KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 23 Lipca.

salveregina.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 2

I. Św. Apolinarego, Biskupa i Męczennika; Św. Liboriusza, Biskupa i Wyznawcy.

A gdy się zjawi książę pasterzy, otrzymacie

niewiędnący wieniec Chwały

1. Św. Apolinary.

Dzień śmierci 23 lipca ok. 75 roku.

— Grób w Classe koło Rawenny, gdzie stoi słynna Bazylika na jego część wzniesiona, przyozdobiona bogato zachowanymi do dziś starożytnymi mozaikami i pomnikami.

—Życie. Mało znany jest ów Biskup-Męczennik starożytnego Kościoła. Miał on być (według niesprawdzonego podania) uczniem Św. Piotra Apostoła oraz pierwszym biskupem Rawenny. Opowiadanie Brewiarza mówi o wielu męczarniach, które musiał znieść za Wiarę ze strony kapłanów pogańskich w Rawennie oraz innych pogan.

Poznaj dalszą część rozważania:

Rawenna, jako siedziba cesarzów rzymskich, miała wielkie znaczenie, które podnosiło również pozycję samego biskupstwa i jego założyciela. Niestety, późniejsi arcybiskupi w niewłaściwy sposób starali się wyzyskać swoje stanowisko, odmawiając posłuszeństwa papieżowi rzymskiemu. Msza wskazuje na pokorę i podporządkowanie się biskupowi rzymskiemu; zwraca uwagę na to, iż Apolinary był uczniem Św. Piotra, który zabiera głos w Epistole; Chrystus również mówi o pokorze.

2. Msza (Sacerdotes) jest starożytna i posiada cały szereg tekstów własnych, w szczególności Epistołę i Ewangelię. Łatwo wyczuć, iż Liturgia chciała nam ukazać czcigodnego biskupa. Dlatego w Introicie „kapłani Boży” oraz „święci i pokornego serca” (czyli wierni) wzywani są do uwielbiania Boga; tworzą oni jakby szpaler, przez który czcigodny nasz ,,kapłan” (kolekta) Apolinary wstępować będzie do domu Bożego. W Epistole przemawia do nas Św. Piotr albo raczej uczeń jego: przedstawia się nam „jako równie starszy i świadek Męki Chrystusowej”, a zarazem jako „uczestnik tej chwały, która ma się objawić”. Słowa te kieruje przede wszystkim do swoich następców na stolicy biskupiej, a po nich do duszpasterzy w ogóle: „Paście trzodę Bożą, która jest przy was, czuwając nad nią nie z musu, ale chętnie dla Boga, a nie dla szkaradnego zysku. Ani też jako panujący nad duchowieństwem, ale będąc świadomym wzorem dla owczarni. A gdy się zjawi książę pasterzy, otrzymacie niewiędnący wieniec Chwały”. Św. Apolinary przedstawiony jest w kościele grobu swego w Rawennie (w mozaice znajdującej się w absydzie) jako biskup otoczony swoją trzodą na kwietnych łąkach Raju. Z kolei zwraca się biskup do ludzi świeckich, wzywając ich do posłuszeństwa, pokory, trzeźwości, czuwania, wreszcie do walki z szatanem. Słowa, które słyszymy z ust Męczennika, są niezwykle piękne. Graduał i Alleluja opiewają go jako pomazańca i zastępcę Najwyższego Kapłana według porządku Melchizedecha. W Ewangelii widzimy Pana z uczniami swymi przy Ostatniej Wieczerzy; mówi On im o pokorze, o współudziale ich w Jego cierpieniach, ale też i radościach. Słowa te odnoszą się również do Św. Apolinarego; ponieważ był wielki, musiał się stać mały wobec świata; „wytrwał on też z Chrystusem w przeciwnościach”, dlatego wolno mu w tej chwili „w Królestwie Ojca jeść i pić u stołu Jego i zasiadać na tronie”. W czasie Mszy Świętej bierzemy udział nie tylko w zasługach Świętego, będących wynikiem jego cierpień, ale także w jego wiecznej chwale.

3. Św. Liboriusz był biskupem w Le Mans (348-397), a działalność jego, była bardzo owocna. Uzdrawiał wielu chorych cierpiących na kamicę. Święto jego ustanowił papież Klemens XI, który — sam cierpiąc na tę dolegliwość — za przyczyną Świętego został z niej uleczony. Zwłoki jego przeniesiono w w. IX do Paderbornu (Westfalia) w nadziei, iż te święte relikwie przyspieszą nawrócenie Sasów; znajdują się one tam po dzień dzisiejszy.

4. Żyjmy treścią Mszy Świętej.

Codzienna Msza Święta — to źródło mocy, nauki i Łaski. Zastanówmy się nad dzisiejszą Epistołą, widząc w niej kazanie patrona dnia skierowane do nas, i starajmy się żyć podług niej; ileż znajdujemy tam głębokich myśli i nauk! Mamy tu z Woli Bożej gotowy materiał do rozmyślań na dzień dzisiejszy. Nie tylko jednak naukę daje nam Msza Święta; w Komunii Świętej otrzymujemy Łaskę, potrzebną do jej wypełnienia i urzeczywistnienia. W ten sposób Słowo Boże staje się ciałem i Łaską.

II. Wtorek IX Tygodnia po Zesłaniu Ducha Świętego.

Wtorek (2 Ks. Król. 3).

Obecnie występuje na widownię inny wybitny prorok, odznaczający się wielkim darem czynienia cudów. Działał on w królestwie izraelskim i prowadził dalej dzieło rozpoczęte przez mistrza swego. W tym celu dał mu Pan moc czynienia licznych cudów. Podczas gdy Eliasz spełniał cuda przeważnie po to, aby objawić karzącą Sprawiedliwość Bożą, cuda Elizeusza są raczej natury wspomagającej i uzdrawiającej!

† † †

Mszał Rzymski 1931r.; 1949r.

I. Św. Apolinarego, Biskupa i Męczennika.

Św. Apolinary przybył z Antiochii do Rzymu z księciem Apostołów, który go wyświęcił na biskupa (Int. Grad. All.) i posłał go do Rawenny, aby tam opowiadał Ewangelię Jezusową. Pojmany przez pogańskich kapłanów poniósł śmierć męczeńską w 79 r. W Rawennie, mieście, które ongiś odgrywało wielką rolę w dziejach Kościoła czczono grób Świętego Apolinarego, pierwszego Biskupa. Podanie twierdziło, iż był on uczniem Św. Piotra. Jednakowoż historia ustaliła, iż żył on prawdopodobnie dopiero w II w. Nad grobem Św. Apolinarego wznosi się jedna z piękniejszych Bazylik chrześcijańskich.

II. Św. Liboriusza, Biskupa i Wyznawcy.

Św. Liboriusz urodził się w IV w. i wszystko opuścił, aby się poświęcić Służbie Ołtarza. Był biskupem w Mans (Francja) i po życiu wypełnionym nauczaniem, modlitwą i surową pokutą zmarł w r. 397.

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 23-go lipca oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskich Martyrologium:

Uroczystość Św. Apolinarego, Biskupa wyświęconego w Rzymie przez Apostoła Św. Piotra i posłanego do Rawenny. Znosić musiał za Wiarę Świętą wiele rozmaitych udręczeń; później przez swe kazania w prowincji Aemilia wielu nawrócił. W końcu wrócił znowu do Rawenny i zmarł tamże jako Męczennik pod cesarzem Wespazjanem.

W Le Mans we Francji uroczystość Św. Liboriusza, Biskupa i Męczennika.

W Rzymie pamiątka Św. Razyfa, Męczennika.

Tamże śmierć męczeńska Św. Prymitywy, Dziewicy i Męczenniczki.

Również męczeństwo Św. Apoloniusza i Eugeniusza.

Tegoż dnia dzień zgonu świadków krwi Św. Trofyma i Teofila, których pod Dioklecjanem kamienowano, pochodniami palono a w końcu pościnano.

W Bułgarii pamiątka wielu Świętych Męczenników, których bezbożny cesarz Nicefor podczas burzenia Obrazów Świętych po wszystkich kościołach wymordować kazał różnymi sposobami, jak: mieczem, postronkiem, strzałami, długim więzieniem i głodem.

W Rzymie pamiątka Świętych Dziewic Romuli, Redempty i Herundo, o których pisze Papież Grzegorz Święty.

Tamże zgon Św. Birgitty, Wdowy, której ciało przeniesiono 7 października do Szwecji. Jej uroczystość obchodzi się dnia 8 tegoż miesiąca.

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału