Na uczelni w ramach Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce odbyła się konferencja zatytułowana „Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej”. Prelegenci rozmawiali m. in. o kwestii powstania nowych podręczników do historii Kościoła.
Kard. Ryś mówił o nauczaniu historii w kontekście Soboru Watykańskiego II. Jego zdaniem „po soborze historia Kościoła nie ma prawa być taka jak przedtem, choćby pod względem zawartości podręcznika”.
Według duchownego większość podręczników nie odzwierciedla przełomu w relacjach chrześcijańsko-żydowskich z Soboru Watykańskiego II. Z kolei podręczniki poruszające tę tematykę nie ukazują jej wystarczająco – nie poruszono tematu Holocaustu, zarzut milczenia stawiany papieżowi Piusowi XII jest poruszany pobieżnie, niewystarczająco omawiane są tematy krucjat, pogromów czy też fałszywych oskarżeń wobec Żydów. Podręczniki pisane są z perspektywy triumfalizmu chrześcijańskiego i takiego też nieadekwatnego języka używają – czytamy na Ekai.pl.
Antysemityzm i winy Kościoła
Drugim prelegentem była prof. Joanna Tokarska-Bakir, która w swoim wystąpieniu poruszyła m. in. temat antysemityzmu, pogromów żydowskich czy też fałszywych stereotypów, legend i oskarżeń. Jako przyczynę antysemickich działań wskazała połączenie lęku o potomstwo oraz pobożność. Winnymi rozpowszechniania legendy o krwi i żydowskich mordach rytualnych wskazała wędrownych kaznodziejów, a później drukowane książki.
– Legenda o krwi pociągnęła wiele ofiar, a za jej rozprzestrzenianiem stoją księża – powiedziała profesor. Badaczka, wskazując na winę moralną polskiego Kościoła za legendę o krwi, zaapelowała o mocny głos polskiego episkopatu w tej sprawie oraz wyraźne sprzeciwienie się antysemityzmowi. Zaprezentowała również świadectwo osoby ocalałej z kieleckiego pogromu.
Czytaj też:
Komisja ds. pedofilii przesłucha kard. Dziwisza? Jest odpowiedź przewodniczącejCzytaj też:
Miał mieć wpływ na wybór następcy papieża. Teraz nagle rezygnuje