W najbliższą niedzielę, 17 listopada, o godz. 10.00, papież Franciszek będzie przewodniczył w bazylice watykańskiej Eucharystii z okazji Światowego Dnia Ubogich. Wcześniej pobłogosławi 13 kluczy, reprezentujących 13 krajów, w których Przymierze Rodzin Bezdomnych (Fha) Rodziny Wincentyńskiej zbuduje nowe domy dla potrzebujących, a po Mszy św. w Auli Pawła VI zje obiad z 1300 ubogimi.
Inicjatywa „13 domów” związana jest z Rokiem Jubileuszowym i pragnie wnieść wkład w walką z bezdomnością. Objęto nią Australię, Brazylię, Kambodżę, Republikę Środkowoafrykańską, Chile, Kostarykę. Włochy, Tonga, Senegal, Syrię, Tanzanię, Wielką Brytanię i Ukrainę. Wybudowanie 13 domów w Syrii zostanie sfinansowanych bezpośrednio przez Stolicę Apostolską jako gest miłosierdzia w Roku Świętym.
Obiad zostanie zorganizowany przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia, a zaoferuje go Włoski Czerwony Krzyż. Na zakończenie każda osoba otrzyma plecak ofiarowany przez Ojców Misjonarzy (Zgromadzenie Księży Misjonarzy Św. Wincentego a Paulo), zawierający żywność i środki higieny osobistej.
ZOBACZ>>> Światowy Dzień Ubogich 2023. Papież zjadł obiad z potrzebującymi
Specjalistyczne badania dla potrzebujących
Ponadto w bieżącym tygodniu od 11 do 16 listopada otwarta jest nieprzerwanie od 8.00 do 17. 00 przychodnia „Matki Miłosierdzia”, struktura związana z Dykasterią ds. Posługi Miłosierdzia, która oferuje ubogim i potrzebującym codzienną bezpłatną opiekę zdrowotną.
Dyżur będzie pełnić 46 lekarzy, 8 pielęgniarek i 10 wolontariuszy, którzy będą pracować na dwie dzienne zmiany. Każdego dnia przeprowadzane będą badania lekarskie i specjalistyczne, podawane będą szczepionki przeciw grypie, wykonywane będą badania krwi, wymazy i opatrunki, a osobom potrzebującym, które nie mają opieki zdrowotnej ani dokumentów, zawsze gwarantowane będą niezbędne leki oraz leczenie. Jak wskazują organizatorzy, to działanie organizacji charytatywnej, która nie prosi o dowody tożsamości, ale patrzy na brata w potrzebie.
W ambulatorium, dzięki obecności lekarzy specjalistów z 18 różnych dziedzin, będzie można wykonać badania z zakresu m.in. kardiologii, ortopedii, okulistyki, chirurgii ogólnej, reumatologii, dermatologii, stomatologii, ginekologii, otorynolaryngologii, onkologii, urologii, psychiatrii, neurologii, chorób zakaźnych. To wszystko bez konieczności umawiania się na wizytę. Kalendarz został opracowany i rozesłany do licznych parafii w diecezji rzymskiej, które w ten sposób będą mogły poinformować potrzebujących i zaprosić ich do skorzystania z takiej możliwości.
PRZECZYTAJ>>> S. Teresa Pawlak: “Bądź takim człowiekiem dla innych, by widzieli w twoich oczach swoją prawdziwą wartość”
Dykasteria ds. Ewangelizacji z okazji Światowego Dnia Ubogich będzie służyć najbardziej potrzebującym poprzez różne inicjatywy charytatywne, w tym na przykład opłacanie rachunków dla najbardziej potrzebujących rodzin poprzez kontakty z parafiami. W tygodniu poprzedzającym ten dzień wszystkie wspólnoty parafialne i diecezjalne zostaną wezwane do skoncentrowania swoich działań duszpasterskich na potrzebach ubogich w swoich dzielnicach.
KAI, pa/Stacja7
Źródło
atom