Jak się modlił Jan Paweł II? Co działo się zaraz po zamachu? Dlaczego tak ukochał Matkę Bożą i Boże Miłosierdzie? W wigilię 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II, okrywamy nieznane historie z życia papieża dzięki niezwykłemu świadectwu kardynała Dziwisza.
źródło: EWTN Polska | 1 kwietnia 2025 |fot.
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Kard. Stanisław Dziwisz był przez 39 lat sekretarzem papieża i jego bliskim współpracownikiem.
CAŁY WYWIAD MOŻNA OBEJRZEĆ JUŻ DZIŚ O 18:00:
Z kardynałem rozmawia nasza korespondentka Magdalena Wolińskia-Riedi.
Kim był papież Jan Paweł II?
2 kwietnia 2025 roku mija 20. rocznica śmierci Jana Pawła II, papieża, który na zawsze odmienił oblicze Kościoła i świata. Urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 roku jako Karol Wojtyła. Jego pontyfikat, rozpoczął się w 1978 roku i trwał aż do jego śmierci w 2005 roku. Jan Paweł II stał się jednym z najważniejszych liderów duchowych XX wieku, wprowadzając Kościół katolicki w nowe obszary dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego oraz walcząc o prawa człowieka, w tym ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci i pokój na świecie.
Papieski pontyfikat Jana Pawła II naznaczone był także dramatycznym wydarzeniem – zamachem na jego życie, do którego doszło 13 maja 1981 roku na Placu Świętego Piotra. Papież przeżył dzięki, jak sam mówił, interwencji Matki Bożej, która „poprowadziła kule” tak , iż nie uszkodziły żadnych ważnych organów papieża, a także nie uśmierciły osób postronnych. Po odzyskaniu zdrowia, Jan Paweł II wybaczył swojemu zamachowcowi, co stało się jednym z symboli miłosierdzia i pokoju, a także poświęcił cały świat i oddał go w opiekę Matki Bożej Fatimskiej.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie, po długiej chorobie, zostawiając niezatarte ślady w sercach milionów ludzi na całym świecie. Jego śmierć była momentem żałoby, ale także wielkiej refleksji nad jego życiem i pontyfikatem, który był przełomowy dla Kościoła, ale miał również wielki wpływ na przemiany społeczne i polityczne w Polsce i w Europie.
W 20. rocznicę jego śmierci wspominamy Jana Pawła II jako papieża, który stał się symbolem nadziei, miłosierdzia i odwagi dla całego świata.