Uważam, iż jest to głęboko nieodpowiedzialne ze strony jakiegokolwiek rządu, aby pozwolić na przeprowadzenie zmiany na taką skalę bez należytego, adekwatnego, wspieranego przez rząd procesu parlamentarnego – stwierdził przewodniczący episkopatu Anglii i Walii, kard. Vincent Nichols komentując sposób procedowania ustawy zezwalającej w Wielkiej Brytanii na wspomagane samobójstwo po jednej porannej debacie.
W w wypowiedzi dla grupy Christian Fellowship z News UK, spółki macierzystej gazety „The Times”, przypomniał, iż w 2004 roku posłowie spędzili setki godzin debatując nad polowaniem na lisy, natomiast to, co dzieje się z ustawą o eutanazji, „jeśli zostanie przyjęta, będzie największą zmianą, jaką ten kraj widział od wielu dekad”. Kardynał nazwał debatę „fiaskiem” i wyraził nadzieję, iż ustawa może zostać odrzucona, zauważając: „Nie sądzę, aby ta historia już się skończyła”.
Pod koniec listopada ubiegłego roku debata nad ustawą o nieuleczalnie chorych dorosłych toczyła się pięć godzin i została przyjęta większością 330 głosów; 275 osób było przeciwnych jej przyjęciu.
ZOBACZ TEŻ: Tragedia na drodze. Nie żyje proboszcz parafii. Miał 49 lat
Ustawa o polowaniach z 2004 r. została przyjęta po rządowym dochodzeniu i 700 godzinach debaty parlamentarnej.
Komentarz kard. Nicholsa na temat wspomaganego samobójstwa pojawił się w odpowiedzi na pytanie „The Times”, czy opinia publiczna przez cały czas szanuje autorytet moralny przywódców religijnych, gdy wypowiadają się oni w kwestiach publicznych, takich jak eutanazja.
Psychiatrzy zaniepokojeni ustawą. „Trzy dni debaty wydają się niewystarczające”
Wcześniej w tym tygodniu wybitni psychiatrzy wyrazili „zaniepokojenie” szybkością, z jaką ustawa przechodzi przez parlament, mówiąc, iż może to „podważyć codzienne wysiłki mające na celu zapobieganie samobójstwom”.
PRZECZYTAJ TEŻ: Sprawa ks. Olszewskiego. Jest akt oskarżenia
W liście do The Times 24 psychiatrów napisało: „Jesteśmy zaniepokojeni pośpiechem komisji rozpatrującej projekt ustawy o wspomaganym samobójstwie. Trzy dni debaty wydają się niewystarczające do rozważenia tak ważnej kwestii, jaką jest samobójstwo wspomagane przez lekarza”.
KAI, kh/Stacja7
Źródło
atom