ODPUSTY!!! (Źródło: Ks. Wojciech Szmyd T.J. – Odpusty, 1930r.) Kto codziennie przez cały miesiąc Wrzesień odmawia, choćby prywatnie, jakie modlitwy na cześć Matki Boskiej Bolesnej, ten zyskuje: 1) 300 dni odpustu w każdy dzień. 2) Odpust zupełny w ostatnim lub w jednym z pierwszych siedmiu dni października, pod warunkiem Spowiedzi, Komunii Świętej i modlitwy na intencję Ojca Świętego. (Leon XIII. 27 stycznia 1888. Racc. 177).
|
Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 3.
I. Najświętsza Marya Panna od wykupu niewolników.
Abyśmy przez Jej zasługi… wyzwoleni byli z niewoli szatańskiej
1. Dzisiejsze święto ustanowione zostało na pamiątkę założenia Zakonu Mercedariuszy, którego celem było wyzwalanie Chrześcijan z niewoli saraceńskiej. Równocześnie zaś Kościół czci dziś pamięć szczególnej opieki, jaką Matka Najświętsza otaczała to tak doniosłe w owych czasach dzieło. Uroczystości obu założycieli tego zakonu, świętych Piotra Nolasco i Rajmunda de Pennafort, obchodzi się oddzielnie w całym Kościele, pierwszego w dniu 28 stycznia, drugiego zaś 23 tegoż miesiąca. Zakon rozpoczął swą działalność w dniu 10 sierpnia 1218 r. W brewiarzu czytamy, iż do założenia tego zakonu zachęciła Św. Piotra Nolasco sama Matka Boża. Tejże samej nocy objawiła się Ona także Św. Rajmundowi z Pennafort, spowiednikowi Św. Piotra Nolasco, oraz królowi Aragonii Jakubowi I, na skutek czego Zakon powołany został do życia.
2. Msza z wyjątkiem Kolekty, i Brewiarz, z wyjątkiem trzech czytań drugiego Nokturnu, wyjęte są z formularza wspólnego na uroczystości Matki Bożej (Salve).
Wyraz „wspólny” nie określa w tym wypadku jakiejś grupy Świętych, objętej wspólnym formularzem. Matki Bożej bowiem, której dostojeństwo jest jedyne w swoim rodzaju, nie można zaliczyć do żadnej grupy ani kategorii, przeciwnie, góruje Ona nad wszelkimi kategoriami świętych jako Królowa Męczenników, Apostołów, Wyznawców i Dziewic; pod tymi też wezwaniami opiewa Ją i wzywa litania loretańska. Wyraz „wspólny” należy tu pojmować jako zbiór wszystkich wzniosłych i głębokich myśli, odnoszących się do Najświętszej Maryi Panny. Podczas gdy w poszczególne Jej święta rozważamy głównie daną Tajemnicę (np. Niepokalane Poczęcie, Zwiastowanie itp.). Jak stąd wynika, zapoznanie się z formularzem wspólnym na uroczystości Matki Bożej i z jego wzniosłymi myślami, streszczającymi w sobie całokształt kultu maryjnego, dopomoże nam do łatwiejszego zrozumienia idei poszczególnych Jej uroczystości. Msza (Salve) z formularza wspólnego. W kolekcie (własnej) prosimy, „abyśmy przez Jej Zasługi i modlitwy wyzwoleni byli z wszelkich grzechów i z niewoli szatańskiej”.
3. Tajemnica nieprawości.
„Abyśmy… wyzwoleni byli z wszelkich grzechów i z niewoli szatańskiej” — modlimy się w dzisiejszej kolekcie. Otóż podobnie jak za życia ziemskiego nigdy nie zdołamy przeniknąć do głębi Tajemnicy Chrystusowej — Mysterium Christi — Tajemnicy Łaski i Jej działania czy Tajemnicy Kościoła jako Mistycznego Ciała Chrystusowego, tak nieprzenikniona pozostanie dla nas zawsze tajemnica nieprawości — mysterium iniquitatis. Nigdy w tym życiu nie zdołamy jasno zrozumieć, dlaczego szatan wciąż jeszcze posiada tak wielką moc w świecie, a choćby w Kościele. Świat przed Chrystusem Panem i świat, który Go nie przyjął, był we władzy szatana. Pan Jezus wyraźnie o tym mówi w przypowieści o mocarzu i „mocniejszym”. Chrystus Pan nazywa szatana „księciem tego świata”. Pogaństwo ze wszystkimi swymi wynaturzeniami było dziedziną szatana. Rytuał Chrztu Świętego dobitnie podkreśla władzę złego ducha nad duszą nie ochrzczoną: „Zerwij, Panie, wszystkie więzy szatańskie. którymi (N…) był związany”; ,przeklęty szatanie, poznaj wyrok na ciebie wydany… i oddal się od tego sługi Bożego”. Ale i nad Kościołem szatan wciąż jeszcze posiada pewną moc, jakkolwiek ograniczoną. Można by go teraz porównać z psem uwiązanym na łańcuchu, mogącym ugryźć tylko tego, kto się do niego zbliża. Apokalipsa ukazuje nam w prawdziwym świetle działanie szatana w Kościele. Dwa są sposoby, jakimi szatan usiłuje szkodzić Kościołowi i jego wiernym: prześladowania i poduszczanie do grzechu. Prześladowania nie szkodzą adekwatnie Kościołowi, ale przeciwnie, pomnażają raczej jego chwałę. W czasach prześladowań „szatan przesiewa (wiernych) jak pszenicę”, Kościołowi jednak w samej jego istocie nie może uczynić uszczerbku. Znacznie bardziej niebezpieczny jest wpływ, jaki szatan wywiera pośrednictwem grzechu. Stara się on ostudzić gorliwość wiernych, osłabić ich wolę i zamącić rozum. Sprzymierzeńcami zaś jego są: świat i własne nasze „ja”. W ten tedy sposób szatan usiłuje oderwać ludzi od Królestwa Bożego i zagarnąć władzę nad ich duszami. I to właśnie Liturgia nazywa mocą i niewolą szatańską. My zaś powinniśmy się przed nimi bronić przy pomocy licznych dostępnych nam środków Łaski. Tymi środkami są: orędownictwo Świętych, którego codziennie przyzywamy, Sakramenty Święte i sakramentalia, zwłaszcza zaś Eucharystia, która najskuteczniej przeciwdziała wszelkim wpływom piekielnym. Cała wreszcie Liturgia wraz z rokiem kościelnym, brewiarzem i wszystkimi swymi obrzędami stanowi walny środek na unieszkodliwienie owej „tajemnicy nieprawości” zarówno w Kościele, jak i w poszczególnych duszach.
II. CZYTANIE PISMA ŚWIĘTEGO W IV TYGODNIU WRZEŚNIA.
Wtorek (Ks. Judyt 5—7).
Holofernes oblega Betulię. Miasto chce się poddać.
† † †
Mszał Rzymski 1931r., 1949r.; Pójdź za Mną 1957r.
W XIII w. ukazała się Najświętsza Marya Panna Św. Piotrowi Nolasco, Św. Rajmundowi z Pennafortu, oraz Jakubowi, królowi Aragonii i natchnęła ich myślą założenia Zgromadzenia zakonnego w celu wyzwalania Chrześcijan spod jarzma saracenów (Kol.), zajmujących w tym czasie część Hiszpanii. Wskutek tego objawienia król Jakub wydał dekret 10 sierpnia 1218 r. założenia królewskiego Zgromadzenia rycerskiego i zakonnego pod wezwaniem Najświętszej Panny od Wykupu Niewolników i pozwolił członkom tegoż nosić herb królewski. Większość była rycerzami i podczas kiedy ci, którzy mieli święcenia kapłańskie odmawiali Oficjum w klasztorach, tamtych zadaniem było strzec wybrzeży i wykupywać niewolników, a w razie potrzeby sami oddawali się w niewolę w miejsce współbraci. Papież Innocenty XII to święto rozszerzył na cały Kościół 1696 r.
† † †
Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.) Dnia 24-go września oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskim Martyrologium: Uroczystość Błogosławionej Maryi Panny de Mercede. Święto Najświętszej Maryi Panny pod wezwaniem Miłosierdzia, które pod tą nazwą ustanowiło Zakon Wykupu Jeńców. O jego pojawieniu się wspomina się 10 sierpnia. W Brescii przejście Św. Anatalona, biskupa, który był uczniem apostoła Barnaby, na jego miejsce został mianowany biskupem Kościoła mediolańskiego. W Autun męczeństwo Św. Andochiusza, Kapłana, Tyrsusa, Diakona i Św. Feliksa; Św. Polikarp, Biskup Smyrny posłał ich z Azji do Gallii na szerzenie Ewangelii; później schwytano ich, obito najokrutniej i powieszono przez cały dzień za nogi; potem wrzucono ich w ogień, a gdy tenże nic im nie zaszkodził, zabito ich drągami dźwigniowymi. Tak zmarli chwalebną śmiercią za Chrystusa Pana. W Egipcie śmierć męczeńska Św. Pafnucego i towarzyszów jego. Żył długi czas jako pustelnik, gdy jednak doszła go wieść o uwięzieniu wielu Chrześcijan, spowodowany Natchnieniem Bożym, stawił się dobrowolnie przed prefektem i przyznał otwarcie do Chrześcijaństwa. Na to skrępowany został najpierw łańcuchami żelaznymi i poddany długiej męczarni; potem wysłano go z wielu innymi cesarzowi Dioklecjanowi. Ten kazał go przygwoździć do palmy, wszystkich drugich zaś pościnać. W Chalcedonie pamiątka tych 49 Męczenników, których po śmierci męczeńskiej Św. Eufemii za cesarza Dioklecjana porzucono najpierw dzikim zwierzętom, ale te nic im nie uczyniły; wreszcie nadszedł rozkaz, aby mieczem położono kres ich życiu. Na Węgrzech uroczystość Św. Gerarda, Biskupa i Męczennika, patrycjusza weneckiego, który otrzymał honorowy tytuł Apostoła Węgier. Był zarazem pierwszym, który rodzinne miasto swe Wenecję okrył chwałą jako Męczennik. W Auverni uroczystość Św. Rustyka, Biskupa i Wyznawcy. W obwodzie Beauvais uroczystość Św. Geremara, Opata. W Sanseverino del Piceno odszedł Św. Pacificus, kapłan Zakonu Nieletnich i Spowiednik, człowiek o niezwykłej cierpliwości i oświecony miłością samotności, którego papież Grzegorz XVI umieścił w katalogu świętych. A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic. R. Deo gratias. |
© salveregina.pl 2024