Po Warszawie i Krakowie już niedługo, po spełnieniu wszystkich wymagań technicznych, niezwykła multimedialna wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” zostanie zaprezentowana w Częstochowie. Na parkingu Oleńka przy Jasnej Górze realizowane są prace przygotowawcze do otwarcia wystawy, dzięki której będziemy mogli dzięki wirtualnej rzeczywistości poznać świat fresków namalowanych przez Michała Anioła.
Dotychczas wystawa była prezentowana w Warszawie i Krakowie. Od lutego będą ją mieli możliwość obejrzeć pielgrzymi i turyści odwiedzający nasze miasto. Poinformowano o tym w trakcie konferencji prasowej we wtorek, 7 stycznia na Jasnej Górze.
– W Roku Jubileuszowym oraz roku obchodów stulecia utworzenia diecezji częstochowskiej, będzie to niewątpliwie wspaniała atrakcja dla wszystkich przyjeżdżających do Częstochowy – powiedział kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak. – Pomysłodawcy wystawy zwrócili się do nas z prośbą o możliwość stworzenia takiej wystawy na Jasnej Górze. Oczywiście ze względów takich infrastruktury nie mogliśmy ich wpuścić na teren samej Jasnej Góry. Musimy mieć zabezpieczone miejsce dla pielgrzymów, którzy przybywają cały rok. Ale udało się tutaj nawiązać kontakt z władzami miasta, które udostępniły w sąsiedztwie Jasnej Góry parking Oleńka, na którym powstaje wystawa, którą można już z zewnątrz obejrzeć. Miejsce jest bardzo atrakcyjne, dlatego iż wszyscy pielgrzymi, którzy przybywają na Jasną Górę różnego rodzaju środkami lokomocji, muszą przejść obok tej wystawy. Czyli jest to dobre miejsce, jeżeli chodzi o atrakcyjność. I myślę, iż wielu pielgrzymów skorzysta z tej wystawy. Ja miałem tę euforia być osobiście w Warszawie, na tej wystawie. Także przeżycie jest bardzo, bardzo wyjątkowe, niesamowite. Byłem też w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie, więc na pewno jest to pewnym uzupełnieniem i dopełnieniem tego, czego nie można zobaczyć gołym okiem będąc w Watykanie. Także doświadczenie też wspaniałej możliwości techniki cyfrowej, które daje współczesna technika, myślę, iż dla młodych pielgrzymów, turystów będzie bardzo atrakcyjne.
– Bardzo cieszy nas fakt, iż udało nam się we współpracy z klasztorem jasnogórskim i miastem Częstochowa doprowadzić do organizacji tej wystawy – powiedział Bartłomiej Feluś z Domu Emisyjnego Manuscriptum, pomysłodawca i organizator multimedialnej prezentacji. – Wystawa zawitała do Polski w tym formacie w ubiegłym roku, była już w Warszawie i w Krakowie. Natomiast tutaj to jest, ja mógłbym rzec, lokalizacja docelowa. Rok Jubileuszowy, który się właśnie zaczął, miejsce takie jak Jasna Góra, klasztor niezwykle istotny w historii Europy, w historii Polski i miejsce głębokiej duchowości. Tu gdzie można przeżyć religijnie Rok Jubileuszowy. My przywozimy na Jasną Górę cząstkę Watykanu, cząstkę Świętego Miasta. To jest rzecz bardzo często nieosiągalna dla wielu ludzi, którzy mieszkają w Polsce, nie tylko w Polsce. Z uwagi na stan zdrowia, na warunki fizyczne czy warunki finansowe, wielu ludzi nigdy do Świętego Miasta nie pojedzie. My przywozimy na Jasną Górę cząstkę. To, rzekłbym również, iż to jest jedna z najważniejszych części Stolicy Piotrowej. Kaplica Sykstyńska, miejsce konklawe, miejsce wyboru papieży. Tutaj, na błoniach Jasnej Góry, możemy ją doświadczyć wszystkimi zmysłami. W sposób oczywiście imersyjny, taki multisensoryczny. Natomiast dla wielu ludzi na pewno będzie to przeżycie i duchowe, i przeżycie kulturowe.
Wystawa powstała dzięki nowoczesnej technologii Digital Art 360 i mozolnej pracy fotografów, którzy przez 5 lat wykonali 270 tys. zdjęć kaplicy służących do jej odwzorowania w skali 1:1. Przez 2,5 roku projektowano także, a w końcu stworzono sprzęt i oprogramowanie, które pozwoliło „poskładać” w całość precyzyjne, ogromnej rozdzielczości fotografie, uwzględniając architekturę pomieszczenia – krzywizny sklepienia, łuki, wykusze i wnęki:
– Ta wystawa, którą niedługo otworzymy na Błoniach Jasnej Góry, do dzisiaj jest najbardziej zaawansowaną wystawą technologicznie na świecie. Nikt nie zrobił do tej pory czegoś tak skomplikowanego. 39 projektorów laserowych odtwarza 1:1 Kaplicę Sykstyńską. Dodatkowo oczywiście kreując specyficzne show wsparte muzyką, dźwiękiem. Poza tym będziemy mieć również możliwość zobaczenia filmu o genezie powstania Kaplicy Sykstyńskiej. Niezwykle poruszający obraz, gdzie autorem tekstów jest Antonio Paolucci, autorem narracji, były dyrektor Muzeów Watykańskich, który zmarł w zeszłym roku. Będziemy mogli zobaczyć Pietę, replikę wykonaną przez polskich artystów w skali 1:1. Będziemy mogli zobaczyć fakty, będziemy mogli przeczytać o wielu ciekawostkach, spojrzeć na artystów z renesansu, ale również na Michała Anioła, który jest głównym kreatorem wystroju kaplicy. Będziemy mogli spojrzeć z nowej perspektywy, trochę ciekawostek, trochę zabawnych, trochę zaskakujących faktów. Wszystko to w miejscu szczególnym, które w tym roku prawdopodobnie odwiedzi blisko 5 milionów pielgrzymów.
Przygotowanie tak wielkiego przedsięwzięcia wymaga olbrzymich przedsięwzięć formalnych i technicznych, ale wszystko jest na dobrej drodze, by już niedługo pierwsi zwiedzający mogli rozkoszować się wspaniałymi doznaniami wizualnymi:
– Planujemy otwarcie na początku lutego, jak Bóg da, jak pozwolą przyłącza, które w tej chwili organizujemy, bo pamiętajmy, ta technologia wymaga ogromnej mocy, jeżeli chodzi o energię elektryczną i nie tylko. To jest duży projekt logistyczny. W tej chwili budujemy wystawę na błoniach, tutaj od strony parkingu przy ulicy Oleńki. To będą dwa duże klimatyzowane pawilony. W tej chwili jeden już stoi, jutro zaczynamy konstrukcję drugiego. Wystawa rozpocznie się na początku lutego. Będziemy oczywiście podawali informacje na bieżąco na stronach internetowych. Już dzisiaj będzie można robić wstępne rezerwacje, bo nas już odwiedziło blisko 200 tysięcy osób w całej Polsce, w Krakowie i Warszawie. Wycieczki szkolne, ale również grupy zorganizowane, te religijne i nie tylko. Staliśmy się istotną częścią tras turystycznych w Krakowie i Warszawie. Mamy nadzieję, iż w Częstochowie zagościmy na dłużej. Chcielibyśmy cały ten rok jubileuszowy pozostać tutaj, na Jasnej Górze i dać możliwość ludziom z tej części Polski zobaczyć Kaplice Sykstyńską w roku jubileuszowym.
Wystawa zajmuje powierzchnię blisko 2000 m². To najbardziej niezwykły projekt wystawienniczy w Europie i jedyny taki sygnowany oficjalnie przez Muzea Watykańskie.