KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 24 Lipca.

salveregina.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 2

I. Bł. Kunegundy, Panny; Wigilia Św. Jakuba Apostoła; Św. Krystyny, Dziewicy i Męczennicy.

Poślubiłem was jednemu mężowi, aby was

okazać czystą dziewicą Chrystusowi

1. Bł. Kunegunda.

Dzień śmierci 24 lipca 1292 r.

— Grób w kościele klasztornym w Starym Sączu.

— Życie. Bł. Kunegunda albo Kinga urodziła się w r. 1224 jako córka króla węgierskiego Beli IV i Marii, cesarzówny greckiej. Dzieciństwo spędziła w przedziwnie pobożnej atmosferze (młodsze jej siostry to Bł. Jolanta i Św. Małgorzata).

Poznaj dalszą część rozważania:

W młodziutkim wieku wydana za księcia Bolesława V, jakiś czas przebywała na dworze krakowskim pod opieką księżny Grzymisławy, matki Bolesława. W duszy swej, całkowicie oddanej Bogu, pielęgnowała ideał dziewictwa, toteż męża swego skłoniła, aby jej ślub uszanował. Życie prowadziła skromne i proste, bez żadnego przepychu, ale za to tym więcej świadczyła miłosierdzia wszystkim potrzebującym. W czasie największych nieszczęść, jak najazdy Tatarów, epidemie, spory i walki książąt, wykazywała niezwykły hart ducha, modlitwą i przykładem swoim podnosząc wątpiących na duchu. Po śmierci Bolesława (1279) wstąpiła do klasztoru Klarysek w Starym Sączu, który uprzednio ufundowała. Tam pozostawała aż do śmierci, spełniając najniższe posługi i zajęcia, budując wszystkich swoją pokorą i przedziwną pobożnością. Zmarła 24 lipca 1292 r: Kult zatwierdzony w 1690 r.

2. Msza (Dilexisti) wspólna na uroczystość dziewic. Przeprowadza ona konsekwentnie jedną myśl przewodnią, a mianowicie zaślubiny z Chrystusem i tej świętej, którą czcimy w dniu dzisiejszym, i całej społeczności kościelnej, która jest oblubienicą Chrystusowa. Introit wprowadza w ów nastrój godowy: „Umiłowałaś sprawiedliwość, a nienawidziłaś nieprawości; przeto cię namaścił Bóg, Bóg twój, olejkiem wesela nad rówieśników twoich”; następujący po tej antyfonie Psalm 45/44/ jest hymnem weselnym opiewającym zaślubiny mistyczne z Chrystusem. Ten sam motyw przewija się przez Epistołę, w której Św. Paweł mówi: „Poślubiłem was jednemu mężowi, aby was okazać czystą dziewicą Chrystusowi”. Jak trzeba czuwać, aby tego wzniosłego powołania nie utracić, mówi Ewangelia w przypowieści o pannach mądrych i głupich; na szczególne podkreślenie zasługują słowa, które powtórzone są później w antyfonie na Komunię Świętą: „Pięć panien mądrych wzięło oliwy w naczynia swoje wraz z lampami. A o północy rozległo się wołanie: Oto oblubieniec nadchodzi, wynijdźcie na spotkanie Chrystusa Pana”. Widać tutaj wyraźnie zaznaczony eschatologiczny charakter tego tekstu Mszy; jest to jednocześnie wskazówka dla naszego osobistego życia. W modlitwie mszalnej prosimy, abyśmy za przyczyną Bł. Kunegundy przez czystość życia zasłużyli stale trwać przy Bogu, a postępując jej śladami, szczęśliwie zdołali dojść do Nieba”.

II. Środa IX Tygodnia po Zesłaniu Ducha Świętego.

Środa (2 Ks. Król. 4, 1-7).

Pismo Święte opisuje teraz szereg cudów proroka Elizeusza, które czynił ku pożytkowi i pocieszeniu poszczególnych ludzi oraz by wzmocnić wiarę w prawdziwego Boga.

Poznaj dalszą część rozważania:

„A niewiasta jedna z żon prorockich wołała do Elizeusza mówiąc: Sługa twój, mąż mój, umarł, a ty wiesz, iż sługa twój był bojący się Pana. A oto przyszedł wierzyciel, aby wziąć dwu synów moich za niewolników sobie. Rzekł jej Elizeusz: Cóż chcesz, żebym ci uczynił? Powiedz mi, co masz w domu swoim? A ona odpowiedziała: Nie mam, służebnica twoja, nic w domu moim, jeno trochę oliwy, którą bym się namaściła. Rzekł jej: Idź, napożyczaj u wszystkich sąsiadów twoich naczynia próżnego niemało. A wnijdź i zamknij drzwi swoje, gdy będziesz wewnątrz, ty i synowie twoi, i nalej stamtąd we wszystkie te naczynia, a gdy pełne będą, weźmiesz. A tak poszła niewiasta i zamknęła drzwi za sobą i za synami swymi; oni podawali naczynia, a ona nalewała. A gdy już pełne były naczynia, rzekła do syna swego: Przynieś mi jeszcze naczynie! A on odpowiedział: Nie mam. I stanęła oliwa. I przyszła ona i powiedziała mężowi Bożemu. A on: Idź, rzecze, sprzedaj oliwę i oddaj wierzycielowi twemu, a ty i synowie twoi żyjcie z reszty”.

† † †

Mszał Rzymski 1931r.; 1949r.

I. Bł. Kunegundy, Panny.

Bł. Kunegunda, córka Beli IV, króla węgierskiego, poślubiona Bolesławowi Wstydliwemu, królowi polskiemu choćby w małżeństwie zachowała dziewictwo. Po śmierci męża wstąpiła do klasztoru Klarysek, który sama ufundowała. Cudami wsławiona, przepowiedziawszy dzień swej śmierci, spoczęła w Panu w 1292 r.

II. Wigilia Św. Jakuba Apostoła.

Św. Jakub wraz z bratem swym, Św. Janem, i ze Św. Piotrem dostąpił przywileju być świadkiem Przemienienia i konania Pana Jezusa w Ogrójcu. On też pierwszy z Apostołów dostąpił zaszczytu przelania krwi za Chrystusa w Jerozolimie.

III. Św. Krystyny, Dziewicy i Męczennicy.

Św. Krystyna urodziła się w Toskanii; mając lat 10, porwała bałwanki srebrne, które były u jej ojca, i zniszczyła je. Z tego powodu wydano ją w ręce prześladowców, którzy ją do pala przywiązali i przeszyli strzałami († 300 r.).

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 24-go lipca oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskich Martyrologium:

Wigilia Św. Jakuba, Apostoła.

W Tyrze przy Lago di Bolsena męczeństwo Św. Krystyny, Dziewicy, która zostawszy Chrześcijanką, srebrne i złote posążki bożków ojca swego potrzaskała i kawałki z nich rozdała ubogim, za co rozkazał ją ojciec obiczować i strasznie męczyć. W końcu przywiązano jej ciężki kamień u szyi i wrzucono do jeziora; ale Anioł wybawił ją. Wtem umarł ojciec jej; jednakże sukcesor jego w urzędzie sądowym poddał ją jeszcze straszniejszym męczarniom, które odważnie zniosła. W końcu pod namiestnikiem Julianem wrzucono ją do rozpalonego pieca, gdzie pięć dni przebywała nie doznawszy na ciele żadnej szkody. A gdy i jadowite węże wyrządzić jej żadnej krzywdy nie mogły, wtedy wyrwano jej język i strzałami pozbawiono ją życia.

W Rzymie przy Via Tiburtina uroczystość Św. Wincentego, Męczennika.

W Amiterno śmierć męczeńska 83 Świętych Żołnierzy.

W Meridzie w Hiszpanii męczeństwo Św. Wiktora, Żołnierza, który z braćmi swymi Sterkacjuszem i Antinogenem pod cesarzem Dioklecjanem poddany został różnym mękom i jako Męczennik życie zakończył.

W Lycji pamiątka Świętych Nicety i Akwiliny, Męczenniczek. Nawrócone zostały przez Św. Krzysztofora, a ugodzone mieczem, otrzymały palmę zwycięstwa.

Również pamiątka Świętych Meneusza i Capito, Męczenników.

W Sens uroczystość Św. Ursycyna, Biskupa i Wyznawcy.

W Limie w Peru uroczystość Św. Franciszka Solanusa, Wyznawcy z Zakonu Franciszkanów; głosił Ewangelię tamtejszym ludom i umarł dnia 14 lipca, bogaty w cnoty i wsławiony cudami; Papież Benedykt XIII przyjął go w poczet Świętych.

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału