KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 19 Lipca.

salveregina.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 2

I. Św. Wincentego á Paulo, Wyznawcy.

Wincenty zawsze był stały

1. Św. Wincenty.

Dzień śmierci 27 września 1660 roku; kanonizowany w roku 1737.

— Grób w Paryżu, w klasztorze Św. Łazarza.

— Obraz przedstawia go z dziecięciem-podrzutkiem na ręku.

— Życie. Św. Wincenty jest założycielem Zgromadzenia Lazarystów i Sióstr Miłosierdzia (Szarytek) oraz patronem wszystkich stowarzyszeń religijnych o charakterze charytatywnym.

Poznaj dalszą część rozważania:

„Vincentius” znaczy zwycięzca, przez miłość bowiem pokonał świat. Św. Wincenty już jako chłopiec okazywał wielką miłość względem ubogich. Był pastuszkiem; po zdobyciu podstawowych wiadomości studiował teologię; gdy został kapłanem, w jakiś czas potem wpadł w ręce Turków, wśród których przebywał jako niewolnik. Nawróciwszy swego pana, uciekł razem z nim do Rzymu, a następnie przybył do Francji. Najpierw był tu proboszczem, później zaś wielkim jałmużnikiem galerników jako ich opiekun i duszpasterz. Przez blisko 40 lat kierował Zakonem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (Wizytek). Przeliczne są jego dzieła miłosierdzia: wykupywanie niewolników chrześcijańskich, opieka nad podrzutkami, nad opuszczonymi chłopcami i dziewczętami, nad upadłymi kobietami, nad galernikami, nad chorymi pielgrzymami, nad obłąkanymi, nad żebrakami… Miał wielki wpływ na króla jako doradca jego sumienia i nieraz w duchu Bożym wpływał na obsadzanie godności duchownych. Św. Wincenty był i zawsze pozostał łagodny, pokorny i ubogi, chociaż przez ręce jego przepłynęło 50 milionów franków. Mawiano o nim, iż był jedynym, który byłby zdołał powstrzymać wybuch rewolucji francuskiej.

2. Msza (Justus) wspólna na uroczystość Wyznawców, z Ewangelią o rozesłaniu uczniów. We Mszy ku czci Świętych Zakonodawców występuje nie tylko sam Święty założyciel, ale i cały jego Zakon. Jest to jakby wielki konar, wyrastający w górę z drzewa Chrystusowego i wciąż nowe wydający kwiecie. W czasie Mszy Świętej Dzieło Odkupienia dokonywa się także i w tym znaczeniu; zapalamy się przy ogniu wielkiej miłości tych świętych bohaterów, a siły do podobnej miłości czerpiemy w Łaskach udzielanych przez Eucharystię. Ważne również, byśmy formularz wspólnej Mszy zabarwili treścią życia danego Świętego: oto widzimy Św. Wincentego niby palmę i niby wspaniały cedr w wielkim ogrodzie Bożym (Introit). W Epistole przemawia on do nas i zawstydza nas: był pogardzany, prześladowany, stał się jako śmieci, a my szukamy zaszczytów, chcemy być mądrzy… W Ewangelii widzimy Św. Wincentego, jak ze swymi księżmi misjonarzami (Lazarystami) idzie w świat daleki; niech im przynajmniej towarzyszy nasza modlitwa („Proścież tedy Pana żniwa, aby wysłał robotników…”). Komunia Święta jest znowu „zadatkiem stokrotnej zapłaty i życia wiecznego” (antyfona na Komunię Świętą).

II. Piątek VIII Tygodnia po Zesłaniu Ducha Świętego.

Piątek (3 Ks. Kól. 14).

Jeroboam królem królestwa izraelskiego. Jego odrzucenie.

„W onym czasie rozniemógł się Abia, syn Jeroboama. I rzekł Jeroboam żonie swej: Wstań, a odmień szaty, aby cię nie poznano, żeś żona Jeroboama, a idź do Silo, gdzie jest Ahias prorok, który mi powiedział, iż będę królował nad tym ludem. Weźmij też w rękę twą dziesięcioro chleba i placek, i faskę miodu, a idź do niego; on bowiem tobie oznajmi, co się stanie z dziecięciem tym…

Poznaj dalszą część rozważania:

Gdy wtedy ona wchodziła i udawała, iż nie jest tą, którą była, usłyszał Ahias stapanie nóg jej, wchodzącej w drzwi, i rzekł: Wnijdź, żono Jeroboama! Czemu się inną czynisz? A jam posłan do ciebie, srogi poseł. Idź, a powiedz Jeroboamowi: To mówi Pan, Bóg Izraelów: Ponieważ cię wywyższyłem spośród ludu i uczyniłem cię wodzem nad ludem moim izraelskim, i rozerwałem królestwo domu Dawidowego, i dałem je tobie, a nie byłeś jak sługa mój Dawid, który strzegł Przykazań Moich i chodził ze Mną ze wszystkiego serca swego, czyniąc, co się przed oczyma mymi podobało, aleś uczynił więcej złego niż wszyscy, którzy przed tobą byli, i uczyniłeś sobie bogów cudzych i litych, aby Mnie do gniewu pobudzić, a Mnie porzuciłeś w tył za siebie; przeto oto ja przywiodę zło na dom Jeroboama, i wytracę z Jeroboama wszelkiego mężczyznę i zamkiętego i ostatniego w Izraelu, i wymiotę ostatki domu Jeroboamowego, jak wymiatają gnój aż do czysta. Którzy z Jeroboama umrą w mieście, psy ich zjedzą, a którzy umrą na polu, zjedzą ich ptaki powietrzne, bo Pan powiedział. A tak ty wstań i idź do domu twego, a w samym wejściu nóg twoich w miasto umrze dziecię. A będzie go płakał wszystek Izrael i pogrzebie; ten tylko bowiem wniesiony będzie z Jeroboama do grobu, gdyż się nad nim znalazła mowa dobra od Pana, Boga Izraelowego, w domu Jeroboama. ale ustanowił sobie Pan króla nad Izraelem, który wytraci dom Jeroboama tego dnia i tego czasu. I uderzy Pan, Bóg Izraela, jak się zwykła chwiać trzcina na wodzie, a wyrwie Izraela z ziemi tej dobrej, którą dał ojcom ich, i wywieje ich za rzekę, bo sobie naczynili gajów, by drażnić Pana. I wyda Pan Izraela dla grzechów Jeroboama, który zgrzeszył i ku zgrzeszeniu przywiódł Izraela”.

† † †

Mszał Rzymski 1931r.; 1949r.

Opatrzność, zawsze Macierzyńska względem ludzi, wzbudziła w XVII w. Św. Wincentego a Paulo. Kazania miewał głównie dla ludu wiejskiego, i do tego dzieła apostolskiego zobowiązał pod ślubem specjalnym członków Zgromadzenia, które ustanowił pod nazwą Księży Misjonarzy albo Lazarystów. Aby przyjść z pomocą inwalidom, chorym i opuszczonym, założył ze współudziałem Św. Ludwiki de Marillac Kongregację Sióstr Miłosierdzia. Po życiu, przypominającym Apostolstwo Św. Pawła (Ep.) i za pomocą którego Leon XIII ogłosił go Patronem wszystkich dzieł miłosierdzia, Św. Wincenty zmarł 1660 r.

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 19-go lipca oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskich Martyrologium:

Pamiątka Św. Wincentego à Paulo, Wyznawcy, który zasnął w Panu dnia 27 września. Leon XIII obrał go Patronem wszystkich Towarzystw Miłosierdzia na całej kuli ziemskiej, które w jaki bądź sposób przez niego powstały.

Tegoż dnia pamiątka Św. Epafraza, którego Św. Paweł Apostoł, nazywa swym współwięźniem i którego on także wyświęcił na Biskupa Kolossy; odznaczony cnotą zdobył sobie tamże palmę męczeństwa w mężnej walce za swą owczarnię. Jego święte ciało spoczywa w Rzymie w Bazylice Santa Maria Maggiore.

W Sewilli w Hiszpanii męczeństwo Świętych Dziewic Justy i Rufiny; obie kazał prezes Diogenian najpierw okropnie torturować, szarpać żelaznymi hakami i w więzieniu dręczyć głodem i innymi mękami. Wreszcie uległa Św. Justa cierpieniom w więzieniu; Św. Rufinie złamano kręgi za jej wytrwałość w Wierze.

W Kordowie uroczystość Św. Aurei, Dziewicy, co najpierw odpadła od Wiary a potem pełna skruchy i żalu za swój upadek w ponownej wałce zwyciężyła nieprzyjaciela ofiarą swego życia.

W Trewirze uroczystość Św. Martyna, Biskupa i Męczennika.

W Rzymie obchód uroczysty Św. Symmacha, Papieża, co cierpiał wiele przez knowania schizmatyków, zanim dostał się do wieczności.

W Weronie pamiątka Św. Feliksa, Biskupa.

W puszczy egipskiej Sketin pamiątka Św. Arseniusza, Diakona Kościoła Rzymskiego, który za panowania cesarza Teodozjusza na puszczę się usunął, gdzie wydoskonalony we wszelkich cnotach i obdarzony Łaską łez, życia swego dopełnił w wysokim wieku.

W Kapadocji pamiątka Św. Makryny, Dziewicy, siostry Św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nyssy.

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału