Wraz z początkiem listopada sklepowe półki uginają się od kalendarzy adwentowych, które pod każdą kolejną datą kryją drobny upominek. Taką niespodziankę dla bliskich można jednak przygotować samodzielnie. Jak zrobić kalendarz adwentowy, czyli wyjątkowe pudełko na 24 miniprezenty?
REKLAMA
Zobacz wideo Jak zrobić wieniec adwentowy?
Kalendarze adwentowe - w formie choinki
Jak wyczarować kalendarz adwentowy w kształcie choinki? Wystarczy przygotować kilka gałęzi różnej długości, kolorowy papier i sznurek. W papier zapakowujemy wszystkie upominki, a następnie dzięki naturalnego sznurka przywiązujemy kolejno do każdej gałęzi (po sześć paczek na każdej).
Prezenty powinny być różnej wielkości, od większych po całkiem małe. Tak przygotowane gałęzie przymocowujemy do ściany dzięki przezroczystych haczyków, tworząc kształt świątecznego drzewka. "Choinkę" adwentową możemy udekorować dodatkowo światełkami.
Jak zrobić kalendarz adwentowy? Domek pełen niespodzianek
Kolejny pomysł na kalendarz adwentowy DIY urzeka prostotą. Można go zrobić z 24 pudełek po zapałkach, większego kawałka tektury, białego markera i kleju na gorąco. Na początek sklejamy ze sobą pudełeczka po zapałkach tak, aby utworzyły dwie kolumny "szufladek". Następnie z tektury wycinamy ścianki, którymi oklejamy boki i tył szuflad. Do tak powstałego domku doklejamy spadzisty tekturowy daszek. Białym markerem rysujemy dachówkę i ozdabiamy cały domek. Na koniec wystarczy ponumerować szufladki, np. na białym papierze.
Kalendarz adwentowy DIY - choinkowy las
To propozycja skierowana bardziej do dorosłych, którzy zamiast upominków mogą obdarować się komplementem lub wspomnieniem, które przywoła pozytywne emocje. Do przygotowania tego typu kalendarza potrzebna będzie tektura, nożyczki oraz drewniane pudełko. Z dużego arkusza wycinamy 24 choinki, następnie po jednej stronie na każdej z nich piszemy kilka ciepłych słów skierowanych do bliskiej osoby. Na koniec choinki przekładamy do pudełka i gotowe.
Kalendarz adwentowy dla dzieci z zabawkami
W dziecięcych pokojach na każdym kroku można spotkać kolejne zabawki. A gdyby tak zastępy zabawkowych koników zaprzęgnąć do noszenia drobnych upominków? Potrzebne będą plastikowe figurki, skrawki materiału, sznurek oraz naklejki z numerami i odrobina wolnego czasu.
Materiał tniemy na małe kwadraty, następnie każdy z nich wypełniamy niespodzianką. Na koniec przy pomocy sznurka przywiązujemy je do figurek i naklejamy kolejne numery. Gotowe!
W pracy nad kalendarzem adwentowym bardzo istotny jest aspekt ekologiczny. Im więcej materiałów z odzysku, tym lepiej. Tektura, skrawki materiału, suche gałęzie nic nie kosztują i nie będą dodatkowym obciążeniem dla planety i portfela.