonicznie założone bractwo różańcowe albo, poza kaplicą, wystawioną w kościele ku czci publicznej figurę Królowej Różańca Świętego, i pomodlą się na intencję Ojca Świętego.

Odpustu tego nie mogą gdzieindziej dostąpić choćby członkowie bractwa, którzy inne odpusty różańcowe mogą zyskiwać, nawiedzając własny swój kościół lub kaplicę (Św. Peniten. 20/11 1923, Coli. Brug., 1925, p. 471/Leon XIII. 7 lipca 1885, ASS. XXXII, 237.

Zachęcamy do:

  1. uczczenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w miesiącu Październiku ku Jej czci poświęconym: Miesiąc październik poświęcony ku czci Różańca Świętego — dzień 26
  2. Dzieci w hołdzie i czci dla Królowej Różańca Świętego — dzień 26
  3. uczczenia Świętych Aniołów Stróżów w miesiącu Październiku ku Ich czci poświęconym: Miesiąc Październik ku czci Świętych Aniołów Stróżów — dzień 26

Poznaj także żywot Św. Ewarysta, Papieża i Męczennika napisanego przez:

  1. O. Prokopa Kapucyna.
  2. X. Piotra Skargę T.J.

Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 3.

I. ŚW. EWARYSTA, PAPIEŻA I MĘCZENNIKA.

Błogosławiony człowiek, który zniesie pokusę, bo utwierdziwszy się otrzyma wieniec żywota

Św. Ewaryst, syn helleńskiego żyda, był jednym z pierwszych Papieży (około 99-107). Według niezbyt wiarygodnego Liber Pontificalis podzielił on Rzym na różne okręgi parafialne i wyznaczył kapłanom kościoły pod poszczególnymi wezwaniami.

Poznaj dalsze rozważanie

Ustanowił również siedmiu diakonów, którzy mieli asystować biskupowi przy sprawowaniu jego czynności. Ponadto Papież ten wydał przepis, mocą którego — w myśl tradycji apostolskiej — związki małżeńskie miały być zawierane publicznie i pobłogosławione przez kapłana. „Za cesarza Trajana gleba Kościoła użyźniona została jego krwią” — pisze Martyrologium. Św. Ewaryst pochowany został na Watykanie, w pobliżu grobu Św. Piotra, w dniu 26 października. Przypisywany mu podział na parafie zgadza się z pradawnym liturgicznym i od wieków przestrzeganym podziałem diecezji rzymskiej. Prezbiterowie poszczególnych kościołów sprawowali czynności duszpasterskie i zwykłe obrzędy liturgiczne, podczas gdy uroczyste obrzędy, jak nabożeństwa stacyjne, chrzest lub przyjmowanie pokutników zastrzeżone były papieżowi.

— Zastosowanie. Widzimy tu klasyczną metodę dawnego Kościoła: Liturgia lubi zbiorowość i centralizację, duszpasterstwo zaś zmierza do styczności osobistej i decentralizacji. Toteż Rzymy przyjął jako normę określony wyżej podział: placówki parafialne służą celom duszpasterskim, a ich jedność liturgiczna jest w biskupstwie.

II. CZYTANIE PISMA ŚWIĘTEGO W 4 TYGODNIU PAŹDZIERNIKA.

Sobota (2 Ks. Mach. 6, 1-12).

Zakaz sprawowania kultu żydowskiego: zbezczeszczenie świątyni.

Poznaj dalsze rozważanie

„Ale nie po długim czasie posłał król niektórego starca Antiocheńczyka, który by przymuszał Żydy, żeby się przenieśli od ojczystych i Bożych praw. A żeby też splugawił kościół, który był w Jeruzalem, a nazwał go Jowisza Olimpiusza, a na Garyzym, jacy byli ci, którzy na miejscu mieszkali, Jowisza Gościnnego. A najgorsze było i wszystkim ciężkie złości wtargnienie. Bo kościół pełen był zbytków i obżarstwa pogańskiego, i tych, którzy z nierządnicami nieczystotę płodzili, a w świętych gmachach niewiasty dobrowolnie się podawały, wnosząc tam rzeczy, których się nie godziło. Ołtarz też pełen był rzeczy niesłusznych, których Zakon zakazował. ale ani szabatów święcono, ani dni uroczystych ojczystych zachowano, ani się zgoła żaden Żydem być nie wyznawał. I wodzono je z gorzkim musem w dzień narodzenia królewskiego na ofiary, a gdy obchodzili święto Bachusowe, przymuszano ich w wieńcach bluszczowych Bachusowi k’woli chodzić.

Prześladowanie Żydów wiernych swej religii

A dekret wyszedł do bliskich miast pogańskich z poduszczenia Ptolemeistów, aby i oni także przeciwko Żydom czynili, żeby ofiary sprawowali, i tych, którzy by nie chcieli przenieść się do ustaw pogańskich, aby zabijali. I tak widzieć było nędzę. Bo dwie niewieście oskarżono, iż syny swe obrzezały: które zawiesiwszy im u piersi niemowlątka, jawnie w mieście obwiódszy, z muru zrzucili. Drudzy zasię szczedłszy się do bliskich jaskiń a dzień szabatu po kryjomu obchodząc, gdy je Filipowi oznajmiono, ogniem są spaleni: dlatego iż się obawiali, dla nabożeństwa i dla zachowania powinności, ręką sobie pomoc dać.

Refleksja nad nieszczęściami narodu

Lecz proszę tych, którzy te księgi czytać będą, aby się nie obrażali dla przeciwnych przygód, ale żeby te rzeczy, które się przydały, poczytali, iż były nie na zginienie, ale na skaranie rodzaju naszego”.

CZYTANIE PISMA ŚWIĘTEGO W 5 TYGODNIU PAŹDZIERNIKA

Druga Ksiega Machabejska

Wieczór sobotni.

O zachodzie słońca modlimy się wraz z Machabejczykami:

„Twoja jest Moc i Twoje Królestwo, Panie; Tyś jest nad wszystkimi poganami; użycz pokoju, Panie, we dni nasze“.

Modlitwa powyższa odnosi się do Paruzji.

† † †

III. MSZAŁ RZYMSKI.

Mszał Rzymski 1931r., 1949r.; Pójdź za Mną 1957r.

I. Wigilia ŚŚ. Szymona i Judy Tadeusza, Apostołów

Św. Szymon, którego Św. Mateusz nazywa Kananejczykiem, dla odróżnienia od Św. Piotra, noszącego to samo imię, urodził się w Kanie, w Galilei. Św. Łukasz nazywa go Zelotes, bo należał prawdopodobnie do stronnictwa żydowskiego, tak nazwanego dla gorliwości z jaką bronili Wiary. Św. Juda, zwany również Tadeuszem, albo Lebeuszem (odważnym) był przez ojca swego, Kleofasa, i matki Marię, synowcem Św. Józefa i Najświętszej Panny, a krewnym Pana Jezusa. Św. Jakub Mniejszy, biskup Jerozolimy, i sukcesor jego, Symeon, byli jego braćmi. Szymon nauczał w Egipcie, Juda Tadeusz w Mezopotamii, po czym obaj zostali umęczeni w Persji, w Suanirze (Intr. Grad. Kom.). To też Kościół obchodzi ich uroczystość tego samego dnia, a imiona ich łączy w Kanonie Mszy Świętej.

II. Św. Ewarysta, Papieża i Męczennika.

Św. Ewaryst, Grek, został jednogłośnie obrany Papieżem po śmierci Anakleta I. Za panowania Trajana został skazany na śmierć, w 107 roku.

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 26-go października oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskim Martyrologium:

W Rzymie męczeństwo Św. Ewarysta, Papieża, co za cesarza Hadriana krwią swoją Kościół Boży przyozdobił.

W Afryce śmierć męczeńska Św. Rogacjana i Św. Felicyssyma, którzy świetne odnieśli tryumfy podczas prześladowania za Waleriana i Galliena; o nich opowiada także Św. Cyprian w piśmie swym: „Do Wyznawców“. — W Nikomedii pamiątka Świętych Łucjana, Florusa i ich towarzyszy, Męczenników.

Tegoż dnia uroczystość Św. Kwodwultdeusza, Biskupa z Kartaginy, który wraz z całym swoim klerem, od ariańskiego króla Genzeryka wsadzony na spróchniałe okręty bez wioseł i żagli, wydany został bałwanom morskim na łaskę, jednakże wręcz przeciw wszelkim nadziejom wylądował szczęśliwie w Neapolu; tamże na wygnaniu i jako wyznawca zakończył swój żywot.

W Narbonnie uroczystość Św. Rustyka, Biskupa i Wyznawcy; jego działalność przypadła za czasów cesarza Walentyniana i Leona.

W Salerno wspomnienie Św. Gaudiozusa, Biskupa.

W Pawii pamiątka Św. Fulkusa, Biskupa.

W Hildesheimie uroczystość Św. Bernwarda, Biskupa i Wyznawcy, zaliczonego w poczet Świętych przez Papieża Celestyna III.

Również uroczystość Św. Kwadragezyma, Subdiakona, co pewnego umarłego do życia przywołał.

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

Idź do oryginalnego materiału