KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 14 Lipca.

salveregina.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


14 Lipca.

VIII NIEDZIELA PO ZESŁANIU DUCHA ŚWIĘTEGO; Św. Bonawentury, Biskupa, Wyznawcy i Doktora Kościoła Świętego.

Ryt półzdwojony. Szaty zielone.

Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 2

I. VIII NIEDZIELA PO ZESŁANIU DUCHA ŚWIĘTEGO

Poznaj dalszą część rozważania:

II. Czytania na VIII Tydzień po Zesłaniu Ducha Święteg0. Niedziela.

Poznaj dalszą część rozważania:

III. Św. Bonawentury, Biskupa, Wyznawcy i Doktora Kościoła Świętego.

Doktor Seraficki uczy nas mistycznego przestawania z Chrystusem

1. Św. Bonawentura.

Dzień śmierci 15 lipca 1274 roku. Kanonizowany w roku 1482.

— Grób w Lyonie, ale szczątki Świętego zostały w roku 1562 spalone przez sfanatyzowanych kalwinów, uratowano tylko głowę.

— Życie. ,,Bonawentura wyróżnia się szczególnie świętością życia, wybitną uczonością i wymową. Zdobi go szczególny sposób życia, pełna miłości serdeczność, ujmujące formy obcowania. Był dobrotliwy, uprzejmy i miłosierny, pełen cnót, miły Bogu i ludziom… Bóg obdarzył go czarującą uprzejmością, tak iż każdy, kto go widział, natychmiast sercem Ignął do niego”. W taki sposób autor aktów Soboru Lyońskiego kończy sprawozdanie swoje o Św. Bonawenturze.

Poznaj dalszą część rozważania:

W młodym wieku był już cenionym nauczycielem i porywającym kaznodzieją. W 36 roku życia postawiony został na czele całego Zakonu Franciszkańskiego, w którym odbiera cześć niby drugi jego założyciel. W czasie Soboru Lyońskiego dokonał wielkich rzeczy. Jego cnotom i uczoności, zręczności i łagodności przypisać należy zwłaszcza szczęśliwy wynik Soboru, ten mianowicie, iż Grecy tak gwałtownie zechcieli powrócić do jedności z Kościołem. — Jako Doktor Kościoła nosi Św. Bonawentura tytuł ,,Doktora Serafickiego”. Był on scholastykiem o bystrym umyśle, a jednocześnie wnikliwym mistykiem. Jako filozof jest on głównym przedstawicielem kierunku platońsko-augustiańskiego w filozofii franciszkańskiej. Z tego też względu sprzeciwiał się zasadom Arystotelesa, które wówczas poczęły się rozszerzać (Św. Tomasz z Akwinu). Jego legendy o Św. Franciszku z Asyżu były ulubioną książką średniowiecza. Gdy Św. Tomasz dowiedział się, iż Bonawentura pracuje nad życiorysem Św. Franciszka, powiedział: „Niechże jeden Święty pracuje dla drugiego!” Współcześni mieli mówić, iż nikt od niego nie jest piękniejszy, świętszy i uczeńszy.

Msza (In medio) wspólna na uroczystości Doktorów Kościoła.

2. Doktor Kościoła.

Kogo zalicza się do Doktorów Kościoła? Wielu świętym mężom, którzy odznaczyli się wiedzą i pismami, Kościół nadał zaszczytne miano Doktorów. Nie chodzi tu wyłącznie o uczoność, ale również o mądrość życiową, którą dany Święty głosił. Musi on być także ,,Doctor vitae”, nauczycielem życia (Kolekta). Do tej pory 24 mężów otrzymało ten zaszczytny tytuł; jednym z ostatnich jest Św. Antoni Padewski. Kościół jest zdania, iż Doktorzy jego, podobnie jak święte dziewice, otrzymają w Niebie szczególne wyróżnienie. Kościół okazuje im cześć we Mszy Świętej przez odmawianie ,,Credo”. — Czego nas uczy Doktor Kościoła? Dwóch rzeczy: jak nauczać i jak słuchać. Jak istnieje powszechne kapłańswo, tak też można mówić o powszechnym urzędzie nauczycielskim wiernych. Oczywiście tylko biskupi należą do kościoła nauczającego; kapłani i wierni stanowią Kościół słuchający. Ale i wierni mają nieraz możność, a choćby obowiązek wykonywania zadań urzędu nauczycielskiego. Matka np. z natury rzeczy jest nauczycielką wiary swoich dzieci. Jakże rzadko jednak to ważne zadanie spełniane jest we adekwatny sposób! Pouczać innych słowem i piórem — to najszlachetniejsza przyjacielska przysługa. Właśnie w czasach obecnych powinnością niejednej osoby świeckiej będzie, w braku kapłana, nauczanie i przewodniczenie w kołach i zrzeszeniach liturgicznych. — Z drugiej strony pouczeniom Doktora Kościoła odpowiada nasz chętny i skwapliwy posłuch. Zbadajmy samych siebie: czy dokładamy dostatecznych starań o dalsze uzupełnienie naszego wykształcenia religijnego? Czy słuchamy kazań? Czy czytamy pouczające książki treści religijnej? Czy znamy dobrze Pismo Święte? Wykształcony Chrześcijanin powinien czytać również niektóre pisma Ojców i Doktorów Kościoła.

† † †

Mszał Rzymski 1931r.; 1949r.

I. VIII NIEDZIELA PO ZESŁANIU DUCHA ŚWIĘTEGO.

II. Św. Bonawentury, Biskupa, Wyznawcy i Doktora Kościoła Świętego.

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 14-go lipca oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskich Martyrologium:

W Lyonie złożenie Św. Bonawentury, Wyznawcy i Nauczyciela Kościoła, głównego Biskupa z Albano, z Zakonu Franciszkanów, męża wielce wszędzie poważanego dla swej uczoności i świętego życia.

W Rzymie męczeństwo Św. Justusa, Żołnierza, służącego pod trybunem Klaudiuszem. Gdy po cudownym ukazaniu mu się krzyża, Wiarę Świętą przyjął i ochrzczony został, wtedy rozdzielił między ubogich prawie cały swój majątek. Później kazał go prefekt Magnecjusz ująć, żyłami ubiczować, wsadził mu na głowę hełm rozpalony, a potem w ogień wrzucić, z czego jednak zwycięsko wyszedł; w końcu umarł w wyznaniu Wiary.

W Synopie w Poncie śmierć męczeńska Św. Fokasa, Biskupa, który pod cesarzem Trajanem znosząc więzienie, kajdany, ogień i miecz za Chrystusa, oddał duszę Stwórcy swemu. Relikwie jego zostały przeniesione do Vienne we Francji i złożone w bazylice Świętych Apostołów.

W Aleksandrii uroczystość Św. Heraklasa, Patryarchy, stojącego dla swej uczoności w takim poważaniu, iż dziejopis Afrykanus, jak sam powiada, do Aleksandrii podróżował, aby go zobaczyć.

W Kartaginie uroczystość Św. Cyrusa, Biskupa, na którego cześć Św. Augustyn miał mowę pochwalną przed ludem.

W Como uroczystość Św. Feliksa, pierwszego Biskupa tegoż miasta.

W Brescii uroczystość Św. Optacjana, Biskupa.

W Deventer w Holandii uroczystość Św. Marcellina, Kapłana i Wyznawcy.

W Rzymie uroczystość Św. Kamilla de Lelliis, Wyznawcy, Założyciela Zakonu Regularnych Kleryków dla służby chorych, którego Papież Benedykt XIV dla jego cnót i cudów przyjął do liczby Świętych.

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału