KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 19 Sierpnia.

salveregina.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


ODPUSTY!!!

(Źródło: Ks. Wojciech Szmyd T.J. – Odpusty, 1930r.)

Kto codziennie przez cały miesiąc Sierpień odmawia jakie modlitwy, choćby prywatnie na cześć Niepokalanego Serca Maryi, ten zyskuje:

  • 300 dni odpustu w każdy dzień.
  • Odpust zupełny raz jeden w ostatnim dniu lub w ciągu siedmiu dni następnych, pod warunkiem Spowiedzi, Komunii Świętej, nawiedzenia kościoła lub publicznej kaplicy i modlitwy na intencję Ojca Świętego. (Pius X. 13 marca 1913. Coli. 167.

Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 2

I. Św. Jana Eudes, Wyznawcy.

Poznaj dalszą część rozważania:

II. Czytanie na poniedziałek III tygodnia miesiąca sierpnia.

Poznaj dalszą część rozważania:

† † †

Mszał Rzymski 1931r.; 1949r.

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 19-go sierpnia oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskich Martyrologium:

W Caen we Francji Św. Jana Eudes, spowiednika, misjonarza apostolskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Jezusa i Maryi oraz Zgromadzenia Mniszek Matki Bożej Miłosierdzia, a także krzewiciel kultu liturgicznego Najświętszych Serc Chrystusa i Jego Matki. Papież Pius XI umieścił go w poczet Świętych.

W Rzymie męczeństwo Św. Juliusza, Senatora, uwięzionego przez sędziego Vitelliusa i biczowanego na rozkaz cesarza Kommodusa tak długo, aż ducha wyzionął; ciało jego spoczywa w katakumbie Kalepodiusza przy Via Aurelia.

W Cylicji śmierć męczeńska Św. Andrzeja, Trybuna ze współżołnierzami jego, którzy po cudownym zwycięstwie nad Persami przyjęli Wiarę Chrześcijańską i dlatego za cesarza Maksymiana pozabijani zostali w wąwozach gór Tauryjskich przez żołnierzy starosty Seleukusa.

W Palestynie pamiątka Św. Tymoteusza, Męczennika, za cesarza Dioklecjana a na rozkaz prezesa Urbana po rozlicznych innych męczarniach spalonego powolnie na słabym ogniu.

Tamże cierpieli także Tekla i Agapiusz; pierwsza rozdartą została przez dzikie zwierzęta i przeszła tak do Oblubieńca swego; Agapiusz jednak, gdy już przecierpiał najrozmaitsze męczarnie, zachowanym został na inne, większe jeszcze walki męczeńskie.

W Anagni uroczystość Św. Magnusa, Biskupa, męczonego w prześladowaniu za Decjusza.

W Rzymie Św. Sykstusa III, papieża i spowiednika.

W Brignoles w Prowancji złożenie zwłok Św. Ludwika z Tuluzy, Biskupa z Zakonu Franciszkańskiego, słynnego daleko świętym życiem i cudami; ciało jego przeniesiono do Marsylii i złożono z czcią wielką w tamtejszym kościele Franciszkańskim.

W obwodzie Sisteron we Francji uroczystość Św. Donata, Kapłana i Wyznawcy; obdarzony cudownie Łaską od wczesnej młodości, przeżył wiele lat jako pustelnik i bogaty w cuda przeszedł do Chrystusa Pana w szczęśliwość wieczną.

W obwodzie Bourges pamiątka Św. Mariana, Wyznawcy.

W Mantui pamiątka Św. Rufina, Wyznawcy.

W Rzymie uroczystość Św. Urbana II, Papieża, który gorliwością swą dla Wiary i wiedzy okazał się godnym następcą Grzegorza VII i pobudził do wojny krzyżowej, aby Miejsce Święte Palestyny wyrwać z potęgi niewiernych. Cześć, oddawaną mu od niepamiętnych czasów, pochwalił i potwierdził Papież Leon XIII.

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału